(© fot. WCK)

Z inicjatywy Marka Więcławka, dyrektora Cappelli Gedanensis oraz Mariusza Szmidki, redaktora naczelnego “Dziennika Bałtyckiego” w najbliższą sobotę (14 kwietnia) w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie odbędzie się koncert Cappelli Gedanensis i Konstantego Wileńskiego pamięci Daniela Czapiewskiego.

W sobotę w Wejherowie usłyszymy „Suitę Kaszubską”. Została ona skomponowana przez Konstantego Wileńskiego w 2016 roku w hołdzie Danielowi Czapiewskiemu, kaszubskiemu przedsiębiorcy, społecznikowi, propagatorowi historii Kaszub i twórcy Centrum Edukacji i Promocji Regionu, zmarłemu 3 grudnia 2013.

Światowa prapremiera kaszubskiej suity odbyła się w Szymbarku w 2016 roku, w trzecią rocznicę śmierci kaszubskiego Stolema, jak o zmarłym mówili przyjaciele i współpracownicy.

W pierwszej części sobotniego koncertu wysłuchamy „Suity Kaszubskiej”, czyli siedmioczęściowego cyklu na chór i orkiestrę, powstałego w oparciu o motywy najbardziej popularnych pieśni kaszubskich: „Na Kaszëbach”, „Rëbôcë òd wiôldzigò mòrza”, „Żeglôrz”, „Poczekôj dzéweczko”, „Tata i koza”, „Kukówka”, “Wele, wele wetka”

W drugiej zaś części sobotniego spotkania w Wejherowie Konstanty Wileński zaprezentuje „Wariacje na tematy Chopina” na fortepian (trio jazzowe) i orkiestrę smyczkową

Sobotni koncert poprowadzi dyrygent Jacek Brzoznowski, a wystąpi gdańska Cappella Gedanensis i Konstanty Wileński grający na fortepianie. Cappella Gedanensis jest zespołem rozpoznawalnym nie tylko na Pomorzu, w Polsce, ale pojawia się w świadomości melomanów całej Europy. W czerwcu 2017 roku zespół wystąpił na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie wykonał „Operetkę” Michała Dobrzyńskiego. Ma w swym dorobku m.in. szereg płyt, które docenione zostały nagrodami, w tym nominacją do Fryderyka 2008.

Sobotni koncert zostanie nagrany i zamieszczony na płycie CD, a następnie płyta ta będzie dołączona do wydania “Dziennika Bałtyckiego” za dwa tygodnie, w sobotę, 28 kwietnia.

Aby zobaczyć koncert na żywo, w kasach WCK są dostępne ostatnie wejściówki, w cenie 10 zł.

Wideo:
Oświadczyny na scenie podczas koncertu ZS nr 4 im. K. K. Baczyńskiego we Włocławku

Rozrywka

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!