Wybierz region

Wybierz miasto

  Kwaśniewski wygrał na całym Pomorzu

  Autor: Henryk Piec, Jacek Pauli

  2000-10-09, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  W województwie pomorskim oddano ponad 563 tys. głosów. Prawie połowę z nich zebrał Aleksander Kwaśniewski, dotychczasowy prezydent. Na Andrzeja Olechowskiego głosowało 131 tys. Pomorzan.

  W województwie pomorskim oddano ponad 563 tys. głosów. Prawie połowę z nich zebrał Aleksander Kwaśniewski, dotychczasowy prezydent.

  Na Andrzeja Olechowskiego głosowało 131 tys. Pomorzan. Na lidera AWS, Mariana Krzaklewskiego, swój głos oddało 98 tys. osób. Na czwartej pozycji znalazł się Jarosław Kalinowski, prezes PSL. Poparło go 16 tys. wyborców.

  Sporym zaskoczeniem okazał się wynik Andrzeja Leppera - lidera rolniczego związku zawodowego ,Samoobrona" - uzyskał 14 tys. głosów. Lech Wałęsa, były prezydent, postać nierozerwalnie związana z Gdańskiem, uzyskał 7,5 tys. głosów. Najsłabsze wyniki uzyskał Bogdan Pawłowski - zaufało mu 472 mieszkańców województwa, oraz Tadeusz Wilecki - 655 i Piotr Ikonowicz - 842.

  Wynik, który uzyskał Aleksander Kwaśniewski to dobra pozycja wyjściowa przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi, które - jak wskazują wyniki sondaży - mogą zakończyć się zwycięstwem SLD.

  Niedzielne wybory obaliły mit, że Pomorze - matecznik ,Solidarności" - jest niezdobytym bastionem prawicy. Widać coraz wyraźniej, że w miarę upływu czasu, mieszkańcy Wybrzeża coraz mniejszą uwagę przywiązują do wydarzeń z lat 70. i 80. Dla młodego elektoratu prezydent Kwaśniewski i SLD nie mają związku z tamtymi wydarzeniami. Jaki los czeka AWS i jej przewodniczącego? Wszystko zależy od postawy samego lidera - Mariana Krzaklewskiego.

  Jeżeli nie zrezygnuje z przywództwa w AWS, Akcję czeka wewnętrzna walka, a w konsekwencji przegrane wybory parlamentarne. O tym otwarcie mówią przywódcy SKL. Odejście Mariana Krzaklewskiego będzie oznaczało budowę nowej AWS i próbę odzyskania zaufania społecznego.

  Niewątpliwym wygranym - oprócz Aleksandra Kwaśniewskiego - jest Andrzej Olechowski, polityk bezpartyjny. Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie Andrzej Olechowski utworzy nową formację polityczną, która będzie chciała zagospodarować elektorat centroprawicowy - część sympatyków UW i AWS. Olechowskiemu udało się także w województwie pomorskim zbudować - na zasadzie ,pospolitego ruszenia" sprawne zaplecze wyborcze, które pozwoliło mu uzyskać drugą pozycję. Przypomnijmy, że w Sopocie Andrzej Olechowski wyprzedził nawet Aleksandra Kwaśniewskiego.

  Sonda

  Działalność pozakościelna księdza Jankowskiego jest:

  • drażni mnie ze względu na osobę prałata (42%)
  • drażni mnie, jak każda dodatkowa działalność księży (25%)
  • wspaniała, brawo że komuś się chce (18%)
  • jest mi obojętna (7%)
  • czymś normalnym (7%)