Wybierz region

Wybierz miasto

  Listopadowe symbole

  Autor: (greg)

  2000-10-31, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Odwiedzając groby bliskich osób, zapalając znicze i składając na nich kwiaty wielu z nas nie zdaje sobie sprawy co te rzeczy symbolizują. <b>Znicz</b> Zapalony na grobie znicz jest wyrazem naszej ...

  Odwiedzając groby bliskich osób, zapalając znicze i składając na nich kwiaty wielu z nas nie zdaje sobie sprawy co te rzeczy symbolizują.

  <b>Znicz</b>

  Zapalony na grobie znicz jest wyrazem naszej pamięci o tych co odeszli, również o nieznanych i opuszczonych. W przeszłości zapalano znicze także na polach, na rozstajach dróg, na grobach ludzi zmarłych gwałtowną śmiercią. Ogień potrzebny był zarówno umarłym jak i żywym. Jednych oczyszczał i jak wierzono, ogrzewał; drugich zabezpieczał przed złymi i złośliwymi istotami z tamtego świata.

  <b>Sosna i świerk</b>

  Sosna symbolizuje długowieczność. Dawniej zmarłym wrzucano do grobu gałązki sosny, aby wzmocnić odlatującą duszę, a zwłoki uchronić od zepsucia. Świerk symbolizuje śmiałość, nadzieję w trudnych czasach, ale także wierność i współczucie.

  <b>Kwiaty</b>
  Wieniec z kwiatów symbolizuje pogrzeb, ale także hołd i zwycięstwo. Grecy i Rzymianie sypali kwiaty swoim zmarłym w czasie pogrzebu i na grób, jako emblemat przezwyciężania smutnych myśli. Kwiaty w chrześcijaństwie symbolizują dobroczynność i miłosierdzie.

  Na podst. "Słownika Symboli" W. Kopalińskiego

  Sonda

  Działalność pozakościelna księdza Jankowskiego jest:

  • drażni mnie ze względu na osobę prałata (42%)
  • drażni mnie, jak każda dodatkowa działalność księży (25%)
  • wspaniała, brawo że komuś się chce (18%)
  • jest mi obojętna (7%)
  • czymś normalnym (7%)