Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kampania społeczna dla niepełnosprawnych w powiecie wejherowskim

Joanna Kielas
Kordian Zarębiński z fundacji Pro Bono
Kordian Zarębiński z fundacji Pro Bono Fot. J. Kielas
Kampania społeczna dla niepełnosprawnych w powiecie wejherowskim. Fundacja Pro Bono z Wejherowa jest organizatorem kampanii społecznej „(w) Prawie Równi”. Zwieńczeniem działań ma być konferencja, na której zostaną wskazane obszary niedostosowane dla niepełnosprawnych.

Kampania społeczna dla niepełnosprawnych w powiecie wejherowskim. Tematem kampanii „(w) Prawie Równi” jest sytuacja osób niepełnosprawnych w powiecie wejherowskim. Celem jest aktywizacja społeczności lokalnej, zwiększenie zaangażowania w lokalne problemy mieszkańców powiatu oraz uczynienie go jeszcze bardziej przyjaznym osobom niepełnosprawnym. Kampanię patronatem honorowym objął Starosta Wejherowski, odbywa się ona w ramach ogólnopolskiego projektu „Obywatele decydują - Mieszkańcy decydują”.

- Sprawdzamy, jak wygląda w powiecie dostosowanie przestrzeni publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych, zarówno ruchowo, jak i wzrokowo czy też słuchowo - mówi Kordian Zarębiński, członek zarządu fundacji Pro Bono w Wejherowie. - Sytuacja prawna uległa na wielu płaszczyznach znaczącej poprawie, lecz chcemy zobaczyć jak to jest w rzeczywistości. O to właśnie chcemy spytać mieszkańców, czekając na sygnały o ewentualnych niedostępnych i trudno dostępnych miejscach. Planujemy również przeprowadzić konsultacje z lokalnymi organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie naszego powiatu na rzecz niepełnosprawnych.

Jak można się zgłaszać z takimi informacjami?

Można wysyłać wiadomości e-mail na adres [email protected] lub zadzownić pod numer telefonu 58 500 86 87. Po wcześniejszym umówieniu się, można przyjść do siedziby Fundacji Pro Bono, Osiedle Kaszubskie 16/37. Niebawem na stronie internetowej probono.org.pl pojawi się interaktywna mapa, na której będzie można zasygnalizować problematyczne dla osób niepełnosprawnych lokacje.

- Sprawdzimy każde zgłoszenie i - jeżeli okaże się ono zasadne - podejmiemy odpowiednie kroki. Czasami samo zasygnalizowanie problemu właściwej osobie może przynieść pozytywne efekty, często nie mają one nawet świadomości jego istnienia - dodaje Zarębiński.

Uwieńczeniem kampanii będzie stworzenie wspomnianej mapy miejsc niedostępnych i trudno dostępnych dla osób niepełnosprawnych oraz konferencja, podczas której zaprezentowane zostaną rezultaty działań.

- Naszą intencją nie jest krytykowanie kogokolwiek. Chcemy zaangażować lokalną społeczność i wspólnie zwrócić uwagę na potrzeby i problemy innych osób - delarują działacze z Pro Bono. - Chcemy budować zrozumienie i empatię wśród nas wszystkich. Nie chodzi nam jedynie o wybudowanie podjazdu dla niepełnosprawnych, ale o kompleksową zmianę sposobu myślenia. Może na przykład twórca jakiegoś plakatu zapyta sam siebie: „a może napiszę to jednak większą czcionką, bo ktoś może mieć problem z odczytaniem drobnego druku?”. Problem dotyczy przecież nas wszystkich, każdego z nas może w sposób pośredni lub bezpośredni dotknąć problem niepełnosprawności.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto