Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego upamiętniona w Strzebielinku |ZDJĘCIA

Tomasz Smuga
W Strzebielinku upamiętniono 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Podczas uroczystości przekazano kościołowi parafialnemu w Gniewinie kopię Obrazu Matki Boskiej Strzebielińskiej, który namalował jeden z internowanych w Strzebielinku.

13 grudnia 2016 roku minie 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Obchody upamiętniające tamto wydarzenie odbyły się w Strzebielinku, gdzie mieścił się jeden z ponad 50 obozów internowanych w Polsce. Obecnie zlokalizowany jest tutaj Dom Pomocy Społecznej.

Podczas uroczystości złożono kwiaty pod tablicą upamiętniających internowanych, którzy przebywali w Strzebielinku. A następnie w kościele parafialnym w Gniewinie odprawiona została uroczysta msza św. za Ojczyznę w intencji internowanych działaczy "Solidarności" w Strzebielinku. W trakcie nabożeństwa przekazano parafii kopię Obrazu Matki Boskiej Strzebielińskiej, który namalował nieżyjący już artysta-malarz Antoni Szymkowski, który również przebywał w strzebielińskim obozie i to właśnie tam go namalował. Następnie obraz został przewieziony do Torunia, a 11 grudnia 2016 roku trafił do kościoła pw. Józefa Rzemieślnika w Gniewinie.

Zobacz także:
W Strzebielinku odsłonięto tablicę internowanych

- Tutaj już [w Strzebielinku - dop. red.] jest ślad naszej pamięci w postaci tablicy i planszy informacyjnej mówiącej o tym miejscu. Jest to szczególne miejsce, bo za tym murem przesiadywało 501 osób bez wyroku, 501 osób skazanych, dlatego, że chcieli zbudować nowa nadzieję w naszym kraju. A ta nadzieja miała swoje imię. Nazywała się solidarność, którą chciano zlikwidować - mówił podczas uroczystości Andrzej Drzycimski, jeden z internowanych w Strzebielinku. - W całej Polsce było ponad 50 obozów internowania, przebywało w nich ponad 10 tys. osób. To dzięki postawie tych wszystkich osób, którzy podjęli to wyzwanie, walkę o nową Polskę jesteśmy dzisiaj wolni.

Z kart historii

Obóz w Strzebielinku utworzono w pawilonach oddziału zewnętrznego Zakładu Karnego w Wejherowie. Wśród uwięzionych działaczy opozycji - których Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego uznała za szczególnie niebezpiecznych - znalazło się 31 członków Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, w tym sześciu członków prezydium oraz wielu związkowców, między innymi: Andrzej Gwiazda, Lech Kaczyński, Andrzej Drzycimski, Maciej Jankowski, Adam Kinaszewski, Jacek Kuroń, Tadeusz Mazowiecki, Jacek Merkel, Karol Modzelewski, Janusz Onyszkiewicz, Jan Rulewski, Henryk Wujec i Jerzy Kiszkis.

Do Strzebielinka przewożono nie tylko znane osoby z głębi Polski, lecz także ludzi z pobliskich miejscowości. W obozie znaleźli się m.in.: Henryk Rządkowski, pracownik fabryki obuwia Neptun w Wejherowie, Tadeusz Kisielewski i Maciej Pelowski z Redy, a także Krzysztof Łęgowski i Zbigniew Poźniak z Rumi.

Przypomnijmy, że 13 grudnia 1981 roku gen. Wojciech Jaruzelski (szef Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego) wprowadził stan wojenny na terenie Polski Ludowej. Trwał do 22 lipca 1983 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto