Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25 lat samorządu w Wejherowie. Obchody w filharmonii [ZDJĘCIA]

Joanna Kielas
25 lat samorządu w Wejherowie
25 lat samorządu w Wejherowie Fot. J. Kielas
25 lat samorządu w Wejherowie. Wejherowo świętowało rocznice pierwszych wolnych wyborów do samorządu, które miały miejsce 27 maja 1990 roku. Uroczystość odbyła się w Filharmonii, z udziałem radnych wszystkich siedmiu kadencji. Dla zebranych wystąpił zespół Kombii.

25 lat samorządu w Wejherowie. W uroczystej gali w Filharmonii wzięli udział w filharmonii radni wszystkich siedmiu kadencji. Wszystkim obecny prezydent Krzysztof Hildebrandt wręczył pamiątkowe statuetki przedstawiające Jakuba Wejhera.

W gali wzięli udział samorządowcy okolicznych gmin i powiatu. Był marszałem Mieczysław Struk, wojewoda Ryszard Stachurski oraz Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Ważnym momentem było publiczne podanie dłoni przez posła Jerzego Budnika prezydentowi Hildebrnadtowi i pochwalenie przez posła rozwoju miasta dokonującego się pod przewodnictwem Hildebrandta.

25 lat wejherowskiego samorządu - przemówienie prezydenta Hildebrandta

Szanowni Państwo, najważniejsza jest przyszłość! Jestem przekonany, że ta myśl przyświecała władzom Wejherowa wybranym 25 lat temu w pierwszych wolnych wyborach samorządowych, które rozpoczęły nowy etap w historii samorządu terytorialnego w Polsce.

Przez te wszystkie lata kolejne Rady, Zarządy i Prezydenci Miasta działały w celu urzeczywistniania wizji Wejherowa, jako miasta atrakcyjnego i przyjaznego dla mieszkańców oraz otwartego dla gości.
Mieliśmy taką historyczna możliwość i szansę. Jak ją wykorzystaliśmy?
Samorząd wejherowski mógł sam decydować m.in. o tym, na co zostaną wydane środki budżetu miejskiego, jakie inwestycje zostaną realizowane w mieście. Postaram się krótko podsumować zmiany jakie zaszły w minionych 25 latach w tkance miejskiej, również po to, abyśmy z tego wyciągali wnioski na przyszłość.

Analizując ten okres można dojść do wniosku, że rozwój inwestycyjny Wejherowa od 1990 roku można podzielić na etapy, okresy. W każdym z etapów występują pewne charakterystyczne cechy dla realizowanych wówczas zadań, chociaż granice czasowe nie są ostre, a zakres nie do końca jest jednoznaczny.

Okres pionierski
Pierwszy etap można nazwać „pionierskim”. Zaczął się zaraz po pierwszych wyborach samorządowych w 1990 roku i trwał tak mniej więcej 10-12 lat. Niewątpliwe był to czas, który stawiał przed samorządowcami ambitne zdania. Zaniedbań w zakresie infrastruktury było bardzo dużo, samorząd musiał zabrać się za zadania podstawowe, co było najbardziej charakterystyczną cechą tego okresu.

Takim zadaniem był rozwój sieci telefonicznej w Wejherowie. Powstał Społeczny Komitet Telefonizacji i stopniowo zaspokojono potrzeby w tym zakresie. Kolejną podstawową infrastrukturą, wymagającą nadrobienia zaległości, była kanalizacja sanitarna i deszczowa. W całym mieście zrealizowano liczne zadania, w tym przy wsparciu finansowym Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Praktycznie uporano się z tym problemem na początku kolejnej dekady, po roku 2000. Rozbudowywano również gazociąg. W Wejherowie, dzięki funduszom z Banku Światowego, komunalna spółka OPEC wybudowała nowoczesną sieć ciepłowniczą oraz wygasiła kilkanaście starych kopcących kotłowni, zaś centralna kotłownia „Nanice” została zmodernizowana.

Dekada lat 90-tych nie upłynęła jednak tylko pod znakiem budowy sieci podziemnych. Zmodernizowana została ul. Ofiar Piaśnicy, wybudowano most nad rzeką Cedron w ciągu ul. Partyzantów oraz rondo na skrzyżowaniu ulic Sobieskiego, 3 Maja i Sienkiewicza. Mocnym akcentem była przebudowa pl. Jakuba Wejhera i przyległych ulic. Ta inwestycja zmieniła istotnie wizerunek centralnego punktu Wejherowa.

Sytuacja wymusiła likwidację kilku żłobków i przedszkoli, ale rozbudowano salę gimnastyczną przy szkole podstawowej nr 8, a pod koniec dekady powstała duża sala sportowa przy szkole na ul. Śmiechowskiej.
Duże zmiany nastąpiły w gospodarce komunalnej i mieszkaniowej. Funkcjonujący przez wiele lat MZGKIM został podzielony. Powołano Zakład Usług Komunalnych i Wejherowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., które wybudowało pierwsze budynki w formule TBS-ów.

Podsumowanie tego okresu zamknę odważną decyzją, jaką było przyjęcie programu wymiany autobusów MZK, która miała zostać sfinansowana emisją miejskich obligacji. Pierwszych osiem nowoczesnych pojazdów wyjechało na ulice Wejherowa w 1999 r., pozostałe były wprowadzane sukcesywnie.

Okres przyspieszenia
Kolejny etap zaczął się wraz z początkiem dekady, po roku 2000 i można go scharakteryzować jako „okres przyśpieszenia”. Po wyjściu inwestycji „z ziemi”, czyli wykonaniu sieci podziemnych, nastąpiło przyśpieszenie w budowie dróg, bowiem w dzielnicach – poza kilkoma wyjątkami – dominowały drogi gruntowe. Stopniowo i konsekwentnie realizowaliśmy strategię budowy dróg przyjętą w 2002 roku i w każdej dzielnicy powstały utwardzone ulice, bądź ich fragment, np.: Necla z dwoma rondami, Stefczyka, Konopnickiej, Chmielewskiego, Świętopełka, Orzeszkowej, Sikorskiego, Płk. Dąbka, Sędzickiego, Staromłyńska, Broniewskiego, Żeromskiego, Pułaskiego, Lelewela, Gulgowskiego, Heyki Mostnika, Kotłowskiego i inne. Wiele istniejących nawierzchni ulic i chodników zostało przebudowanych lub wyremontowanych, np. ulice: Chopina, Pomorska, Prusa, Kaszubska, Rybacka, Krasińskiego, Nanicka, Słoneczna, Zachodnia, Wybickiego, 12 Marca.

Z tego okresu podkreślić należy największą i bardzo ważną inwestycję drogową, jaką była przebudowa drogi krajowej nr 6 na całym odcinku Wejherowa, czyli ulicy Gdańskiej i Pierwszej Brygady Pancernej Wojska Polskiego.
Pod koniec dekady zmodernizowana została również ul. Marynarki Wojennej w ciągu drogi wojewódzkiej 218. W zakresie budowy dróg jest jeszcze oczywiście sporo do zrobienia, ale biorąc pod uwagę punkt wyjścia, postęp jest widoczny.

Oprócz infrastruktury drogowej nastąpił też szybki rozwój infrastruktury sportowej i społecznej. Najważniejszą i największą inwestycją była budowa krytej pływalni oczekiwanej od lat przez wejherowian. Następnie wybudowaliśmy jeszcze sztuczne lodowisko. Praktycznie w każdej części miasta powstały ogólnodostępne, dobrze urządzone place rekreacyjno-sportowe z boiskami do gier zespołowych i placami zabaw.

W ramach tzw. Funduszy Norweskich przy powiatowych szkołach ponadgimnazjalnych urządzone zostały tereny sportowe. Na terenie Zespołu Szkół Elektrycznych wzniesiono nową salę sportową wraz z zapleczem.
Gruntowanie przebudowaliśmy miejską bibliotekę, która stała się nowoczesną placówką kulturalno-edukacyjną oraz siedzibę MOPS-u, zapewniając właściwą obsługę mieszkańcom, podobnie jak zmodernizowany ratusz i budynek Urzędu Miejskiego przy ul. 12 Marca. W omawianym okresie wyremontowany został także Pałac Przebendowskich, siedziba Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej.

W pierwszej dekadzie po roku 2000 powstały kolejne budynki WTBS-u oraz wybudowaliśmy kilka budynków socjalnych. Jednak prawdziwy rozkwit i przyśpieszenie nastąpiło w budownictwie mieszkaniowym realizowanym przez deweloperów, znacznie przekraczając średnią krajową. Powstało wiele nowych budynków, a nawet całych osiedli, jak Osiedle Fenikowskiego czy przy ul. Sikorskiego i Sobieskiego. W sumie w okresie 10 lat w Wejherowie powstało ok. 3 tys. nowych mieszkań, a do Wejherowa przeprowadziło się kilka tysięcy nowych mieszkańców.

Na uwagę zasługują liczne remonty budynków mieszkalnych przeprowadzone przez prywatnych właścicieli, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie oraz miasto. Wspieraliśmy finansowo wymianę ogrzewania na proekologiczne oraz remonty zabytkowych obiektów, co widać w historycznej części miasta.

Złoty okres
Kolejny etap rozwoju inwestycyjnego nazwałem „złotym okresem unijnym” i wiąże się on oczywiście z wejściem Polski do Unii Europejskiej i możliwością pozyskania dotacji. Ten okres rozpoczął się praktycznie w 2005 roku i zakończył wraz z końcem poprzedniego Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego.
Nie stanowił on kontynuacji okresu wcześniej omówionego, a raczej – z uwagi na swoją specyfikę – jest osobnym rozdziałem w historii Wejherowa.

Jego cechą charakterystyczną była realizacja zadań, o których wcześniej można było tylko pomarzyć. Środki unijne umożliwiły nam realizację dużych, śmiałych inwestycji, o których mówiono od lat, ale brakowało pieniędzy. Wcześniej nawet nie myślano o inwestycjach na taką skalę, dlatego przymiotnik „złoty” oddaje cechę charakterystyczną tego okresu.

Profesjonalnie i w sposób przemyślany przygotowaliśmy strategie, programy i projekty, co zaowocowało skutecznym zdobyciem unijnych dotacji na wszystkie złożone wnioski inwestycyjne. Przez wiele lat szukano sposobu na ratowanie Kalwarii Wejherowskiej, dotkniętej już poważnie przez ząb czasu. Przełomowym był rok 2005, w którym zdobyliśmy unijną dotację na kapitalny remont kaplic kalwaryjskich oraz ich otoczenia. Rewitalizacja Kalwarii Wejherowskiej zakończyła się sukcesem.

Podobnie było z wejherowskim Parkiem Miejskim. Podejmowaliśmy próby jego renowacji, ale były to zabiegi bardzo ograniczone. Dopiero unijne inwestycje umożliwiły nam kompleksową i na szeroką skalę rewitalizację parku, dzięki czemu stał się on urokliwym i wręcz magicznym miejscem dla mieszkańców Wejherowa. Wejherowianie zyskali atrakcyjną przestrzeń publiczną, z której chętnie korzystają.

Kolejną dużą inwestycją była modernizacja ul. Wałowej i terenów przyległych, kiedyś bardzo zdegradowanych, oraz budowa promenady pieszo-rowerowej łączącej północną i południową cześć Wejherowa wzdłuż rzeki Cedron. Ukoronowaniem tego okresu była największa i najbardziej doniosła miejska inwestycja – budowa nowego Wejherowskiego Centrum Kultury czyli Filharmonii Kaszubskiej. Nie trzeba chyba tutaj wiele o niej mówić, dość wspomnieć, że z oferty Filharmonii Kaszubskiej licznie korzystają nie tylko mieszkańcy Wejherowa. Stworzyliśmy możliwości rozwoju kultury i ofertę spędzania wolnego czasu jakiej wejherowianie nie mieli od dziesiątków lat.
Powyższe zadania ujęte zostały w „Lokalnym Programie Rewitalizacji na lata 2008-2015,”, który kończymy z sukcesem. Był on przełomowy dla rozwoju miasta.

Podkreślić należy również termomodernizację wejherowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Pięć palcówek za unijne pieniądze zyskało nowy atrakcyjny wygląd oraz spore oszczędności ciepła i pieniędzy. Znaczące inwestycje przeprowadziły także samorządowe spółki: PEWiK i OPEC. Do roku 2014 Gmina Miasta Wejherowa razem ze spółkami miejskimi zrealizowała inwestycje dofinansowane ze środków unijnych o łącznej wartości ponad 100 mln zł.

Miniona kadencja 2010-2014 to część złotego okresu, w którym zakończyliśmy opisane wcześniej inwestycje unijne, ale to również kontynuacja okresu wszechstronnego rozwoju zapoczątkowanego ponad 10 lat temu. W latach 2010-2014 wybudowaliśmy lub wyremontowaliśmy 17 ulic, nie licząc mniejszych robót. Prawie 20 ulic lub ich fragmentów otrzymało nawierzchnię z płyt drogowych. Nowo wybudowane rondo przy ul. 10 Lutego – Sienkiewicza – Św. Jana rozwiązało po części problemy komunikacyjne w centrum miasta.

Dwie wejherowskie szkoły podstawowe: nr 8 i 9, zostały rozbudowane o strefy rekreacji dziecęcej, powstały nowoczesne i bezpieczne place zabaw. Zespół Szkół nr 1 rozbudowano o nowoczesne boisko, a przy ZS 3 powstała siłownia. W 2015 roku oddaliśmy do użytku nowy budynek komunalny. Ostatnie lata to ponadto okres przygotowań do realizacji nowych wielkich zadań inwestycyjnych w Wejherowie, które rozpoczęliśmy w tym roku.

Co dalej?
Cały czas myślimy o przyszłości, o tym co jeszcze należy zrobić, aby urzeczywistniać wizję Wejherowa, jako miasta atrakcyjnego i przyjaznego dla mieszkańców oraz otwartego dla gości. Powstanie nowego układu drogowego w Śmiechowie wraz z "Węzłem Zryw" jest zaplanowane na kilka lat i będzie realizowane przez miasto i powiat etapami, gdyż to ogromne i ambitne zadanie. Ta strategiczna i największa inwestycja w Wejherowie i wchodzi obecnie w decydującą fazę realizacji. Połączenie ul. Sikorskiego z ul. Stefczyka i ul. Gryfa Pomorskiego dwoma tunelami podziemnymi pod torami kolejowymi i drogą krajową nr 6 wraz z bezkolizyjnym skrzyżowaniem będzie miało zasadnicze znaczenie komunikacyjne dla wschodniej części miasta.

Inwestycja w Śmiechowie z "Węzłem Zryw", (a na zachodzie miasta) Zachodnie Połączenie Drogowe Wejherowa z budowanym obecnie „Węzłem Działki” oraz „Węzeł Kwiatowa”, to najważniejsze zadania na najbliższe lata. Powstaną strategiczne połączenia drogowe zapewniające dogodną komunikację na całe lata. Tymi inwestycjami wybiegamy daleko w przyszłość w rozwoju miasta.

To jednak nie wszystko. Kontynuujemy Program Rewitalizacji Śródmieścia Wejherowa, m.in. trwają prace nad dalszym podnoszeniem atrakcyjności Parku Miejskiego oraz przygotowywana jest modernizacja tzw. „starego basenu” przy ul. Kalwaryjskiej. Wkrótce będzie można ubiegać się o kolejne środki unijne, do czego się intensywnie przygotujemy. W ten sposób rok 2015 rozpoczyna kolejny etap w historii Wejherowa.

Szanowni Państwo! Oceńmy sami!
Każdy oceni minione 25 lat po swojemu, ale nikt nie może zaprzeczyć, że Wejherowo bardzo się zmieniło, wypiękniało i rozwinęło. To nasz wspólny wkład w ostatnie 25 lat historii Polski. Najważniejsza jest przyszłość, to dziś jest dla nas wyzwanie, ale historia to nauczycielka życia. Czego nas nauczyła? Nie osiągnęlibyśmy tego bez wspólnego, skoordynowanego działania na wszystkich płaszczyznach współpracy: od szczebla lokalnego, poprzez współpracę sąsiedzką, aż po struktury wojewódzkie i ogólnopolskie.

W tym miejscu przede wszystkim dziękuję wszystkim wejherowianom, którzy przez te 25 lat działali wspólnie, angażowali się w liczne inicjatywy obywatelskie, szukali rozwiązań i pomysłów, obdarzali nas zaufaniem i wsparciem oraz opiniowali działania, z którymi współpracowaliśmy, choć nieraz nie było łatwo o porozumienie.
Składam serdeczne podziękowania wejherowskim radnym, którzy przez 25 lat uczestniczyli w dziele rozwoju Wejherowa.

Dziękuję okolicznym samorządom, z którymi podejmowaliśmy działania na rzecz naszych społeczności. Szczególne podziękowania składam Panu Wojciechowi Szczurkowi – prezydentowi Gdyni, który darzył nas poczuciem partnerskiego podejścia do wspólnych działań. Słowa podziękowania kieruję w stronę włodarzy Redy i Rumi, z którymi w grudniu 1999 roku utworzyliśmy Małe Trójmiasto Kaszubskie i które w krótkim czasie stało się rozpoznawalną i znaczącą marką obszaru współpracy międzysąsiedzkiej.

Osiąganie zakładanych celów byłoby niemożliwe bez współpracy z samorządem wojewódzkim, a zwłaszcza z Panami Marszałkami Pomorskiego Sejmiku Samorządowego w Gdańsku. Za tę współpracę, a szczególnie za pomoc w pozyskiwaniu środków unijnych, w imieniu mieszkańców miasta Wejherowa - serdecznie dziękuję.
Dzisiejsze Wejherowo to efekt determinacji w osiąganiu celów, a także wspólny powód do dumy i satysfakcji.
Dorobek ostatniego ćwierćwiecza stawia przed nami nowe wyzwania, wskazuje kierunki działań na najbliższe lata i mobilizuje do pracy na rzecz rozwoju naszego miasta. Dziękując za 25 lat, dziś kieruje do was wyraźne przesłanie: działajmy razem, wspólnie dla przyszłości!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 25 lat samorządu w Wejherowie. Obchody w filharmonii [ZDJĘCIA] - Wejherowo Nasze Miasto

Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto