Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sadako Monma odwiedziła gminę Choczewo. Opowiadała o katastrofie elektrowni w Fukushimie

TS
Tomasz Smuga
Podczas swojej kilkudniowej wizyty Sadako Monma odwiedziła także mieszkańców gminy Choczewo. Dyrektorka przedszkola z Fukushimy opowiadała jak wyglądały chwile zaraz po ogłoszeniu informacji o uszkodzeniu reaktora w Japonii. Na sobotnie spotkanie z Japonką przyszło około stu osób.

- Radioaktywność nie ma zapachu, smaku i kształtu, ale za to wpływa bardzo negatywnie na zdrowie. Po wypadku w elektrowni w Fukushimie, życie mieszkańców bardzo się zmieniło - mówi Monma.

Zebranych w Zespole Szkół w Choczewie m.in. najbardziej interesowało, czy w azjatyckim państwie zanim podjęto decyzję o budowie jądrówki odbywały się spotkania z mieszkańcami.

- Takie spotkania był organizowane w miejscowościach oddalonych o około 10 km od elektrowni - mówi Japonka. - Ale w mejscu, gdzie ja mieszkam, czyli o około 60 km od elektrowni, takich spotkań nie przeprowadzano - dodaje.

- Po katastrofie jądrówki w Fukushimie, gdzie wysiedlono mieszkańców? - pyta inny z mieszkańców gminy.

- Wszystkie elektrownie w Japonii postawione są nad morzem, z tego względu, że nie ma u nas dużo miejsca. Ale po wypadku mieszkańcy zostali przymusowo ewakuowanii 30 km od elektrowni - wyjaśnia Sadako Monma.

Wizyta Japonki była połączoną także z wystawą zdjęć pt. "Radioaktywny krajobraz: Fukushima rok później". Wystawa i konferencja prasowa organizowana jest przez Greenpeace Polska i Fundację im.Heinricha Bölla, Polska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto