18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karate jest tylko jedno, rozmowa z senseiem Mirosławem Ellwartem

Tomasz Smuga
Mirosław Ellwart - z wykształcenia pedagog, 4 DAN, licencjonowany instruktor Polskiego Związku Karate Tradycyjnego i International Traditional Karate Federation, sędzia klasy międzynarodowej, Prezes Okręgowego Związku Karate Tradycyjnego, Prezes Karate Klubu Wejherowo.

Pasjonat karate tradycyjnego od 30 lat. Propagator idei karate tradycyjnego na Pomorzu. Przez wiele lat brał udział w corocznych międzynarodowych kursach trenerskich i sędziowskich u Senseia Hidetaki Nishiyamy w Los Angeles i San Diego (USA). Kontynuator niepowtarzalnej metody nauczania Sensei Hidetaki Nishiyamy. Wyszkolił wielu zawodników i instruktorów.
Mirosław Ellwart - z wykształcenia pedagog, 4 DAN, licencjonowany instruktor Polskiego Związku Karate Tradycyjnego i International Traditional Karate Federation, sędzia klasy międzynarodowej, Prezes Okręgowego Związku Karate Tradycyjnego, Prezes Karate Klubu Wejherowo. Pasjonat karate tradycyjnego od 30 lat. Propagator idei karate tradycyjnego na Pomorzu. Przez wiele lat brał udział w corocznych międzynarodowych kursach trenerskich i sędziowskich u Senseia Hidetaki Nishiyamy w Los Angeles i San Diego (USA). Kontynuator niepowtarzalnej metody nauczania Sensei Hidetaki Nishiyamy. Wyszkolił wielu zawodników i instruktorów. Tomasz Smuga
Z Mirosławem Ellwartem, instruktorem karate w Karate Klub Wejherowo, m.in. o zasadach jakimi powinien kierować się karateka rozmawia Tomasz Smuga

Wiele osób z tzw. kultury Zachodu nadal ma mylne spostrzeżenie na temat karate. Traktują to jedynie jako umiejętność samoobrony. A ta sztuka walki oddziałuje przecież także na sferę duchową. Jakie zmiany zachodzą w umyśle ćwiczącego karate?

Może na to pytanie odpowiem w taki sposób. Karate Tradycyjne oparte jest na japońskiej koncepcji ''Bu-do'', a czym jest ''Bu-do''? Bu-do jest całościowym rozwojem człowieka w zakresie umysłu, ciała oraz duszy. Jeżeli w tej koncepcji rozwoju zabraknie albo będzie niekompletny jeden z tych elementów rozwój jednostki również będzie niekompletny w swoim samodoskonaleniu. Wymaga to pracy nad określoną słabością, by ją przezwyciężyć. W rezultacie znajdujemy się w stanie ciągłego rozwoju, ponieważ każdy z tych elementów jak umysł, ciało i dusza jest współzależny, a rozwój jednego z nich wpływa na inny. Zatem jest niekończący się proces rozwoju.

Karatecy w swoim postępowaniu powinni stosować zasady dojo kun. Może pan je przybliżyć i objaśnić?

Po pierwsze! Dążyć do doskonałości charakteru!
Po pierwsze! Bronić ścieżek prawdy!
Po pierwsze! Krzewić ducha wysiłku!
Po pierwsze! Szanować zasady etykiety!
Po pierwsze! Strzec się porywczej odwagi!

Najprościej mówiąc Dojo Kun zasady obowiązujące na sali treningowej, które mówią o właściwym zachowaniu, ale przede wszystkim dają nam właściwy kierunek rozwoju w swoim życiu.Te pięć zasad wydaje się dość proste w swoim zapisie. Pierwszą rzeczą zwracającą uwagę jest fakt, iż każda z nich rozpoczyna się słowem ''po pierwsze'', dając do zrozumienia, że każda z nich jest tak samo pierwsza jak i pozostałe. Żadna z nich nie powinna być pominięta ani uznana za mało znaczącą.

Jednak karate to także sport. A jednym z jej wyznaczników jest rywalizacja. Pod koniec lutego Karate Klub Wejherowo, w którym jest pan instruktorem zainaugurował sezon w roku 2011. Jakie są oczekiwania pana na ten rok względem swoich zawodników?

Tak, karate to także sport, tutaj zawodnicy mogą rywalizować między sobą, sprawdzać poziom swoich umiejętności na różnych poziomach. Zawody w Wejherowie już od kilku lat inaugurują sezon startowy w danym roku w województwie pomorskim. Podczas Turnieju w Wejherowie zawodnicy Klubu zdobyli łącznie 11 medali w tym w grupie dzieci 2 medale, młodzika 2 medale, juniora młodszego 1 medal i juniora 6 medali.Natomiast podczas zawodów w Kościerzynie 5 medali w tym w grupie dzieci 1 medal i w grupie juniora 4 medale. Moje oczekiwania w tym roku, to medale na Mistrzostwach Polski Juniorów.

W czerwcu w Gdyni odbędzie się Puchar Świata w karate. Kto w nim będzie brał udział. Karatecy z wejherowskiego klubu też się zjawią na tym turnieju?

Tak, w dniach 11 i 12 czerwca w Gdyni na Hali Sportowo- Widowiskowej ''Gdynia'' odbędzie się Puchar Świata w karate tradycyjnym to najbardziej prestiżowe zawody w w tej dyscyplinie sportu. W zawodach startuje 8 najbardziej utytułowanych na świecie zawodniczek i 8 zawodników wyselekcjonowanych przez Komitet Techniczny Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego (ITKF). W roku 2011 przy okazji Pucharu Świata zostaną zorganizowane zawody skierowane do najmłodszych adeptów karate tradycyjnego – Puchar Polski Dzieci, w którym corocznie startuje kilkuset młodych sportowców z całej Polski. Mam nadzieje, że z naszego Klubu wystartują wszystkie te dzieci, które startowały w zawodach wojewódzkich (okręgowych). Mam też nadzieję, że wszyscy ćwiczący w Klubie jak i mieszkańcy Wejherowa skorzystają z obejrzenia jednych z najlepszych aktualnych zawodników na świecie w karate tradycyjnym podczas Pucharu Świata w czerwcu br.

Jak długo już istnieje KK Wejherowo?

Można powiedzieć, że Karate Tradycyjne w Wejherowie jest pełnoletnie, ponieważ zacząłem prowadzić zajęcia karate tradycyjnego tutaj w 1992 roku. Natomiast jako Stowarzyszenie Kultury Fizycznej, Karate Klub Wejherowo działa od 1997 roku. Działalność Klubu wspierana jest przez Urząd Miasta w Wejherowie. Dzięki tej współpracy już po raz dziewiąty został rozegrany Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Wejherowa w Karate Tradycyjnym.

Kto może trenować karate?

Karate może trenować każdy, kto czynnie może zajmować się innymi sportami czy rekreacja fizyczną. Dzisiaj na drodze rozwoju karate stają dzieci już od czwartego roku życia. Jednak nie ma ograniczenia wieku i karate można rozpocząć trenować w każdym momencie.

W jakim wieku najlepiej rozpocząć treningi?

W kulturze Japonii tradycją było, że kiedy dziecko kończyło pięć lat, pięć miesięcy i pięć dni, ojciec prowadził dziecko na pierwszy trening, ponieważ ćwiczenie japońskich sztuk walki nie tylko rozwijało umiejętności w danej sztuce, ale miało na celu ćwiczenie charakteru ćwiczących.

Dla jakich osób to najodpowiedniejszy sport, nadpobudliwych, czy raczej dla tych spokojnych?

Myślę, że dla jednych i drugich, ponieważ tak jak wcześniej powiedziałem karate jest całościowym rozwojem człowieka w zakresie umysłu, ciała i duszy.

Jak często odbywają się treningi w KK Wejherowo? Nadal trwa nabór?



Treningi w Klubie odbywają się na sali gimnastycznej szkoły podstawowej nr 9 w Wejherowie od poniedziałku do piątku w godzinach 17 - 20 w różnych grupach. Klub ma też swoją grupę w Zespole Szkół nr 1 w Wejherowie. Wszystkich chętnych chcących ćwiczyć Karate Tradycyjne zapraszamy przez cały rok szkolny. Najlepiej zgłosić się do biura Klubu w SP 9 w celu uzyskania szczegółowych informacji.

Karate Klub Wejherowo

Pana przygoda z karate kiedy się zaczęła?

Usłyszałem kilka opowieści na temat karate, które mnie zafascynowały i w roku 1980 zacząłem poszukiwać klubu, gdzie można było ćwiczyć karate. W tym czasie nie było to takie łatwe. Pierwsze kroki rozpocząłem w sekcji TKKF w Gdańsku, ale potem szybko trafiłem do Karate Klubu Gdynia. Dzisiaj prowadzę Karate Klub Wejherowo, propaguję i rozwijam karate tradycyjne na pomorzu i w Polsce.

Swoje umiejętności szlifował pan u samego senseia Hidetaki Nishiyamy. Jest pan kontynuatorem jego metod nauczania. Na czym one polegają?

Tak, uczyłem się karate od sensei Hidetaka Nishiyama, który był uczniem Gichina Funakoshi. Sensei H. Nishiyama urodził się 1928 roku, a zmarł w wieku 80 lat 7 listopda 2008 roku. W dniu 3 listopada 2000 r. rząd japoński wyróżnił Senseia Hidetakę Nishiyamę za promowanie kultury japońskiej na świecie. W dniu 14 października 2001 r. w Warszawie podczas pierwszego Pucharu Świata w Karate Tradycyjnym Sensei Nishiyama został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przyznanym przez prezydenta RP za wybitne zasługi na rzecz rozwoju karate tradycyjnego.To właśnie Sensei Nishiyama potrafił wznieść się ponad mało znaczące podziały stylowe i najlepiej realizował w praktyce podstawową zasadę swojego nauczyciela, który zwykł mówić "Karate jest tylko jedno". Myślę, że to dużo mówi kim był sensei Hidetaka Nishiyama. Najprościej mówiąc metody te polegają na Budo, które wskazuje nam drogę do własnej doskonałości poprzez fizyczne, psychiczne i duchowe szkolenie.

Pamięta pan ilu wyszkolił zawodników i instruktorów?

Zawodników nie pamiętam ilu wyszkoliłem, przez tyle lat trudno to zliczyć, wielu z nich zdobyło medale na Mistrzostwach Polski, natomiast instruktorów około 20

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto