Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak jeździć bezpiecznie jesienią? [rozmowa]

Tomasz Smuga
Materiały prasowe
Z Jarosławem Litwinem, instruktorem nauki jazdy w Ośrodku Szkolenia Kierowców "Jarek" w Lęborku, o tym jak bezpiecznie jeździć jesienią rozmawia Tomasz Smuga

Jesienią warunki na drogach sprawiają, że podróżowanie autem może być niebezpieczne. Jakie błędy, o tej porze roku najczęściej popełniają kierowcy?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że jesienią diametralnie zmieniają się warunki do jazdy, porównując je do poprzedzającej pory roku, czyli lata. Szybciej zapada zmrok, rankiem wita nas rosa, gwałtowne też zmienia się pogoda. Na horyzoncie pojawia się oślepiające słońce, by chwilę potem spadła gwałtowna ulewa. I właśnie brak odpowiedniej reakcji na tę nagłą zmienność aury, a co za tym idzie niedostosowanie do niej odpowiedniego stylu jazdy, to główne grzechy kierowców jesienią.

Na co kierowcy powinni uważać na drodze?
Podczas kilkugodzinnej jazdy, jesień potrafi wymęczyć kierowcę bardziej niż zima czy lato. Ciężko bowiem przewidzieć, co nas spotka na drodze. Czy będzie to temperatura wysoka czy niska, czy wystąpi ulewa, czy przez szybę dobijać się będzie mocne słońce. Szczególnie niebezpieczne są pierwsze minuty deszczu. To właśnie wtedy asfalt momentalnie robi się śliski i każdy gwałtowny skręt kierownicą, w połączeniu ze zbyt dużą prędkością, skutkuje wpadnięciem w poślizg.

Wpadamy w poślizg. Jak z niego bezpiecznie wyjść?
To bardzo trudne pytanie, bo nawet najbardziej skuteczne wyjaśnienie w teorii, nie daje gwarancji na to, że uda się bezpiecznie z tej sytuacji wyjść, gdy rzeczywiście się przydarzy. W praktyce bowiem poślizgu nigdy się nie spodziewamy, a element zaskoczenia często powoduje panikę wśród kierowców. Najważniejszą rzeczą przy poślizgu jest to, by zachować zimną krew i trzeźwość umysłu. Przede wszystkim, gdy np. skręcamy w prawo i auto wpada w poślizg, nie należy gwałtownie i na siłę dokręcać kół w prawą stronę. W takiej sytuacji kierownicę trzeba prostować, kontrując tym samym jej kierunek w stronę lewą. Kontrowanie poślizgu i jednoczesne wyhamowywanie pojazdu, to podstawa skutecznego wyjścia z omawianego zagrożenia.

Śmiertelny wypadek na Rekowskiej Górce. Zginęły trzy osoby

O tej porze roku może powstać zjawisko poduszki wodnej, czyli tzw. aquaplaning. Na czym to polega?
Aquaplaning występuje wtedy, gdy między oponą a nawierzchnią utworzy się warstwa wody. Wskutek tego koła tracą przyczepność i powstaje takie samo wrażenie, jak podczas jazdy po oblodzonym terenie. Pojazd nie reaguje na skręty, a dodawanie gazu tylko komplikuje sytuację.

Jesienią powinniśmy hamować pulsacyjnie, czy silnikiem?
Jeśli pojazd wyposażony jest w system ABS, to w sytuacji zagrożenia wystarczy wcisnąć pedał hamulca. Gdy auto tego systemu nie posiada, warto hamować pulsacyjne, dzięki czemu zwiększa się szansa na skontrolowanie pozycji auta poprzez kręcenie kołami. Hamowanie silnikiem zalecane jest głównie podczas stromych zjazdów.

Załóżmy, że dojdzie do kolizji. Kierowcy postanowili nie mieszać w to policji. Chcą sprawę załatwić sami. Oprócz dokumentów, które musimy posiadać (prawo jazdy, dowód rejestracyjny i OC), powinniśmy mieć jeszcze jakieś, które ułatwiłyby nam później walkę o odszkodowanie?
Warto mieć również gotowy druk oświadczenia z ubezpieczalni oraz drugi dokument, potwierdzający tożsamość uczestników zdarzenia. Najlepiej jednak, niezależnie od pory roku, powinniśmy mieć ze sobą zdrowy rozsądek i unikać wszelkich manewrów, mogących stworzyć zagrożenie w bezpieczeństwie ruchu drogowego. Tego też wszystkim czytelnikom życzę. Szerokiej drogi!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto