Wybierz region

Wybierz miasto

  Szkoła dostała sztandar i imię

  Autor: (jk)

  2001-05-04, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  W obecności Wojciecha Książka, wiceministra edukacji narodowej odbyła się uroczystość nadania sztandaru i imienia 1 Morskiego Pułku Strzelców wejherowskiemu Gimnazjum nr 2.

  W obecności Wojciecha Książka, wiceministra edukacji narodowej odbyła się uroczystość nadania sztandaru i imienia 1 Morskiego Pułku Strzelców wejherowskiemu Gimnazjum nr 2.

  Uroczystość rozpoczęła się w wejherowskiej Kolegiacie, gdzie poświęcono sztandar. Następnie przy udziale Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej władze miasta, uczniowie i nauczyciele przemaszerowali ulicami miasta do szkoły. Tam odbyło się przekazanie sztandaru szkole. Odsłonięto tablicę pamiątkową patrona szkoły ufundowaną przez Zarząd Miasta Wejherowa. Goście specjalni i fundatorzy sztandaru wbili gwoździe pamiątkowe na jego drzewcu. Pierwszy gwóźdź wbił wiceminister Książek. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali Joanna Hildebrandt, absolwentka szkoły i Bogdan Tokłowicz, zastępca prezydenta.

  Wręczono też stypendia im. Antoniego Kasztelana najlepszym uczniom w szkole.
  W uroczystości udział wzięli: zastępca pomorskiego kuratora oświaty Teresa Lamparska, przedstawiciele Marynarki Wojennej z kontradmirałem Zbigniewem Badeńskim na czele, władze samorządowe, kościelne, kombatanckie, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i dyrektorzy wejherowskich szkół podstawowych. Gośćmi szczególnymi byli Maria i Zygmunt Kasztelan, sponsorzy szkolnych stypendiów imienia Antoniego Kasztelana.

  - Dawny dyrektor szkoły, Henryk Józefczyk na patrona szukał bohatera regionalnego - wyjaśnia Kowalska. - Pod uwagę brano dwie propozycje: Jana Kochanowskiego i 1 MPS. Ta druga propozycja wypłynęła od byłych żołnierzy tego pułku. Wiele było przesłanek decydujących o nadaniu szkole właśnie takiego imienia, m.in. to, że placówka znajduje się obok cmentarza, na którym pochowani są żołnierze 1 MPS. Inicjatorzy mieli też autentyczne pamiątki z czasów wojny, które dały początek muzeum w szkole. 1 września 1986 roku utworzono Izbę Pamięci 1 MPS. W szkole odbywały się prelekcje na ten temat. Tak rozpoczęła się praca kształtująca patriotyzm młodego pokolenia - dodaje dyrektor. W październiku ubiegłego roku SP nr 2 obchodziła 10 rocznicę nadania imienia. W tym roku szkolnym przestanie funkcjonować. Jej sztandar zajmie miejsce w szkolnym muzeum. W budynku szkoły będzie mieściło się gimnazjum. Przejmuje ono imię 1 MPS.

  Zainicjowanie uroczystości nastąpiło w ubiegłym roku, podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Wtedy podpisano porozumienie dotyczące nadania sztandaru. Utworzył się Komitet Honorowy, który patronuje przedsięwzięciu. Jego członkami zostali m.in.: Bogdan Tokłowicz, zastępca prezydenta miasta (honorowy przewodniczący), Wojciech Książek, wiceminister edukacji narodowej, Andrzej Jachnik, pomorski kurator oświaty.

  Nie przypadkowo uroczystość nadania imienia i sztandaru odbyła się 27 kwietnia. To właśnie tego dnia 1945 roku rozpoczęła swą działalność ta szkoła. 27 kwietnia to także dzień urodzin kapitana Antoniego Kasztelana, fundatora stypendium szkolnego i porucznika Władysława Gagi, wielkiego przyjaciela placówki. Ten dzień to również rocznica urodzin ojca ministra Książka, który też był żołnierzem 1 MPS.

  Obecnie w szkole uczy się 401 osób w 16 oddziałach. Pracuje tu 29 nauczycieli. Szkoła prężnie współpracuje ze środowiskiem lokalnym. W uroczystościach i na lekcjach goszczą kombatanci, dzięki czemu młodzież przejmuje od nich patriotyczne wzorce. Co roku w placówce organizowanych jest wiele konkursów. Zwycięzcy otrzymują atrakcyjne nagrody, np. laureaci turnieju wiedzy o Sienkiewiczu pojechali na pięciodniową wycieczkę do Wilna. Szkoła nie stroni od nowoczesności. Placówka jest wyposażona w dwie sale komputerowe z dostępem do Internetu. Uczniowie uczęszczają na lekcje przedsiębiorczości, a nauka trzech języków obcych przygotowuje ich do integracji europejskiej.  Sonda

  Działalność pozakościelna księdza Jankowskiego jest:

  • drażni mnie ze względu na osobę prałata (42%)
  • drażni mnie, jak każda dodatkowa działalność księży (25%)
  • wspaniała, brawo że komuś się chce (18%)
  • jest mi obojętna (7%)
  • czymś normalnym (7%)