Inspekcja Pracy przypomina o sobotnim zakazie handlu

W najbliższą sobotę z racji przypadającego święta większość placówek handlowych powinna być zamknięta - przypomina Państwowa Inspekcja Pracy. Przepisy o zakazie handlu w dni świąteczne przewidują, że pracę w handlu ...

W najbliższą sobotę z racji przypadającego święta większość placówek handlowych powinna być zamknięta - przypomina Państwowa Inspekcja Pracy.

Przepisy o zakazie handlu w dni świąteczne przewidują, że pracę w handlu mogą wykonywać jedynie właściciele sklepów lub osoby pracujące na podstawie umów cywilnych. Nie wolno natomiast zatrudniać w tym czasie osób mających status pracownika - podkreśla rzeczniczka PIP Danuta Rutkowska.

Rzeczniczka podkreśliła też, że apele Państwowej Inspekcji Pracy okazały się skuteczne. Pracodawcy przestrzegają przepisów zakazujących pracy w handlu w święta. Przypadki łamania prawa w tej kwestii podczas ostatnich świąt były sporadyczne. Nie odnotowano żadnych skarg od pracowników dużych sklepów.

Danuta Rutkowska zwróciła również uwagę, że Inspekcja nie zmieniła zdania co do funkcjonowania w dni świąteczne stacji benzynowych. Te jako instytucje wyższej użyteczności publicznej, podobnie jak apteki, mogą być otwarte.

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane