Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrowersje wokół budżetu obywatelskiego w Wejherowie

Joanna Kielas
Budżet obywatelski Wejherowo
Budżet obywatelski Wejherowo Fot. UM Wejherowo
Kontrowersje wokół budżetu obywatelskiego w Wejherowie. Od dziś (25 marca) można głosować w drugiej edycji budżetu obywatelskiego.

Kontrowersje wokół budżetu obywatelskiego w Wejherowie. Już od piątku, od 25 marca br. rozpoczyna się głosowanie nad projektami mieszkańców zgłoszonymi do Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego 2016. Do rozdysponowania jest milion złotych. Głosowanie potrwa do 7 kwietnia. Głosować może każdy mieszkaniec Wejherowa, który ukończył 16 lat.

Oddajemy maksymalnie dwa głosy – jeden na projekt inwestycyjny i osobno jeden na projekt nieinwestycyjny. 13 kwietnia poznamy projekty wyniki głosowania mieszkańców.

Głosować można zarówno poprzez Internet, jak i tradycyjnie oddając głos na karcie papierowej. Elektroniczny system do głosowania dostępny będzie przez całą dobę, siedem dni w tygodniu pod adresem http://budzet.wejherowo.pl. Osoby nie posiadające dostępu do Internetu, wypełnione karty będą mogły wrzucić do urn ustawionych w siedmiu miejscach miasta:

Autorzy odrzuconego projektu krytykują

Pojawiają się jednak kontrowersje wokół budżetu. Do głosowania nie dopuszczono projektu Inicjatywy Razem.
- Nazwaliśmy swój projekt "Inicjatywa Razem" mając na celu zjednoczenie jak największej liczby mieszkańców naszej dzielnicy. Dzielnica Śmiechowo Północ jest pomijana od lat i nasz projekt miał to zmienić - tłumaczy Wojciech Wasiakowski, jeden z autorów projektu. - Szanowna komisja składająca się z samych urzędników w naszym odczuciu odrzuciła nasz projekt bez podstaw prawnych. Jedyny członek komisji który nie jest urzędnikiem apelował o poddanie naszego projektu pod głosowanie. Uważamy że tegoroczny Budżet Obywatelski to kampania wyborcza za pieniądze podatników, a wybór projektów nie jest przypadkowy. Wiele osób składających swoje projekty nie może pogodzić się z interpretacją regulaminu. Radni kojarzeni z obozem władzy przeszli weryfikację bez problemów. Chociaż do ich projektów można mieć zdecydowanie większe zastrzeżenia.
Prawda jest bardzo bolesna, ale trzeba o niej mówić. Czepialstwo, brak dobrej woli a wręcz gry polityczne to znamiona tegorocznego budżetu

Rozmowa z Bogusławem Suwarą, szefem Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego

Niektórzy wnioskodawcy nie mogli poprawić zauważonych błędów. Chodzi im m.in. o projekt Inicjatywy Razem proponujący budowę placu zabaw na Dzięcielskiego i zagospodarowanie terenów wokół rzeki Redy. Jakie tu wystąpiły błędy dyskwalifikujące zadanie i dlaczego nie można było ich poprawić?
- „Inicjatywa Razem” jako wnioskodawca projektu nie spełniał wymogów §1 ust. 5 Regulaminu budżetu obywatelskiego, według którego uprawnionymi do wzięcia udziału w procesie przeprowadzenia budżetu obywatelskiego są mieszkańcy Wejherowa, którzy ukończyli 16 lat. Z treści przepisu wynika, że uczestnikiem postępowania, a tym samym wnioskodawcą musi być zidentyfikowana co do tożsamości osoba fizyczna, a nie jak jest to w przypadku projektu „Inicjatywa Razem”. Projekt do budżetu obywatelskiego powinien być tak napisany, aby mógł umożliwiać weryfikację formalną. Brak wnioskodawcy dyskwalifikuje wezwanie wnioskodawcy do uzupełnienia wniosku - to błąd logiczny.

Dodatkowym przemawiającym dla Komisji argumentem był fakt, iż podpisy osób popierających projekt zbierane były pod hasłem „Inicjatywa Razem”. Błędem byłoby uznać te same podpisy dla poparcia wniosku innego wnioskodawcy, w tym przypadku uzupełnionego o osobę fizyczną.
Należy również nadmienić, iż w ubiegłej edycji budżetu obywatelskiego, projekt z takim samym błędem formalnym został oceniony negatywnie i z tego powodu nie został poddany pod głosowanie.

- Wojciech Wasiakowski uważa, że celem budżetu obywatelskiego stało się promowanie radnych, którzy zgłosili projekty w swoich okręgach wyborczych, a aktywność zwykłych wejherowian zostaje stłamszona. Co urząd na to?
Budżet Obywatelski to forma uczestnictwa wszystkich mieszkańców w podejmowaniu decyzji dotyczących najbliższego otoczenia, w którym każdy mieszkaniec miasta może zdecydować, na jaki cel zostaną wydane pieniądze stanowiące część naszego wspólnego budżetu miejskiego. Regulamin budżetu obywatelskiego dopuszcza możliwość złożenia projektu przez każdego uprawnionego mieszkańca Wejherowa niezależnie od tego, gdzie pracuje, czym się zajmuje, jakie są jego przekonania religijne, czy jaką pełni rolę w życiu publicznym.

Regulamin nie wyklucza zatem wzięcia udziału w tej inicjatywie także radnym Wejherowa, którzy mają swój własny pomysł na poprawę jakości życia w mieście. Idea budżetu obywatelskiego jest przede wszystkim zgodna z zasadą równości obywateli wobec prawa zapisaną w Konstytucji, jak również odpowiada zasadom, jakim kierować się musi radny (Ustawa o samorządzie gminnym).

Radni Miasta Wejherowa, którzy złożyli projekt wypełniając go zgodnie z formularzem, który spełniał wszystkie wymogi formalne oraz mieścił się w kompetencjach i zadaniach własnych Miasta Wejherowa, a także przeszedł pozytywną analizę finansowo-techniczną, nie mogli zostać zdyskwalifikowani w procesie przeprowadzenia budżetu obywatelskiego tylko z powodu pełnionej funkcji. Byłaby to swego rodzaju dyskryminacja.

I jeszcze odnośnie samej procedury Budżetu obywatelskiego: kto decydował o zaakceptowaniu danego projektu, czy byłą przewidziana procedura odwoławcza, gdy wnioskodawcy nie zgadzali się z opinią negatywną (jak „Inicjatywa Razem”)

Wykonując regulamin budżetu obywatelskiego miasta Wejherowa stanowiącego załącznik do uchwały Nr VIIk/III/14/2014 Rady Miasta Wejherowa z dnia 22 grudnia 2014 roku z późn. zm. Prezydent Miasta Wejherowa Zarządzeniem Nr 345/2015 z dnia 28 grudnia 2015 roku powołał Komisję ds. budżetu obywatelskiego. Komisja miała za zadanie przeprowadzić na terenie Wejherowa procedurę budżetu obywatelskiego, dokonując analizy oraz weryfikacji formalnej zgłoszonych projektów. Każdy z projektów, który wpłynął do urzędu był w sposób szczegółowy sprawdzany pod względem zgodności z w/w regulaminem, co stanowiło podstawę do końcowej opinii projektu.

Projekty, które pozytywnie przechodziły proces weryfikacji formalnej były przekazywane do jednostek organizacyjnych urzędu właściwych pod względem merytorycznym, w celu analizy pod kątem techniczno – finansowym. W przypadku niejasności dotyczących opisu projektu w/w jednostki zwracały się do wnioskodawcy o dodatkowe informacje i wyjaśnienia dotyczące opisu projektu.

Dodatkowym elementem tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego były konsultacje społeczne. Dzięki nim mieszkańcy mogli zapoznać się na stronie internetowej urzędu ze złożonymi projektami jeszcze przed etapem głosowania i w przypadku uwag mogli na piśmie przedstawić swoje uzasadnione zastrzeżenia do złożonego wniosku.

Komisja rozpatrywała wszystkie uwagi opierając się na wcześniejszej analizie dokonanej przez komórki organizacyjne urzędu i opinii prawnej Radców Prawnych. Poprzez głosowanie ustaliła stanowisko w postaci Protokołu przekazania wyników analiz, które 15 marca 2016 r. przedłożyła do zatwierdzenia Prezydentowi Wejherowa. Protokół zawiera m.in. listę projektów inwestycyjnych i nieinwestycyjnych zaopiniowanych pozytywnie, listę projektów zaopiniowanych negatywnie wraz z opisem przyczyny takiej oceny, a także uzasadnienia do wszystkich projektów w postaci „karty analizy projektu”.

Na uwagę zasługuje również fakt, iż podczas procedowania Komisja zaprosiła na posiedzenie wnioskodawców projektów, którzy chcieli uzyskać informacje dotyczące złożonego przez siebie projektu. Na takim posiedzeniu uczestniczyły również osoby działające w imieniu „Inicjatywy Razem”.
Podsumowując, procedura przeprowadzania tegorocznego budżetu obywatelskiego była jasno określona, dostępna dla mieszkańców i co najważniejsze biorąc pod uwagę zeszłoroczne doświadczenia z pierwszej edycji, uzupełniona o możliwość uczestniczenia mieszkańców w ocenie projektów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kontrowersje wokół budżetu obywatelskiego w Wejherowie - Wejherowo Nasze Miasto

Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto