Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatna pomoc prawna w powiecie wejherowskim

Joanna Kielas
Bezpłatna pomoc prawna
Bezpłatna pomoc prawna Fot. starostwo wejherowo
Bezpłatna pomoc prawna w powiecie wejherowskim. Od 1 stycznia 2016 r. m.in. osoby niezamożne, młode oraz seniorzy będą mogli korzystać z bezpłatnych porad prawnych. Na terenie powiatu wejherowskiego starosta wraz z gminami zorganizuje 8 takich punktów.

Bezpłatna pomoc prawna w powiecie wejherowskim. 5 sierpnia br. została podpisana ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, zgodnie z którą wraz z początkiem nowego roku w całym kraju powstanie ponad 1500 punktów gwarantujących nieodpłatny dostęp do porad prawnych na poziomie lokalnym.

Podpisana przez prezydenta ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną otrzymają: osoby otrzymujące świadczenie z pomocy społecznej, młodzież do 26 roku życia, seniorzy po ukończeniu 65 lat, kombatanci, weterani, osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny oraz ofiary klęsk żywiołowych. Na terenie powiatu wejherowskiego zacznie działać 8 punktów, w których udzielane będą bezpłatne porady prawne. Podczas Konwentu Samorządowego Starosta Wejherowski podpisała porozumienie z włodarzami gmin dotyczące szczegółowej realizacji tego zadania.

Ustawa pozwala na wykorzystanie doświadczenia i dorobku organizacji pozarządowych, dlatego powiat będzie mógł powierzyć prowadzenie połowy punktów na swym terenie tym instytucjom. Punkty mają być czynne przeciętnie przez 5 dni w tygodniu, przynajmniej 4 godziny dziennie. Pomocy będą udzielać adwokaci i radcy prawni, a w punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe także doradcy podatkowi oraz pozostali absolwenci prawa, posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie, a wszystko na podstawie umowy zawartej z powiatem.

- W powiecie wejherowskim będzie działać 8 punktów bezpłatnych porad prawnych, ponieważ zgodnie z ustawą na 25 tysięcy mieszkańców ma przypadać jeden taki punkt. Powiat rozpoczął już przygotowania do uruchomienia nieodpłatnych punktów. – mówi Gabriela Lisius starosta wejherowski - Wstępnie zaplanowaliśmy ich utworzenie na terenie wszystkich miast i gmin na terenie powiatu.

Według projektu, pomoc prawna ma polegać na: poinformowaniu uprawnionego o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach lub spoczywających obowiązkach, wskazaniu sposobu rozwiązania problemu prawnego, pomocy w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy (z wyłączeniem pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym), sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Niniejsza ustawa przewiduje ponadto, że pomoc nie obejmie spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności, z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego.

Pomoc prawna finansowana będzie z budżetu państwa, z części będącej w dyspozycji wojewodów przez udzielanie dotacji celowej powiatom.

Warto również dodać, że ustawa przewiduje również działania polegające na kształtowaniu świadomości prawnej obywateli. Dlatego prowadzone będą programy edukacyjne przeznaczone do realizacji w formie kampanii społecznych, realizowane we współpracy z organizacjami pozarządowymi, uczelniami i samorządami zawodowymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto