Wybierz region

Wybierz miasto

  Dwa lata po wyborach samorządowych

  Autor: Henryk Piec, Jacek Pauli

  2000-10-29, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Dwa lata temu odbyły się wybory samorządowe. Po raz pierwszy w powojennej historii Polski, mieszkańcy wybierali radnych samorządów trzech szczebli: gminnego, powiatowego i wojewódzkiego.

  Dwa lata temu odbyły się wybory samorządowe.
  Po raz pierwszy w powojennej historii Polski, mieszkańcy wybierali radnych samorządów trzech szczebli: gminnego, powiatowego i wojewódzkiego.

  Reforma samorządowa, która w życie weszła 1 stycznia 1998 r., najwięcej emocji wzbudzała w fazie konstruowania jej zasad. Posłowie spierali się wówczas o liczbę powiatów i województw a na ulicach protestowali m.in. niezadowoleni mieszkańcy likwidowanych województw. Aleksander Kwaśniewski jeździł po kraju obiecując, że będzie walczył o zwiększenie liczby nowych regionów. Rząd chciał 12, opozycja - co najmniej 17. Ostatecznie osiągnięto kompromis i utworzono 16 województw.

  Samorządowcy narzekają jednak, że w ślad za kompetencjami i zadaniami, nie poszły pieniądze. Ten zarzut jest najczęściej podkreślanym minusem reformy - trudno odmówić mu racji bytu. Za błędy niedoszacowania budżetu, lokalne władze płacą z własnej kieszeni - tak jak w przypadku podwyżek wynikających z tzw. Karty nauczyciela.

  Krytycy reformy wskazują, że w sejmikach województw znalazło się także wielu parlamentarzystów, którzy nie znajdowali czasu na efektywną działalność w samorządach. Słowa krytyki padają także pod adresem samorządowców, fundujących sobie kosztowne samochody służbowe, luksusowe siedziby, czy wyjeżdżających na zagraniczne wojaże na koszt podatnika. Wadą samorządów jest to, że w dalszym ciągu znaczna część społeczeństwa nie zna zasad działania poszczególnych elementów władzy lokalnej.

  Więcej na ten temat czytaj w dzisiejszym "Dzienniku Bałtyckim"

  Sonda

  Działalność pozakościelna księdza Jankowskiego jest:

  • drażni mnie ze względu na osobę prałata (42%)
  • drażni mnie, jak każda dodatkowa działalność księży (25%)
  • wspaniała, brawo że komuś się chce (18%)
  • jest mi obojętna (7%)
  • czymś normalnym (7%)