Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głosuj w pomorskich budżetach obywatelskich i decyduj o milionach zlotych. W poniedziałek 24.09.2018 ostatni dzień w ośmiu miastach

Redakcja
Budżet obywatelski to pieniądze, o których wydaniu decydują mieszkańcy
Budżet obywatelski to pieniądze, o których wydaniu decydują mieszkańcy Karolina Misztal
Jeśli jeszcze nie oddałeś głosu w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, nie zwlekaj z tym zbyt długo. W ośmiu pomorskich miastach głosować można już bowiem tylko do poniedziałku, 24 września, do północy.

W ramach współpracy metropolitalnej, głosowanie na budżet obywatelski odbywa się w tym samym terminie w 8 pomorskich miastach.

Są to: Gdańsk, Kartuzy, Pruszcz Gdański, Sopot, Rumia, Reda, Władysławowo i Żukowo.

Dla potrzeb wspólnej promocji Budżetu Obywatelskiego została utworzona strona internetowa: www.bowmetropolii.pl. Można tam znaleźć informacje na temat zasad głosowania w poszczególnych miastach, bo te nie są takie same dla wszystkich.

Czytaj również: Bużet Obywatelski 2019 w Gdańsku. Wyniki losowania kolejności projektów BO 2019. Do wydania jest 20 mln zł. Zgłoszono 319 projektów

Budżet Obywatelski w Gdańsku

W Gdańsku to już szósta edycja BO. Do rozdysponowania w jej ramach jest blisko 20 mln zł. Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Gdańska, którzy ukończyli 16 lat. Głosowanie odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną , za pomocą formularza na www.gdansk.pl. Nie trzeba być zameldowanym w mieście, aby wybrać swoich faworytów. Wystarczy potwierdzić, że się tu mieszka.

Każdy ma do dyspozycji 5 punktów na projekty dzielnicowe i 1 punkt na projekt ogólnomiejski. Głosami dzielnicowymi można dysponować dowolnie, czyli np. wszystkie pięć przyznać jednemu projektowi, albo rozdzielić je na kilka różnych.

Wybór jest spory, bo na liście do głosowania znajduje się 319 projektów, wśród których są m.in. modernizacje terenów zielonych, budowy placów zabaw, boisk czy warsztaty komputerowe dla seniorów. To rekordowa liczba. Każda dzielnica wygrywa, bo na każdą miasto przeznacza oddzielną pulę pieniędzy, których wysokość uzależniona jest od liczby mieszkańców.

Specjalne namioty budżetu obywatelskiego stanęły na terenie miasta. Rozstawią się one także w poniedziałek, 24 września, czyli ostatni dzień głosowania. Wtedy będą na Suchaninie przy ul. Noskowskiego w okolicy pawilonów handlowych i na Siedlcach w okolicach piekarni i VIII LO.

- Przypominamy, że w punktach konsultacyjnych nie ma konieczności aktywowania głosowania przy użyciu numeru telefonu lub adresu e-mail - mówi Sylwia Betlej z gdańskiego magistratu. Do niedzielnego popołudnia swoje głosy oddało już ponad 33, 5 tys. osób.

- Ostatnie dni głosowania są zwykle najbardziej intensywne, więc liczmy na sporo wyższy wynik - mówi Sylwia Betlej.
Wyniki miasto ogłosi do piątku, 28 września.

- Każda edycja jest dla nas miernikiem społecznego zaangażowania, tego czy gdańszczanki i gdańszczanie identyfikują się z miastem. Cieszę się, że każdorazowo ten swoisty test zdają celująco. Ufam, że również tym razem będą chętnie uczestniczyć w głosowaniu - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

I informuje, że do tej pory, od 2014 roku, zrealizowano ponad 200 propozycji mieszkańców na kwotę 60 milionów. - Zapraszamy do głosowania - to tylko kilka minut, a można zmienić swoją okolicę czy miasto - wskazuje.

Idea budżetu obywatelskiego w Polsce narodziła się w Sopocie, który był pierwszym miastem, jakie wprowadziło tę inicjatywę.
- Inne gminy szybko poszły w jego ślady i z roku na rok przeznaczają coraz większe kwoty na budżety obywatelskie, których społeczna popularność stale rośnie - mówi Jarosław Maciejewski z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot . - Budżet Obywatelski stanowi formę konsultacji społecznych, jest doskonałą formą współpracy między władzami samorządowymi, a wspólnotą mieszkańców - zaznacza.

Budżet Obywatelski w Sopocie

W Sopocie, podobnie jak w Gdańsku, głosować mogą mieszkańcy, którzy ukończyli 16 lat. Głosować można tradycyjnie- wypełniając papierową kartę, którą wrzuca się do urny w Urzędzie Miasta oraz w mobilnych punktach na terenie Sopotu. Głosowanie prowadzone jest też elektronicznie na stronie www.sopot.pl/bosopot.

W tym roku mieszkańcy Sopotu zgłosili rekordową liczbę projektów- wybierać można spośród 170 wniosków.
- W zeszłym roku mieliśmy rekordową frekwencję, w tym rekordową liczbę wniosków. To cieszy i pokazuje, że sopocki budżet obywatelski, który realizujemy już po raz ósmy, odpowiada na potrzeby mieszkańców - komentuje prezydent Jacek Karnowski.

BUDZETALERT.PL - nasz serwis o budżetach obywatelskich w całej Polsce

Zobacz też: Przegląd najważniejszych wydarzeń minionych tygodni na Pomorzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto