Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Energa w Gdańsku, atom w Żarnowcu

Kazimierz Netka
Grupa Energa i spółki od niej zależne, znajdujące się w Pomorskiem, tutaj pozostaną - zapewnił w poniedziałek Marek Szostek, wiceprezes zarządu ds. rozwoju spółki PGE Polska Grupa Energetyczna, podczas posiedzenia pomorskiej Wojewódzkiej Rady ds. Bezpieczeństwa Energetycznego. - Energa zachowa niezależność - dodał.

Wiceprezes PGE zagwarantował jednocześnie, że przestrzegane będą, po połączeniu PGE i Energi, gwarancje pracownicze, jakie załoga Energi wynegocjowała sobie do tej pory. Prąd, wyprodukowany przez gdańską spółkę, będzie sprzedawany poprzez giełdę. Połączenie PGE oraz Grupy Energa nie wpłynie na podwyżki opłat. Decydować będzie o tym rynek.

Natomiast jest już prawie pewne, że elektrownia jądrowa powstanie nad Jeziorem Żarnowieckim - mówi Roman Nowak, rzecznik prasowy wojewody pomorskiego. - PGE zamierza zbudować u nas jeszcze jedną elektrociepłownię, w Gdańsku. Jej zadaniem będzie zagwarantowanie stabilnych dostaw prądu na teren Polski północnej.

Spór o Energę

PGE Polska Grupa Energetyczna SA chce też stawiać elektrownie wiatrowe i planuje zbudować dwie farmy wiatraków. Jedna powstanie na lądzie - do 2015 roku, druga na Bałtyku - pięć lat później. Obie mają osiągnąć moc po 1000 megawatów - dodaje Nowak.

Podczas posiedzenia Rady ds. Bezpieczeństwa Energetycznego podkreślano, że zakup akcji Energi przez PGE pozwoli polskim firmom energetycznym skutecznie konkurować z zagranicznymi potentatami na rynku. Planowane inwestycje pomogą też włączyć się spółkom w europejski system energetyczny.

Poprawi się też bezpieczeństwo gazowe w naszym regionie - powiedział po posiedzeniu Rady Adam Leik, wicemarszałek województwa pomorskiego. Coraz bardziej konkretyzuje się bowiem budowa kawern - podziemnych magazynów gazu w pokładach soli na terenie gminy Kosakowo. Jest już przetarg na wykonanie urządzeń, które mają zostać zainstalowane na powierzchni ziemi. Ustabilizowanie zaopatrzenia Pomorskiego w gaz nastąpi w 2014 roku.

We wtorek będzie miało miejsce inne przełomowe wydarzenie w pomorskiej energetyce. - Rusza projekt "Inteligentny Półwysep" - budowa inteligentnych sieci przesyłu prądu, tzw. smart grid na Półwyspie Helskim - informuje Alina Geniusz-Siuchnińska, rzecznik prasowy spółki Energa Operator SA. Inteligentnych, to znaczy takich, którymi elektryczność płynie wtedy, kiedy jest potrzebna, i tam, gdzie jest najbardziej niezbędna. To pozwoli zaoszczędzić jej zużycie.

Projekt realizują Energa wraz z Instytutem Energetyki w Gdańsku. To jeden z pierwszych w Europie projekt zastosowania inteligentnych rozwiązań energetycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto