38.rocznica podpisania porozumień sierpniowych w Gdańsku [zdjęcia, wideo]

Obchody 38.rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w Gdańsku. Stoczniowcy, politycy, mieszkańcy i władze miasta składali kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Był tam Lech Wałęsa, Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer, Jarosław Wałęsa, Henryka Krzywonos, Basil Kerski, Paweł Adamowicz...

- Po komunizmie, braku wolności i demokracji, budowanie nowej rzeczywistości w obecnych warunkach jest bardzo trudne – przyznał dziś Lech Wałęsa w czasie konferencji prasowej, zorganizowanej przez Koalicję Obywatelską, w związku z 38. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku.

Byłemu prezydentowi towarzyszył syn – Jarosław, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, przewodnicząca Nowoczesnej – Katarzyna Lubnauer oraz przewodniczący Platformy Obywatelskiej na Pomorzu, Sławomir Neumann. Mówili przede wszystkim o wyzwaniach, jakie czekają ich w czasie najbliższych wyborów samorządowych.

Lech Wałęsa na obchodach 38. rocznicy Sierpnia’ 80: „Trzeba dyskutować o tym, jak ma wyglądać Polska, Europa i nowa rzeczywistość”

- Tamta rewolucja zakończyła pewną epokę, którą nazywam epoką ziemi – wspominał dziś wydarzenia Sierpnia’ 80 były prezydent, Lech Wałęsa. - Otworzyła się epoka intelektu, informacji, globalizacji i wymaga ona już innych struktur i innych programów. Znaleźliśmy się pośrodku. Moment ten nazywam epoką słowa. Najpierw było słowo, a słowo stanie się ciałem. Musimy to słowo wydyskutować. Dyskutujmy o tym, jak ma wyglądać Polska, Europa i nowa rzeczywistość – dodał.

Były prezydent odniósł się też do sprawy kontrowersyjnej tablicy z imionami Lecha i Jarosława Kaczyńskich, która zawisnąć miała dziś na stoczniowej Hali nr 26. Na jej odsłonięcie prezes Prawa i Sprawiedliwości się jednak nie zgodził.
- Jestem przekonany, że wtedy Jarosława Kaczyńskiego w ogóle na stoczni nie było, bo gdyby był, to załapałby się na słynne, wspólne zdjęcie. Więc albo go nie było, albo był tak tchórzliwy, że nie chciał się pokazać – stwierdził Lech Wałęsa, a na pytanie, czy widzi szansę na wspólne obchody wydarzeń Sierpnia’ 80 z obecnym rządem odpowiedział, że „jest gotów podać rękę, choć boi się czy nie zostałaby mu ona odcięta”.

O braku wspólnego świętowania mówił dziś też Jarosław Wałęsa: - Ubolewam nad tym, ale też apeluję do ludzi dobrej woli, którzy powinni robić wszystko, aby ta historia nie była zakłamywana, żebyśmy potrafili docenić i szanować bohaterów tamtych dni i właśnie przez wzgląd na szacunek dla nich, żebyśmy potrafili jednoczyć się w dobrej, słusznej sprawie.

A tą sprawą jest Polska i to, żeby w Polsce rządy były praworządne, żeby konstytucja była respektowana, żeby Polska rosła w siłę, tak jak sobie tego życzyłeś, ojcze – zwracał się dziś do Lecha Wałęsy jego syn, Jarosław.

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej nie kryli, że zbliżające się wybory samorządowe to dla nich olbrzymie wyzwanie.
- Jak co roku mamy przyjemność być razem z prezydentem Lechem Wałęsą w tym świętym dla polskiej historii miejscu. Miejscu, które traktujemy jako zobowiązanie – zaczął Grzegorz Schetyna. - Jesteśmy tu dziś z naszym kandydatem na prezydenta Gdańska, Jarosławem Wałęsą. Przed nami wybory samorządowe. Traktujemy je jako wielkie wyzwanie, pamiętając o tym, co mówią bohaterowie ‘80 roku i o tych, którzy walczyli o wolność i godność. Ta wielka spuścizna polskiej wolności jest dziś w naszych rękach i dlatego traktujemy wyborcze wyzwania bardzo poważnie. Zrobimy wszystko, żeby obronić samorząd, wolności obywatelskie, demokrację i obecność Polski w Europie. Dziś to jest dla nas najważniejsze.

W czasie piątkowej konferencji przewodniczący pomorskiej Platformy Obywatelskiej, Sławomir Neumann, przedstawił kolejnych dwóch kandydatów Koalicji Obywatelskiej w najbliższych wyborach samorządowych. O fotel prezydenta w Tczewie powalczy Iwona Nitza, a o stanowisko wójta w gminie Starogard Gdański - Marcin Walkowski.

- 38 lat temu właśnie tutaj uczyniono pierwszy krok do wolności. Do tej wolności, której niektórzy nie szanują i którą niszczą. Nadchodzące wybory samorządowe są pierwszym krokiem do udowodnienia, że my tą wartość szanujemy i staramy się ją odzyskać. Mamy wiele wyzwań, w tym to, aby uczynić Polskę krajem jeszcze lepszym do życia, krajem, w którym nie będą zdarzać się już takie przypadki, jak obecna władza, gdzie nikt nie będzie miał zakusów do tego, żeby rządzić autorytarnie – mówiła w czasie piątkowej konferencji przewodnicząca Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer.

Po spotkaniu z dziennikarzami, Lech Wałęsa i przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Na miejscu pojawił się też prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.
- To bardzo ważna rocznica, trochę niedoceniana przez część naszych rodaków i chyba jeszcze do odkrycia przez młode pokolenie. Przyzwyczailiśmy się, że bardziej czcimy rocznice wydarzeń, gdzie polała się krew, natomiast mniej cenimy rocznice, gdzie nie było ofiar, ale właśnie w sposób bardziej odpowiedzialny, mądry i kompromisowy rozwiązywaliśmy, jak się wtedy wydawało, nierozwiązywalne problemy – mówił Paweł Adamowicz.

ZOBACZ: Obywatelskie obchody 38 rocznicy podpisania Porozumienia Gdańskiego. Składanie kwiatów pod pomnikiem poległych stoczniowców i symboliczne otwarcie bramy

Wideo

Ewa Andruszkiewicz

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

03.09.2018, 13:58

Ale nie ma że tego nie ma że nie to słowa tego głąba z Solidarności co był Bolkiem tylko 1 kadencje

03.09.2018, 13:09

picture#1 casting for monkey planet i koszulka z napisem... ?

03.09.2018, 10:59

esbecki kapuś hero. p...o na starość kompletnie. to już jakaś schiza. trudno to nawet komentować.

02.09.2018, 15:54

POPSLSLD to zlodzieje i zdrajcy to nie ulega watpliwosci ale tymczasem Duda, Morawiecki i Kaczynski z milczacymi biskupami wyprzedaja Polske. chca stawiac elektrownie atomowe za 70 mld podczas gdy z naszego wegla mozna robic metoda podziemnego zgazowania gaz ziemny i wodor w ilosciach jakimi moglibysmy zaopatrzyc cala Europe!
Przeczytaj i obejrzyj!
http://www.eprudnik.pl/zatajone-przed-polakami-bogactwa-polski-czyli-najwieksze-oszustwo-prl-bis-tzw-iii-rp/
Krzysztof Tytko w Sejmie o polskich zasobach naturalnych
https://youtu.be/sEAJDKpXdoU Ostatnia szansa dla Polski to Ruch 11 Listopada i inne ruchy narodowe. PiS i opozycja lewacko-prawacka to zaglada i grabarze Polski.

02.09.2018, 11:57

Uderz w stół kretyn się odezwie.

02.09.2018, 11:13

Wsadź sobie tego reżyserka w d.pe. Michnik drze morde najgłośniej to dlatego jest tylu cymbałów komuchów

02.09.2018, 11:11

Hahaha PO ma 17% i idzie w doł. Radni Warszawy PO wiedzą co robią. Uciekają z okrętu bo za machloje i przekręty nie chcą isć do pudła. HGW nazywa Polaków fahystami a sama Żydom kamienice ukradła razem z mężem.
Schetyna będzie w PO drugim Napieralskim z SLD co partie do grobu pogrzebie

02.09.2018, 10:43

Reżyser Saromonowicz:
"Ludzie to niewiarygodni kretyni. Można im wcisnąć każde gówno, tylko należy głośno drzeć mordę, że to się robi dla ich dobra. W Polsce PiS drze mordę najgłośniej ze wszystkich"

02.09.2018, 10:38

Ta odpowiedź jest nie na temat! Cyferki ściągnięte z "wiarygodnego" źródła" tzn. www.wpolityce.pl , reszta to fantazje i wishful thinking, bo PiS ma trzydzieści kilka procent poparcia i tendencję spadkową, a PO dwadzieścia kilka procent, więc gdzie tu pisowski hurraoptymizm? A o przekrętach PiS z miłosierdzia się nie wypowiem.

02.09.2018, 10:11

Ta babcia ze zmarszczkami ormo i hero zdjęciem, pewnie odprowadza dzieci do przedszkola i mówi na pożegnacie. Kapuj wnusiu do pani, będziesz miał w życiu lepiej jak bacia drewiej miała :)

02.09.2018, 10:07

już jesteś nudny z tym prymitywnym trollowaniem.

02.09.2018, 08:39

…………………PROSZĘ O UWAGĘ………..Ś.p. Lech Kaczyński - mój brat, nigdy nie mówił żeby Jego Pomników nie odlewać ze spiżu - tylko żeby się przy nich nie odlewać !

02.09.2018, 07:09

Nikt nie chce firmować swoją twarzą korupcji PO np.przy budowie elektrowni atomowej gdzie wydano 180mln a Grad brał 55tysi miesiecznie. Elektrowni nie ma Grada nie ma i 180mln nie ma. Listy wyborcze to jedno a strata wizerunkowa i ciąganie po sądach i prokuraturach to drugie. Kto chce firmować swoją twarzą przekręty PO? Zaczyna sie jak w SLD..z dala jak najdalej bo to już nie przynosi plusów w polityce.

02.09.2018, 01:29

Tych trzech radnych jeszcze dzień przed wychwalało PO pod niebiosa, ale jak się okazało, że nie ma ich na listach wyborczych to zaczęli drzeć japy.W każdej partii są tacy. Z posłów Ziobro, Mularczyk, Cymański, Mężydło,Sellin, Rzepecki,Zalewski,Kluzik i inni opuścili PiS. Gowin i Żalek PO. Tak samo z PSL,Kukiz"15.Nowoczesnej.
Ale, że ktoś będzie siedział w więzieniu za kogoś, to już nie wiem co autor miał na myśli.

01.09.2018, 22:39

Już panuje. Na Kubie i Korei Płd! Masz gdzie poprosić o azyl, zanim ten ustrój powszechnej szczęśliwości zapanuje na całym świecie! ;))))

01.09.2018, 20:41

I TO NA RZADKO !!!! BO JAK CHCIELI ODCHODZIĆ TO MIELI ROZWOLNIENIE ALE JUŻ W TEJ MAFII [PO[ JUŻ ROZUMIEJĄ ŻE TO JEST BANDA OSZUSTÓW I ZŁODZIEJ .

01.09.2018, 15:22

A Pan Janek wali w sprzedajną zarazem i lewą nogem zwykłą balladą. Miły obrazek dla mnie przechodnia :)

01.09.2018, 15:02

Żenujący występ bolków Kiszczaka pozbawionych krzty honoru z przerośniętym sprzedajnym ego. Won z życia publicznego. Do roboty przy skręcaniu kabli - płacą z 12 zeta uczciwej pracy na godzinę.

01.09.2018, 14:11

Źle się dzieje w PO w Polsce i źle się dzieje w PO w Warszawie. Trzech radnych PO w radzie Warszawy osrało PO i HGW.
Szczury uciekają z tonącego okręgu bo kto chce siedzieć w więzieniu za Grada Sikorskiego i Nowaka?no kto? Już się zaczyna.!!!

01.09.2018, 11:09

Wnuk Walensy Dominik pobił 22 latke do nieprzytomności. To wynik policyjnego śledztwa.
Wałesa na zdj podpisuje umowe o prace ze ZSRR.haha Rodzina degeneratów . Danka też pisała w książce że Bolek okładał ją pięściami

01.09.2018, 09:33

Ostatnia szansa dla Polski to Ruch 11 Listopada i inne ruchy narodowe. PiS i opozycja lewacko-prawacka to zaglada i grabarze Polski.

31.08.2018, 23:28

to prawda widać jaki ten Polski Lud jest ciemny jak tabaka w rogu .

31.08.2018, 23:26

On miał długopis w spodniach do robienia bachorów którzy po pijaku zabijali ludzi na ul.

31.08.2018, 23:24

teraz możemy obejrzeć złodziej z bliska no ta Krzywono pasuje do Bolka jakby ulał ta białą różę daj Dance za to że napisała o Wałęsie książkę .

31.08.2018, 22:21

POPSLSLD to zlodzieje i zdrajcy to nie ulega watpliwosci ale tymczasem Duda, Morawiecki i Kaczynski z milczacymi biskupami wyprzedaja Polske. chca stawiac elektrownie atomowe za 70 mld podczas gdy z naszego wegla mozna robic metoda podziemnego zgazowania gaz ziemny i wodor w ilosciach jakimi moglibysmy zaopatrzyc cala Europe!
Przeczytaj i obejrzyj!
http://www.eprudnik.pl/zatajone-przed-polakami-bogactwa-polski-czyli-najwieksze-oszustwo-prl-bis-tzw-iii-rp/
Krzysztof Tytko w Sejmie o polskich zasobach naturalnych
https://youtu.be/sEAJDKpXdoU

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3