Wybierz region

Wybierz miasto

  Co się zmieni wraz ze wzrostem najniższego wynagrodzenia

  Autor: Liliana Kalita Liliana Kalita

  2000-12-15, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Od 1 stycznia 2001 roku płaca minimalna wzrosnąć ma z dotychczasowych 700 na 760 zł. Pociągnie to za sobą zmianę wysokości szeregu świadczeń. - Od wysokości płacy minimalnej uzależnione są m.in.

  Od 1 stycznia 2001 roku płaca minimalna wzrosnąć ma z dotychczasowych 700 na 760 zł. Pociągnie to za sobą zmianę wysokości szeregu świadczeń.

  - Od wysokości płacy minimalnej uzależnione są m.in. koszty refundacji wynagrodzeń dla osób ze stwierdzoną chorobą psychiczną, odprawy dla żołnierzy rezerwowych zwalnianych ze służby oraz uposażenie jedynych żywicieli rodziny powoływanych do wojska - dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej.

  Z zapisów kodeksu karnego wykonawczego wynika, że wzrost najniższej płacy powoduje także wzrost wynagrodzenia za pracę skazanych.
  - Więźniowie z wyrokiem zatrudniani na pół etatu, jak to zwykle ma miejsce, otrzymują połowę minimalnej płacy krajowej pomniejszoną o odpis na fundusz pomocy postpenitencjarnej. Jeżeli podwyżka zostanie zatwierdzona, zwiększy się uposażenie więźniów o około 8 procent w porównaniu do obecnego - mówi Grzegorz Sobol, zastępca dyr. Aresztu Śledczego w Gdańsku.

  Płaca minimalna reguluje także inne sprawy - np. część opłaty za przedszkola w Gdańsku.
  - Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdańska odpłatność stała za przedszkole stanowi 20 proc. najniższej krajowej. Przy 700 zł stawka ta wynosi 140 zł - mówi Krzysztof Mincewicz, wicedyrektor Wydziału Oświaty w gdańskim magistracie.
  Wiele wskazuje na to, że po Nowym Roku rodzice przedszkolaków będą musieli wysupłać z domowego budżetu dodatkowe 12 zł. Inny system ustalania opłat za przedszkola obowiązuje w Gdyni czy Słupsku - tam opłaty za przedszkola nie wzrosną z tego powodu.

  Kosztami wzrostu wynagrodzenia minimalnego obciążeni mają być głównie pracodawcy. Efektem będą podwyżki cen.
  - Skutków tej zmiany jeszcze nie policzyliśmy, ale jest to dla pracodawców obciążenie spore - mówi Jerzy Śliwa, prezes Piekarni Piecki. - Koszty poniesie głównie konsument, bo należy się liczyć ze wzrostem cen pieczywa.
  Projekt podwyżki płacy minimalnej - na razie - przedstawiony został do zaopiniowania pracodawcom i związkom zawodowym. Ministerstwu Pracy i Polityki Socjalnej zależy na jak najszybszym opublikowaniu ustawy, by pracodawcy mogli wziąć pod uwagę jej ustalenia przy planowaniu przyszłorocznego budżetu.

  Sonda

  Działalność pozakościelna księdza Jankowskiego jest:

  • drażni mnie ze względu na osobę prałata (42%)
  • drażni mnie, jak każda dodatkowa działalność księży (25%)
  • wspaniała, brawo że komuś się chce (18%)
  • jest mi obojętna (7%)
  • czymś normalnym (7%)