Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Anioły Kultury" rozdane. GOKiB Kwidzyn po raz kolejny docenił zaangażowanych w działalność na rzecz kultury i lokalnej społeczności

OPRAC.:
Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
"Anioły Kultury" oraz wyróżnienia za działalność w ramach Inicjatyw Lokalnych rozdano podczas Koncertu Noworocznego w Rakowcu.
"Anioły Kultury" oraz wyróżnienia za działalność w ramach Inicjatyw Lokalnych rozdano podczas Koncertu Noworocznego w Rakowcu. GOKiB Kwidzyn
W sobotę, 13 stycznia, w Rakowcu odbył się Koncert Noworoczny. To tradycyjne już wydarzenie organizował Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Kwidzynie.

Koncert Noworoczny i podsumowanie działalności na rzecz kultury

- To nie tylko wydarzenie artystyczne, ale też znakomita okazją do podsumowania tegorocznych Inicjatyw Lokalnych 2.1 oraz wręczenia „Aniołów Kultury” – poinformował GOKiB Kwidzyn.

Jak dalej relacjonuje GOKiB Kwidzyn, wydarzenie rozpoczęto właśnie od prezentacji efektów prac pięciu sołectw, które działały w ramach Inicjatyw Lokalnych 2.1., a Dariusz Wierzba, wójt gminy Kwidzyn wręczył działaczom pamiątkowe statuetki.

Wśród projektów, które omówiono był projekt ,,Powiśle- natura i kultura”, który został zrealizowany przez grupę nieformalną S.0.S Tychnowy.

- Poznając bogactwo materialne i niematerialne regionu inicjatorki zrealizowały wykład z historii haftu powiślańskiego, warsztaty haftu tradycyjnego oraz zdobienia haftem malowanym przedmiotów codziennego użytku, które poprowadziła twórczyni ludowa Dolnego Powiśla z Pastwy - Katarzyna Magierowska. Odbył się także warsztat zielarski oraz warsztat tworzenia pachnących mydełek naturalnych. Zorganizowały również konkurs plastyczny dla dzieci oraz piknik integracyjny z prezentacją i degustacją tradycyjnych potraw powiślańskich, które wykonały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Tychnowach. Działania grupy wsparła OSP z Tychnów – informuje GOKiB Kwidzyn.

Kolejnym ważnym dla gminy Kwidzyn projektem był ten zrealizowany przez Tropicieli przeszłości z Licza. Mowa o przedsięwzięciu ,,Pół żartem pół serio o szkole w Liczu”, które obejmowało nagranie filmu, a towarzyszyły temu liczne wywiady, ciekawe spotkania, prezentacja badawcza, a także gromadzenie materiałów do filmu i albumu.

Natomiast Wesoła ferajna z Ośna zorganizowała cykl spotkań pod nazwą ,,Z kulturą nam po drodze”.
Jak podaje GOKiB Kwidzyn, podczas międzypokoleniowej wycieczki rowerowej połączonej z lekcją przyrody z leśnikiem uczestnicy projektu poznali vademecum ekologa oraz malownicze i urokliwe ścieżki powiślańskich lasów. Wzięli również udział w warsztatach plastycznych, które poprowadziły instruktorki Ela Jabłońska i Ewa Łozińska.

Grupa nieformalna My w Korzeniewie zrealizowała zadanie pn. "Muralowa historia Korzeniewa - ciąg dalszy". Tu inicjatorki przeprowadziły szereg spotkań przybliżających historię Korzeniewa, a ich zwieńczeniem był mural namalowany na budynku przedszkola. W ramach projektu odbyły się m.in. spacery badawcze po Korzeniewie śladami miejsc historycznych, spotkania z historykiem, warsztaty plastyczne. Jak podkreśla GOKiB Kwidzyn, działania odbyły się dzięki współpracy z Łukaszem Kamińskim z Biblioteki w Korzeniewie, Przedszkolem w Korzeniewie oraz Kołem Kobiet Korzeniewskich.

Kolejny ważny projekt zrealizowany został przez grupę nieformalną Miłośnicy ciuchci – to inicjatywa ,,Ciuchcia jedzie dalej...". Inicjatorzy zorganizowali m.in. wycieczkę do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, uczestniczyli w wystawie makiet mareskiej kolejki wąskotorowe wykonanych przez modelarzy Leszka Lewińskiego i Sebastiana Marszała, natomiast przy wsparciu Piotra Kazimierowskiego, pasjonata i miłośnika kolejki, wykonano katalog zdjęciowy z opisem zachowanych elementów taboru i sprzętów kolejki wąskotorowej z Marezy.

Wyróżnienie otrzymała również Barbara Sęk - sołtys Sołectwa Obory za zaangażowanie i działania na rzecz lokalnej społeczności przy realizacji murali artystycznych w miejscowości Obory.

Podczas Koncertu nie mogło zabraknąć „Aniołów Kultury”, które tradycyjnie wręczył dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Kwidzynie, Norbert Cesarz. Przypomnijmy, że wyróżnienie to przyznawane jest osobom, które w szczególny sposób wspierają działalność GOKiB. W tym roku honorowe wyróżnienie otrzymało pięć osób, które swoją aktywnością wniosły istotny wkład w rozwój kulturalny regionu.

Laureatami tegorocznych „Aniołów Kultury” są:

  • Katarzyna Stremel, inspektor do spraw rozwoju i promocji gminy Kwidzyn.
  • Barbara Matej - od wielu lat związana z Kołem Gospodyń Wiejskich w Rakowcu.

  • Alicja Szuba- Małkiewicz - sołtys Ośna, która aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz społeczności gminy Kwidzyn.

  • Sołectwo Brachlewo - wieloletni partner Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Kwidzynie.

  • Katarzyna Rabcewicz-Poczęsna - dyrektor finansowy Muzeum Katedralnego w Kwidzynie.

Ostatnim punktem wieczoru był koncert „Nad dachami Paryża” w wykonaniu Beaty Marczewskiej przy akompaniamencie Grzegorza Sieradzkiego oraz Michała Kubarskiego. Artystka zachwyciła publiczność wykonaniem najpiękniejszych francuskich piosenek.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto