Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

12 marca - rocznica wyzwolenia Wejherowa

Tomasz Smuga
Wyzwolenie Wejherowa spod okupacji hitlerowskiej miało miejsce 12 marca 1945 roku. Niektórzy wprawdzie świętowali na rynku, ale miasto przedstawiało makabryczny widok.

Na ulicach leżały zwłoki ludzi. Wszędzie walały się rozbite samochody, zwały żelastwa i sprzęt wojenny oraz przewrócone słupy telegraficzne. Na chodnikach było pełno szkła z rozbitych witryn sklepowych. Niektórzy wynosili z domów towarowych manekiny i tańczyli z nimi na rynku, świętując wolność - tak wyglądały pierwsze chwile po wyzwoleniu Wejherowa.

Wobec ogromu problemów stanęły więc organizujące się pierwsze władze miejskie. 13 marca 1945 roku powstał Komitet Obywatelski. W jego skład wchodzili głównie byli więźniowie Stutthofu i mieszkańcy Wejherowa.

Natomiast 16 marca do grodu Wejhera przybyła grupa operacyjna dowodzona przez porucznika Zdzisława Basaka (później był I sekretarzem Komitetu Miejskiego PPR w Gdyni). Zorganizowano wybory, na których wybrano komisarycznych burmistrzów Bernarda Szczęsnego i Władysława Szutta.Ostatecznie nowe władze swoją działalność rozpoczęły 18 marca. Zadaniem zarządu było stworzenie administracji i kierowanie jej działalnością oraz nadzorowanie gospodarki miejskiej.

Reportaż o wyzwoleniu miasta opublikujemy w piątkowym lokalnym tygodniku, dodatku do "Dziennika Bałtyckiego"

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto