Wybierz region

Wybierz miasto

  Dziewczyny chcą do woja

  Autor: (A)

  2000-12-20, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Tego jeszcze nie było! Jesienią do gdyńskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień zaczęły się zgłaszać młode dziewczyny chcące odbyć zasadniczą służbę wojskową.

  Tego jeszcze nie było! Jesienią do gdyńskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień zaczęły się zgłaszać młode dziewczyny chcące odbyć zasadniczą służbę wojskową.

  Oficerowie pracujący w WKU przywykli już do widoku pań pałających chęcią edukowania się w wojskowych szkołach wyższych. Ale przedstawicielki płci pięknej w zasadniczej służbie? Niestety, ministerstwo Obrony Narodowej nie przewiduje takiej możliwości. Dlatego też każdego tygodnia musiano odprawiać z przysłowiowym kwitkiem i niekiedy z łezką w oku 5-6 zawiedzionych dziewczyn.

  W uprzywilejowanej sytuacji były jedynie absolwentki średnich szkół medycznych, które - po uprzednim napisaniu podania i odpowiednim przeszkoleniu - mogą zasilić szeregi Wojska Polskiego.

  O wiele gorzej natomiast jest z panami. Otóż, średnio na stu młodych gdynian stających przed komisją poborową, około 60 procent nie nadaje się do wojska ze względów zdrowotnych i automatycznie otrzymuje kategorię D. Obecnie, od nowego poboru, mężczyźni z kategorią D, nie znajdą się od razu w rezerwie, gdyż będą do ukończenia 24 roku życia w dyspozycji armii. To znaczy, że poborowego z kategorią D można będzie wykorzystać do pełnienia różnych służb niezwiązanych bezpośrednio z wojskiem.

  Czy proponowana zmiana ,uzdrowi" młodzież? Zobaczymy. Cóż, fakt posiadania kategorii D nie będzie już oznaczał, iż mamy święty spokój z wojskiem.

  Sonda

  Działalność pozakościelna księdza Jankowskiego jest:

  • drażni mnie ze względu na osobę prałata (42%)
  • drażni mnie, jak każda dodatkowa działalność księży (25%)
  • wspaniała, brawo że komuś się chce (18%)
  • jest mi obojętna (7%)
  • czymś normalnym (7%)