(© fot. Grzegorz Mehring)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jest kalendarz na rok szkolny 2017/2018. Trzy dni wolne na egzamin 8-klasisty, tyle samo na rekolekcje, a dodatkowo jeszcze dwa w puli - tak ma być od września w podstawówkach. A jak w pozostałych szkołach?

Rok szkolny 2017/2018: początek roku szkolnegoMinisterstwo Edukacji Narodowej ogłosiło, że rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych odbędzie się 4 września 2017. Zgodnie z rozporządzeniem MEN, jeśli 1 września wpada w piątek lub dzień wolny od pracy, to rozpoczęcie roku szkolnego odbywa się w pierwszy poniedziałek września.

Rok szkolny 2017/2018: ferie zimowe 2018Ferie zimowe 2018 odbędą się w czterech turach - ich termin uzależniony jest od województwa:
15-28 stycznia 2018 r. - województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
22 stycznia – 4 lutego 2018 r. - województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie
29 stycznia – 11 lutego 2018 r. - województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
12-25 lutego 2018 r. - województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Rok szkolny 2017/2018: Boże Narodzenie 2017Wigilia Świąt Bożego Narodzenia przypada w niedzielę, dlatego zimowa przerwa świąteczna trwać będzie od 23 do 31 grudnia 2017 r. Dlatego uczniowie do szkoły pójdą dopiero 2 stycznia.


Rok szkolny 2017/2018: Wielkanoc 2018Święta Wielkanocne to 1-2 kwietnia 2018. Wiosenna przerwa świąteczna w nauce trwać będzie od 29 marca do 3 kwietnia 2018.

Rok szkolny 2017/2018: Koniec roku szkolnego27 kwietnia 2018 r. - zakończenie zajęć w klasach (semestrach) programowo najwyższych w szkołach ponadgimnazjalnych (z wyjątkiem szkół wymienionych w pkt 8 i 9 oraz oddziałów dotychczasowych trzyletnich zasadniczych szkół zawodowych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września.

5 stycznia 2018 r. - zakończenie zajęć w klasach (semestrach) programowo najwyższych liceów ogólnokształcących dla dorosłych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu lutego.
22 czerwca 2018 r. - zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Rok szkolny 2017/2018: Wakacje 2018Ferie letnie, czyli wakacje, rozpoczną się 23 czerwca 2018. Koniec wakacji to 31 sierpnia 2018 r.


Kalendarz szkolny 2017/2-18. Dni wolneChodzi o dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, będące do dyspozycji dyrektora każdej szkoły. Według obecnych przepisów, w szkołach podstawowych maksymalnie jest to 6 dni, w gimnazjach - 8, w liceach ogólnokształcących i technikach - 10, natomiast w zasadniczych szkołach zawodowych - 6.

Od nowego roku szkolnego ma się to zmienić. W projekcie rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego ministerstwo edukacji proponuje, aby szkoły podstawowe miały do dyspozycji 8 wolnych dni, a nie jak dotychczas - 6. MEN wyjaśnia, że jest to konieczne z powodu egzaminu 8-klasisty. Ma on bowiem trwać trzy dni, tymczasem zniesiony już sprawdzian 6 klas był przewidziany tylko na jeden dzień.

Ósmoklasiści będą pisać testy z języka polskiego, matematyki, języka obcego oraz - od roku szkolnego 2021/2022 - także z przedmiotu do wyboru.

W uzasadnieniu rozporządzenia MEN proponuje, aby trzy dni z dyrektorskiej puli zostały przeznaczone właśnie na egzamin 8 klas. Kolejne trzy mają być zarezerwowane na rekolekcje wielkopostne. Dyrektor będzie mógł jeszcze rozdysponować dwa dni, w porozumieniu z radą szkoły.

W dodatkowych dniach wolnych od lekcji szkoła ma obowiązek organizowania zajęć opiekuńczo-wychowawczych. Dla szkół branżowych I stopnia, które od września zastąpią zasadnicze szkoły zawodowe, przewidziano maksymalnie sześć wolnych dni. Mają być one przeznaczone na przeprowadzenie egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Ten sam wymiar dotyczy szkoły branżowej II stopnia, która umożliwi absolwentom „branżówki” I stopnia kontynuację nauki oraz przystąpienie do matury. Sześć dni będzie również przysługiwało szkołom policealnym i placówkom kształcenia praktycznego.

Zmiany nie są natomiast planowane w LO i technikach. Tutaj nadal dyrektorzy będą mogli zaplanować do 10 wolnych dni w roku szkolnym. Nowości dotyczą tylko szkół, które będą powołane w oparciu o nową ustawę prawo oświatowe, czyli 8-letniej podstawówki, 4-letniego LO, 5-letniego technikum i szkoły branżowej I stopnia. W wygaszanych gimnazjach oraz obecnie funkcjonujących jeszcze 3-letnich LO, 4-letnich technikach i ZSZ obowiązują dotychczasowe limity dodatkowych wolnych dni.

Projekt rozporządzenia reguluje również termin rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego. Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze będą rozpoczynać się w pierwszy powszedni dzień września. „Jeżeli pierwszy dzień września wypada w piątek lub sobotę, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po dniu 1 września” - czytamy w projekcie. W tym roku będzie to więc poniedziałek, 4 września.

Zakończenie roku szkolnego przewidywane jest natomiast na pierwszy piątek przypadający po 20 czerwca.


Małgorzata Rozenek-Majdan: Edukacja moich synów jest dla mnie bardzo ważna.
źródło: Dzień Dobry TVN/x-news


Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!