Wybierz region

Wybierz miasto

  Sprawa szpitala w Kościerzynie zdominowała sesję sejmiku

  Autor: Jacek Pauli

  2000-12-11, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Wszyscy radni obecni na wczorajszej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego zgodzili się na zaciągnięcie kredytu komercyjnego, przeznaczonego na potrzeby Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

  Wszyscy radni obecni na wczorajszej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego zgodzili się na zaciągnięcie kredytu komercyjnego, przeznaczonego na potrzeby Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Obradom radnych przysłuchiwało się około 200 pracowników tej placówki.

  W obradach brali także udział pracownicy pogotowia ratunkowego - Samodzielnej Kolumny Transportu Sanitarnego, oczekując rezultatów przekształcenia ich jednostki. Jednak sesję zdominowała sprawa szpitala w Kościerzynie. Na transparentach pracowników tej placówki widniały napisy "To polityków zasługa, że szpital tonie w długach" oraz "Chleba nam nie zabierajcie, zakład pracy oddłużajcie".

  Kościerski szpital, jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce ma poważne długi, związane z brakiem środków przeznaczonych na jego rozruch - obecnie jest to aż 11,5 mln zł.

  - Pracownicy szpitala muszą mieć świadomość, że kredyt "da im oddech" na trzy tygodnie - powiedział Henryk Wojciechowski, szef klubu radnych SLD.

  Jan Zarębski, marszałek województwa podkreślił, że kilkakrotnie - bez skutku - zwracał się do ministra zdrowia oraz premiera o przekazanie dotacji celowej na oddłużenie szpitala. W ostrych słowach skrytykował także działalność Rady Regionalnej Pomorskiej Kasy Chorych, zarzucając jej brak działań w interesie pomorskich szpitali.

  Sonda

  Działalność pozakościelna księdza Jankowskiego jest:

  • drażni mnie ze względu na osobę prałata (42%)
  • drażni mnie, jak każda dodatkowa działalność księży (25%)
  • wspaniała, brawo że komuś się chce (18%)
  • jest mi obojętna (7%)
  • czymś normalnym (7%)