Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawne ślady głębokiej wiary

Łukasz Kłos
Parafia pw. Św. Antoniego Padewskiego jest jedną z najstarszych w naszym regionie, a niewielki kościółek posiada bogatą, niemal 700-letnią historię 



 Historia parafii w Rakowcu ...

Parafia pw. Św. Antoniego Padewskiego jest jedną z najstarszych w naszym regionie, a niewielki kościółek posiada bogatą, niemal 700-letnią historię 





Historia parafii w Rakowcu sięga bardzo dawnych czasów. Pierwsze wzmianki pochodzą z końca XIII w. Wówczas to biskup pomezański ustanawiając lokację dla wsi Rakowiec, przeznaczył część ziemi na potrzeby probostwa.
 Obecny do dziś kościół parafialny został wybudowany w niespełna 10 lat.

Budowę rozpoczęto w 1330 r. na miejscu drewnianej kapliczki. Charakteryzuje się gotyckim stylem architektury. Podczas prac projektowych wzorowano się na bryle katedry w Kwidzynie. Wskazuje na to asymetryczne umieszczenie masywnej wieży dzwonnej oraz sposób zastosowania kamienia do budowy. Nieopodal założono również cmentarz.


Co ciekawe, do dziś zachowały się przed wejściem do kościoła tzw. dołki pokutne. Jest to "pamiątka" po pokutujących wiernych, którzy do czasu uświęcenia podczas sakramentu spowiedzi św. mieli zakaz przekraczania progu świątyni. Do tego czasu w mszach mogli uczestniczyć wyłącznie sprzed progu kruchty. Podczas częstego klękania i wstawania pokutnicy rzeźbili w posadzce z biegiem lat właśnie owe "dołki".


Tak jak sąsiednie tereny, również Rakowiec był silnie związany z działalnością Zakonu Krzyżackiego, władającego okolicznymi ziemiami. W czasie reformacji kościół wraz z włościami parafialnymi przeszedł w ręce ewangelików, jednak aż do początków XIX w. nabożeństwa i kazania w parafii rakowieckiej prowadzone były w języku polskim. W 1722 r. przeprowadzono gruntowny remont. Wnętrze gruntownie przebudowano. Wstawiono organy, ławki i nowy ołtarz.

Ważną postacią dla życia parafii i wsi był pastor Richard Willuhn. Jego długoletnia posługa (1889-1935 r.) zaowocowała m.in. obchodami 600-lecia Rakowca. Specjalnie na tę okazję przygotował monografię.
II wojna światowa odcisnęła swoje piętno również na rakowieckiej parafii. Wnętrze świątyni zostało niemal doszczętnie zniszczone. Pozostał jedynie ołtarz.

Jednak krótko po wojnie, bo już 8 września 1945 r. kościół powraca w ręce katolików. Pierwszym, powojennym gospodarzem parafii w Rakowcu został ks. Piotr Suszyna-Kozakowski. Poczet proboszczów zamyka ks. Aleksander Jasikowski, który we wtorek, 3 listopada odszedł do życia wiecznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto