Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marchewka zamiast batona w szkole

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Jabłko zamiast chipsów, jogurt zamiast hamburgera - trudne do zrealizowania? Taki ambitny cel stawiają sobie koordynatorzy projektu "Smak zdrowia".

Akcja Urzędu Miejskiego adresowana jest do szkół i przedszkoli. Z badań przeprowadzonych w 2008 roku we Wrocławiu wynika, że z problemem otyłości boryka się co najmniej 16 proc. uczniów. Ankietę skierowano do dzieci i młodzież w wieku od ośmiu do osiemnastu lat.

- Chcemy zmienić nawyki żywieniowe dzieci i młodzieży oraz ograniczyć odsetek osób z nadwagą. Naszym celem jest również nawiązanie współpracy ze sklepikami szkolnymi - mówi Ewelina Zając, koordynatorka projektu.

Asortyment w bufetach nie zmieni się jednak za sprawą żadnych regulacji prawnych. Bardziej chodzi o przekonanie ajentów sklepików do zmian i wprowadzenia do sprzedaży większej ilości zdrowych produktów.

- Akcja jest pozytywna i potrzebna, ale efekty na pewno będą niezadowalające, a to dlatego, że dzieci pewnych produktów po prostu nie kupią. W moim sklepiku już dawno nie ma chipsów. Nie handluję też napojami gazowanymi, ale dałem dzieciom wybór wprowadzając np. owoce. Musiałem je później szybko przerobić na kompot, bo nikt tego nie kupował. Uważam, że dzieci również powinny mieć możliwość wyboru. Sądzę, że nie zaszkodzę dzieciom, jeśli sprzedam w ciągu tygodnia paczkę (czyli 24 sztuki) batoników - twierdzi Tadeusz Murdzek, właściciel sklepiku szkolnego i nauczyciel WF-u w Szkole Podstawowej nr 3.

Zdrowo, ale nie do przesady - tak natomiast można by streścić opinie uczniów na ten temat.
- Czasem trzeba zjeść coś słodkiego, choćby dla pobudzenia. Zresztą w naszym sklepiku są też bułki i soki - przyznają zgodnie Małgosia Kuta i Ola Musiał.

Rodzice są za to zadowoleni z akcji "Smak zdrowia".
- Jakieś pączki, chipsy - to wszystko mogłoby zniknąć z bufetów szkolnych. Zamiast tego dzieci mogłyby kupować bułki - uważa Barbara Ubrycka, mama dziecka, uczęszczającego do zerówki.

W ramach projektu odbywać się będą szkolenia (zarówno dla dzieci, jak i młodzieży) oraz konkursy. W planach są pikniki ze zdrową żywnością w szkołach i przedszkolach. Podczas nich dzieci i rodzice mieliby degustować zdrową żywność i poznawać mało znane, wartościowe produkty spożywcze.

Równolegle do programu "Smak zdrowia" realizowany będzie projekt "Trzymaj formę", który zwróci uwagę konieczność codziennego uprawiania sportu i jedzenia drugiego śniadania, o którym dzieci często zapominają.


Czytaj też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto