Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

20. rocznica pojednania Polaków i Niemców. Uroczystości w Gorzeniu i Potulicach [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Na żwirowisku w Gorzeniu oraz w Potuliach pod pamiątkowym obeliskiem ku czci niemieckich ofiar i pod pomnikiem przywołującym pamięć pomordowanych w obozie Polaków - złożono kwiaty, zapalono znicze.
Na żwirowisku w Gorzeniu oraz w Potuliach pod pamiątkowym obeliskiem ku czci niemieckich ofiar i pod pomnikiem przywołującym pamięć pomordowanych w obozie Polaków - złożono kwiaty, zapalono znicze. Maja Stankiewicz
Przy obelisku ku czci niemieckich ofiar obozu w Potulicach ch i przy pomniku poświęconemu pomordowanym w obozie Polakom - przedstawiciele obu narodów znów mówili o pojednaniu, jak 20 lat temu.

Potulice to miejsce wyjątkowe. W czasie wojny, w tutejszym obozie, hitlerowcy więzili i zmuszali do pracy ponad siły całe rodziny wysiedlone z Pomorza. Liczba ofiar nie jest dokładnie znana. Szacuje się, że mogło tu zginąć nawet kilkadziesiąt tysięcy Polaków, w tym wiele dzieci. To dlatego miejscowa szkoła nosi imię „Dzieci Potulic”.

Po zakończeniu wojny role się odwróciły...

Po wojnie w obozie przetrzymywano osoby narodowości niemieckiej. Funkcjonariusze NKWD i SB zwozili do Potulic ludność niemiecką i folksdojczów. Ich także wielu spoczęło w potulickiej ziemi.

- Trafiłem do obozu jako 12-letni chłopak. Było bardzo ciężko - wspominał przed laty dr Gustav Bekker, niemiecki lekarz, więzień obozu w Potulicach. Wielokrotnie podkreślał też: - Zawsze musimy pamiętać, że gdyby nasi ojcowie i dziadowie nie napadli na Polskę nie byłoby tutaj żadnego obozu ani w czasie wojny, ani w latach 1945-49.

Hasło do pojednania

To on, wraz ze Stanisławem Gapińskim, który w obozie w Potulicach przebywał do 1945 r., rzucił przed laty hasło polsko-niemieckiego pojednania. Doszło do niego w Potulicach we wrześniu 1998 roku, równo 20 lat temu.

Z tej okazji w miniony weekend na Cmentarzu Ofiar w Potulicach znów zabrzmiały słowa modlitwy odmawianej w dwóch językach: polskim i niemieckim. Mszę św. koncelebrowaną w intencji ofiar odprawili ks. Maciej Szmytowski, proboszcz parafii w Potulicach oraz ks. Manfred Deselaures.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Wśród uczestników nabożeństwa m.in. dr Gustav Bekker, inicjator polsko-niemieckiego pojednania. Stanisław Gapiński, ze względu na stan zdrowia, nie mógł na uroczystości przyjechać. Obecny był m.in. konsul Niemiec Peter Utsch, Tadeusz Kreps, prezes Stowarzyszenia Misja Pojednania, przedstawiciele Stowarzyszenia Potulice-Historia-Teraźniejszość-Przyszłość, burmistrz Nakła Sławomir Napierała, starosta Tomasz Miłowski i wielu innych gości.

Na żwirowisku w Gorzeniu oraz w Potulicach pod pamiątkowym obeliskiem ku czci niemieckich ofiar ufundowanym przez Niemców, którzy obóz przeżyli i pod pomnikiem przywołującym pamięć pomordowanych w obozie Polaków - złożono kwiaty, zapalono znicze. Wiązanki składali mieszkańcy Potulic, samorządowcy, kombatanci, ale także młodzież z obu krajów. Bo ideę pojednania starają się teraz propagować uczniowie szkoły w Potulicach i partnerskiej szkoły w niemieckim Elsterwerda.

Występy i mecz

Na program artystyczny i spotkanie zaproszono gości w sobotę do odnowionej sali balowej hrabiny Anieli Potulickiej. Tu wystąpili uczniowie z Potulic i niemieckiej szkoły Elsterwerda. Głos zabrał m.in. Gustav Bekker. Osobom zasłużonym dla polsko-niemieckiego pojednania wręczono pamiątkowe grawertony. Burmistrzowi Napierale goście z Elsterwerda przekazali sadzonkę drzewka. Dołączy ono do stu klonów posadzonych w Potulicach z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W sobotę rozegrany został także na stadionie w Nakle mecz towarzyski pomiędzy trampkarzami KS. Czarni Nakło, a SV Preussen Elsterwerda. Goście wygrali spotkanie 4: 1.

Sportowe Wydarzenie Weekendu - odcinek 1.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 20. rocznica pojednania Polaków i Niemców. Uroczystości w Gorzeniu i Potulicach [zdjęcia] - Gazeta Pomorska

Wróć na naklonadnotecia.naszemiasto.pl Nasze Miasto