Debata o referendum w Wejherowie

(© Tomasz Smuga)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Debata o referendum w Wejherowie. Przedstawiciele PO, PiS-u i Ruchu Pawła Kukiza dyskutowali m.in. o JOW-ach.

Osoby, które chciały poszerzyć swoją wiedzę przed niedzielnym referendum miały na to okazję w środę 2 września. W kawiarni w wejherowskiej Filharmonii Kaszubskiej odbyła się zorganizowana przez radnego Wejherowa Mateusza Schmidta referendalna debata. Wzięli w niej udział przedstawiciele trzech środowisk PO, PiS oraz Ruchu Pawła Kukiza.

- Chciałbym zaproponować nowy model debaty w Wejherowie, to jest spotkania w klubokawiarni, gdzie będzie można wypić kawę, czy herbatę. Wysłuchać opinii zaproszonych gości, oraz wejść z nimi w polemikę - wyjaśnia Mateusz Schmidt.

Zaproszeni goście podczas debaty musieli zmierzyć się z pytaniami m.in. dotyczącymi zagadnień zawartych w karcie do głosowania.

- Pytania są jasne, precyzyjne i zasadnicze - uważa Jacek Gafka, przewodniczący PO w Wejherowie. - Pytanie o Jednomandatowe Okręgi Wyborcze może na lata zmienić system wyborczy. Oczywiście, że będzie to trzeba ubrać w ramy prawne. Ale jeśli będzie taka wola poparta ponad 50 proc. frekwencją podczas referendum, żebyśmy wybierali w JOW-ach, to wcześniej, czy później one powstaną. Moje stanowisko jest na tak - dodaje.

- Pytanie o JOW-y jest niekonstytucyjne, ponieważ konstytucję można zmienić tylko w określonym trybie - odpowiada z kolei Marcin Horala, pełnomocnik PiS w Gdyni. - Jeśli referendum będzie wiążące, to mogłoby to być tylko teoretycznie mocnym sondażem dla polityków, którym mogliby się kierować lub nie. Ja jestem przeciwko JOW-om.

Wyrazy poparcia dla JOW-ów podczas spotkania wyraziła też Monika Baran, która reprezentowała Ruch Pawła Kukiza.

- Zmieni to sytuację polityczną w Polsce, poprawi jej jakość - twierdzi Baran. - Myślę, że JOW-y będą sprzyjały temu, aby politycy byli bliżej swoich wyborców. Zaś sami wyborcy będą mieli lepszy wpływ na to jak pracują politycy.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!