Wybierz region

Wybierz miasto

  Bez zameldowania w akademiku

  Autor: (wit, eMJot)

  2000-10-16, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  W trójmiejskich domach studenckich mieszka około ośmiu tysięcy żaków. Ilu z nich bez zameldowania - nikt tego nie wie. Wielu studentów, zgodnie jednak twierdzi, że nie ma problemu z kwaterą za jedną trzecią ceny.

  W trójmiejskich domach studenckich mieszka około ośmiu tysięcy żaków. Ilu z nich bez zameldowania - nikt tego nie wie. Wielu studentów, zgodnie jednak twierdzi, że nie ma problemu z kwaterą za jedną trzecią ceny.

  - Znam wielu studentów, którzy odnajmują swoje cztery ściany - mówi Michał, student czwartego roku jednej z trójmiejskich uczelni. - Chłopak wyjeżdża na weekend do rodziny, a na jego miejsce wchodzi inny student. ,Waleciarze", bo tak się mówi o żakach bez meldunku, wiedzą, że jak zostaną przyłapani, nic im nie grozi. Poproszeni zostaną jedynie o opuszczenie domu. Znam przypadek, że student został przedstawiony recepcjonistce, która zaakceptowała jego pobyt i bez żadnego problemu mieszkał tam ponad siedem miesięcy.

  Kierownictwo domów studenckich zgodnie za to twierdzi, że podobne przypadki raczej się nie zdarzają.
  - Nie zgłaszano mi podobnego sygnału - mówi Aleksandra Cegiel, kierownik domów studenckich Politechniki Gdańskiej. - Możliwe, że zdarzały się takie przypadki, ale nie jest to zjawisko nagminne.
  Podobnie twierdzi przewodniczący Samorządu Studentów, tej samej uczelni.

  Średnia cena za miesięczny pobyt w akademiku to około 150 złotych.

  Sytuacja powtarza się również w Słupsku. Z uczelnianych statystyk Pomorskiej Akademii Pedagogicznej wynika, że o miejsce w domu studenckim stara się 3/4 z prawie 4 tys. studentów. Uczelnia dysponuje niespełna 800 miejscami w 4 akademikach.

  - Sprawa jest prosta. Na czwartym lub piątym roku miejsce w DS dostaje prawie każdy - chwali się Bartek, student historii. - Odsprzedałem swoje po dwóch miesiącach chłopakowi z drugiego roku. Nikt się nawet nie zorientował.

  Więcej na temat: 

  Sonda

  Działalność pozakościelna księdza Jankowskiego jest:

  • drażni mnie ze względu na osobę prałata (42%)
  • drażni mnie, jak każda dodatkowa działalność księży (25%)
  • wspaniała, brawo że komuś się chce (18%)
  • jest mi obojętna (7%)
  • czymś normalnym (7%)