18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Księgi wieczyste można zobaczyć w internecie

Anna Gabińska
Maciej Miller, operator ksiąg wieczystych w ich składnicy przy ul. Komandorskiej we Wrocławiu
Maciej Miller, operator ksiąg wieczystych w ich składnicy przy ul. Komandorskiej we Wrocławiu fot. paweł relikowski
Ponad 4 tysiące odpisów wydają pracownicy IV Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego Wrocław-Krzyki miesięcznie. Przed utworzeniem elektronicznych ksiąg wieczystych we wrześniu 2004 roku, czyli wprowadzeniem danych z ksiąg do elektronicznego systemu, miesięcznie takich odpisów było 500-700.

- Nie ma co porównywać tych liczb - twierdzi Teresa Siembab, kierownik sekretariatu IV Wydziału Ksiąg Wieczystych. - Wtedy pracownik musiał przepisywać informacje z księgi. Zwykle mieściło się to na jednej stronie. Teraz takich stron z najistotniejszymi informacjami drukujemy najczęściej siedem - tłumaczy. I zaznacza, że obecnie we Wrocławiu ktoś może złożyć wniosek o odpis księgi wieczystej mieszkania czy domu w Warszawie czy Gdańsku. W systemie jest cała Polska.

Od połowy ubiegłego roku księgi można oglądać bezpłatnie w internecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: ekw.ms.gov.pl. - Od tamtej pory mieliśmy już 14 milionów wejść, dziesiątki tysięcy na dobę - informuje Joanna Dębek, rzecznik prasowy ministerstwa.

Nie wszyscy to wiedzą. Zbigniew Krok, kupujący mieszkanie na Nadodrzu, nie miał o tym pojęcia. - Ale wolę zapłacić 30 zł za odpis, bo dostanę dokument z sądu. Do internetu nie mam zaufania - wyznaje.

Takich oporów nie mają wrocławscy doradcy finansowi, którzy chętnie sprawdzają stan prawny mieszkania, które chce kupić ich potencjalny klient. Ale narzekają od tygodni, że strona się zawiesza.

- To przez nasze świetne i profesjonalne zabezpieczenia - tłumaczy Joanna Dębek.
Chodzi o to, że na początku działalności strony internetowej niektóre firmy i instytucje wysyłały spod jednego adresu IP nawet kilkadziesiąt zapytań w ciągu sekundy.

Po co? By przechwycić bazy danych. - Informowaliśmy o tych próbach Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, a także te firmy i próby ustały - opowiada pani rzecznik.
Elektroniczna Księga Wieczysta działa tak, że jeśli za dużo jej się wysyła zapytań spod jednego adresu IP, to strona zawiesza się. Dlatego najlepiej zaglądać do niej z domu.

- Wieczorem nigdy nie mam problemu, by do niej się dostać - zapewnia Henryk Oleszek, którego wczoraj spotkaliśmy w IV Wydziale.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto