Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Wszystkich Świętych na "Wejherowskich Powązkach". Znicze płoną od samego rana [ZDJĘCIA]

MT
Małgorzata Trejtowicz
1 listopada to szczególny dzień dla Polaków. Odwiedzamy groby bliskich zmarłych, ale nie zapominamy o tych, którzy spoczywają w bezimiennych, zbiorowych mogiłach. Na "Wejherowskich Powązkach" od XIX wieku chowani byli m.in. znani wejherowanie. Po II wojnie światowej spoczęły na nim szczątki ofiar Piaśnicy.

Stary cmentarz w Wejherowie położony jest u stóp kalwaryjskiej kaplicy - Pałacu Heroda. Nekropolia jest bezcennym zabytkiem oraz świadkiem historii, który dzisiejszego dnia odwiedzają mieszkańcy miasta i jego okolic.

Do najbardziej znanego punktu "Wejherowskich Powązek" należy grób ks. prałata Edmunda Roszczynialskiego, dziekana wejherowskiego. Został on zamordowany przez hitlerowców w listopadzie w 1939 roku. Trwa jego proces beatyfikacyjny.

Na cmentarzu pochowani zostali męczennicy z Piaśnicy, których szczątki ekshumowano z masowych grobów w 1946 r. Są wśród nich: burmistrz Karol Biliński oraz major Edward Łakomy, wójt gminy Wejherowo. Stoi tu również kwatera żołnierzy 1 Morskiego Pułku Strzelców oraz kwatera Sztutowiaków - zbiorowa mogiła byłych więźniów Stutthofu zmarłych w trakcie Marszu Śmierci.

1 listopada na cmentarzu można spotkać wolontariuszy zbierających datki na Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku. Kupując żółty lub niebieski znicz, wspomagamy podopiecznych placówki, założonej przez księdza Jacka Kaczkowskiego.

Zobacz także:
Czyszczą kości zmarłych, by przygotować ich do uroczystej kolacji. Meksykański rytuał przed dniem Wszystkich Świętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto