Wybierz region

Wybierz miasto

  Luzino. Kalendarium kaszubsko-pomorskie

  Autor: Grażyna Wiśniewska

  2005-10-20, Aktualizacja: 2005-10-20 10:35

  Feliks Sikora z Luzina, nauczyciel geografii z 46-letnim stażem, kolekcjoner, podróżnik, bibliofil i regionalista, wkrótce opublikuje swoją kolejną książkę.

  Feliks Sikora z Luzina, nauczyciel geografii z 46-letnim stażem, kolekcjoner, podróżnik, bibliofil i regionalista, wkrótce opublikuje swoją kolejną książkę.
  Do tej pory wydał minimonografię Luzina, którą opracował z okazji obchodów rocznicy 750 powstania wsi, tomik poezji pt. ? Dwie miłote? , gdzie drukowane są wiersze w języku kaszubskim i polskim, a w roku 2000 bardzo cenną pozycję - ?Kalendarz Luziński - 2000?, w którym zawarł około 1400 dat i bardzo bogatą bibliografię wsi i gminy Luzino.
  Autorowi zdarzyło się odbierać podziękowania od ludzi, którzy dzięki tej książce dowiedzieli się m.in. gdzie pochowani są ich bliscy, którzy zginęli podczas II wojny światowej, czy poznali numery obozowe swoich dziadków.
  Człowiek renesansu
  O Feliksie Sikorze można powiedzieć, że jest człowiekiem renesansu, ma tak wiele zainteresowań. Sam zaś twierdzi, że nauczyciel musi być człowiekiem twórczym, znać wiele dziedzin życia, aby móc przekazać jak najwięcej wiedzy młodzieży, i żeby móc ciekawie prowadzić lekcje.
  - Jako młody nauczyciel recenzowałem podręczniki do geografii i programy nauczania, dostrzegałem w nich wiele błędów - mówi pan Feliks. - Uważam, że dzieci najpierw powinny poznawać swoje najbliższe otoczenie, swój kraj i potem dopiero świat, a nie odwrotnie. Mnie zawsze interesowały wydarzenia z najbliższej okolicy, zapisywałem więc daty co ciekawszych i znaczących zdarzeń, a notatki te przydały mi się podczas pisania moich książek - opowiada autor. - Dość dawno temu rozpocząłem redagowanie Leksykonu Luzińskiego, zgromadziłem już około 600 haseł, ale to żmudna praca i nie da się jej dokończyć w pośpiechu. Wiele rzeczy, szczególnie daty, trzeba kilkakrotnie sprawdzić, aby nie publikować nieprawdziwych faktów, a to wymaga czasu, tak więc leksykon zostawiłem sobie na potem.
  Kalendarium
  Autor tych publikacji poświęcił się przygotowaniu kolejnej ciekawej pozycji, jaką będzie ?Kalendarium kaszubsko-pomorskie?. Dotyczyć będzie ono historii całych Kaszub, a nawet Pomorza Nadwiślańskiego . Zawarte w nim będą zdarzenia, fakty, czy uroczystości i minibiogramy osób zasłużonych dla Kaszub, albo urodzonych na Kaszubach, które w świecie rozsławiły Polskę. Co charakterystyczne, w ?Kalendarium kaszubsko-pomorskim? mowa jest o osobach już nieżyjących. Zawierać będzie około 1500 wydarzeń, będzie scharakteryzowanych około 400 miejscowości. Materiały do swojej nowej książki Feliks Sikora zbierał w archiwach, wykorzystał też część dat zawartych w ?Kalendarzu luzińskim?. Autor, pracując nad nową książką, odwiedzał swojego przyjaciela, ks. Henryka Mroza, dyrektora archiwum pelplińskiego. - Mogłem tam nawet nocować - żartuje Sikora. - Było to dla mnie bardzo cenne, że swobodnie mogłem korzystać z tych zbiorów.
  Z myślą o uczniach
  Pracując nad nową pozycją dowiedział się ciekawych rzeczy, m.in., że przy budynku plebanii w Luzinie pochowany jest generał wojsk napoleońskich. Feliks Sikora posiada niezwykle bogatą prywatną bibliotekę, liczącą około 6 tys. książek i prywatne archiwum, którego można by mu pozazdrościć. Wiele z tych książek, dotyczących historii regionu, było pomocnych przy opracowaniu kalendarium.
  - Napisałem tę książkę z myślą o uczniach, studentach i samorządowcach oraz księżach - mówi Feliks Sikora. - Chciałem ocalić od zapomnienia wiele ważnych faktów i postaci, bo widzę taką potrzebę. Proszę mi wierzyć, że spotkałem się w jednym z urzędów, tu u nas na Kaszubach, z pracownicą USC, która nie wiedziała, kim był Augustyn Necel - skarży się Feliks Sikora. Nad książką autor pracował cztery lata i jeszcze tego roku zostanie ona wydana.

  Sonda

  Działalność pozakościelna księdza Jankowskiego jest:

  • drażni mnie ze względu na osobę prałata (42%)
  • drażni mnie, jak każda dodatkowa działalność księży (25%)
  • wspaniała, brawo że komuś się chce (18%)
  • jest mi obojętna (7%)
  • czymś normalnym (7%)