Wybierz region

Wybierz miasto

  Restrukturyzacja pomorskiej służby zdrowia

  Autor: Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  2000-10-09, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Marszałek województwa pomorskiego sprawdzi, dlaczego jedna z największych kwot przeznaczonych na restrukturyzację służby zdrowia trafić ma do szpitala w Lęborku.

  Marszałek województwa pomorskiego sprawdzi, dlaczego jedna z największych kwot przeznaczonych na restrukturyzację służby zdrowia trafić ma do szpitala w Lęborku.

  Zdaniem niektórych radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego pieniądze przeznaczone na restrukturyzację służby zdrowia zostały podzielone z pominięciem obiektywnych kryteriów. Jedną z największych kwot, 720 tys. zł otrzymać ma szpital w Lęborku. Część pieniędzy ma być przeznaczona na komputeryzację placówki.

  Tak się składa, że projekt podziału ministerialnej dotacji przygotowywały dwie osoby; wicemarszałek Witold Namyślak oraz przewodniczący Komisji Zdrowia Sejmiku Województwa Pomorskiego - Andrzej Sapiński. Obaj są z Lęborka. Andrzej Sapiński pełni równocześnie obowiązki dyrektora lęborskiego szpitala.

  - Jestem zaskoczony taką oceną, gdyż pieniądze dzielił Regionalny Komitet Sterujący - tłumaczy Andrzej Sapiński. - Projekt ten przygotowywało kilka osób, nie tylko my.

  - To prawda, że skrytykowałem taki podział pieniędzy - twierdzi Jerzy Karpiński. dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego. - Nie rozwiązuje on żadnego z problemów służby zdrowia w Pomorskiem. Nie pozwoli zracjonalizować wydatków ani stworzyć oddziałów, których w Pomorskiem brakuje. Dyrektor Karpiński skierował w tej sprawie skargę do Komitetu Sterującego Województwa Pomorskiego. Również radni SLD mają wątpliwości, czy podział pieniędzy odbył się zgodnie z prawem.

  Już dziś wiadomo bowiem, że w szpitalu w Kościerzynie nie powstanie tak potrzebny w województwie Oddział Neurochirurgii, gdyż zabrakło na ten cel pieniędzy.
  Również szpital dziecięcy na Polankach nie będzie mógł kupić nowego aparatu rentgenowskiego, gdyż otrzymał zaledwie połowę potrzebnych środków. Stary aparat jest praktycznie nie do użytku. Nie ma więc czym badać chorych dzieci.

  Sonda

  Działalność pozakościelna księdza Jankowskiego jest:

  • drażni mnie ze względu na osobę prałata (42%)
  • drażni mnie, jak każda dodatkowa działalność księży (25%)
  • wspaniała, brawo że komuś się chce (18%)
  • jest mi obojętna (7%)
  • czymś normalnym (7%)