Wybierz region

Wybierz miasto

  Podpalali, potem gasili

  Autor: Jacek Cegła

  2000-10-20, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Słupska policja zatrzymała pięciu strażaków, których obarcza winą za kilkanaście pożarów, które od 1999 roku wybuchały na terenie gminy Potęgowo. Piromanami są zdaniem policji strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej ...

  Słupska policja zatrzymała pięciu strażaków, których obarcza winą za kilkanaście pożarów, które od 1999 roku wybuchały na terenie gminy Potęgowo.

  Piromanami są zdaniem policji strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łupawie. Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Lęborku. Strażakom zarzuca się na razie około 10 podpaleń. Wszystkie pożary wybuchały na terenie gminy Potęgowo. Ci sami ochotnicy, którzy podkładali ogień, brali poźniej udział w akcjach gaśniczych.

  - Strażacy kierowali się bardzo niskimi pobudkami - informuje podkom. Donata Knap, rzecznik prasowy słupskiej policji. - Gasili pożary, których byli sprawcami. Trudno obecnie mówić o motywach działania.

  Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że strażacy podkładali ogień ze względów zarobkowych. Za udział w akcji gaśniczej strażak ochotnik otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 6 zł za godzinę. Pieniądze na wypłaty pochodzą z kasy gminy.

  - Jestem zaskoczony całą tą sytuacją - powiedział "Dziennikowi" Franciszek Wekwert, wójt gminy Potęgowo. - Dokładnie zweryfikujemy wszystkich strażaków z OSP. Taka sytuacja nie może się już powtórzyć.

  Proceder z Potęgowa nie jest przypadkiem odosobnionym. Kilka lat temu podobna sytuacja miała miejsce w Koczale.
  - Strażacy starają się w ten sposób zarobić. Najgorsze, że proceder ten godzi w dobre imię straży - powiedział nam jeden ze słupskich strażaków.

  Wczoraj zatrzymanych strażaków przesłuchano w Prokuraturze Rejonowej w Lęborku. Wstępnie przedstawiono im zarzut zniszczenia mienia. Grozi im za to kara pozbawienia wolności do lat pięciu.

  Fot. APR-SAS

  Sonda

  Działalność pozakościelna księdza Jankowskiego jest:

  • drażni mnie ze względu na osobę prałata (42%)
  • drażni mnie, jak każda dodatkowa działalność księży (25%)
  • wspaniała, brawo że komuś się chce (18%)
  • jest mi obojętna (7%)
  • czymś normalnym (7%)