Wybierz region

Wybierz miasto

  Daj swojemu dziecku szansę

  Autor: Jolanta Gromadzka-Anzelewicz, (JJ, LEM)

  2000-10-10, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Jeżeli matka podejmie dramatyczną decyzję o pozostawieniu dziecka w szpitalu, może liczyć na dyskrecję i zrozumienie personelu. W woj. pomorskim dzieci są pozostawiane najczęściej w trzech szpitalach: w gdańskim ...

  Jeżeli matka podejmie dramatyczną decyzję o pozostawieniu dziecka w szpitalu, może liczyć na dyskrecję i zrozumienie personelu.

  W woj. pomorskim dzieci są pozostawiane najczęściej w trzech szpitalach: w gdańskim Instytucie Położnictwa i Chorób Kobiecych, Szpitalu Specjalistycznym w Gdańsku Zaspie oraz w Szpitalu Wojewódzkim w Słupsku. W tym roku matki pozostawiły w nich 40 noworodków.

  Rodzące kobiety pochodzą nie tylko z Trójmiasta i Słupska, ale i odległych miejscowości.
  - Każda kobieta z Pomorskiego może do nas przyjechać, urodzić dziecko w komfortowych warunkach i zostawić je w szpitalu - mówi dr med. Alicja Bielawska-Sowa, ordynator Oddziału Noworodków i Wcześniaków ze szpitala na Zaspie. - Jeżeli sobie tego życzy, gwarantujemy jej pełną anonimowość.
  Może wrócić

  Bywa, że kobieta zgłasza się do izby przyjęć, nie ma przy sobie dokumentów, podaje nieprawdziwe nazwisko i fałszywy adres, a po porodzie opuszcza szpital nikogo nie zawiadamiając. Nikt jej nie ściga.
  - Dziecko rejestrowane jest jako N.N. - tłumaczy dr Bielawska-Sowa. Po pewnym czasie szpital zgłasza noworodka w Urzędzie Miasta. Z urzędu otrzymuje on imię i nazwisko.

  Zgodnie z prawem noworodek pozostaje na oddziale przez 6 tygodni. W tym czasie jego mama może zmienić decyzję i wrócić po swoje dziecko. Takie sytuacje się zdarzają. Często jednak decyzja, którą podejmuje matka, jest ostateczna.

  - Kobietom nie grożą za to żadne konsekwencje prawne ani finansowe - mówi Anna Kadzikiewicz, pedagog z Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Gdańsku. - Jedyne co powinny zrobić, to świadomie zrzec się dziecka.- Dla jego dobra. Wtedy szybko znajdzie nowy dom.

  Sonda

  Działalność pozakościelna księdza Jankowskiego jest:

  • drażni mnie ze względu na osobę prałata (42%)
  • drażni mnie, jak każda dodatkowa działalność księży (25%)
  • wspaniała, brawo że komuś się chce (18%)
  • jest mi obojętna (7%)
  • czymś normalnym (7%)