Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Piaśnickie zaprasza na wykład prof. Grzegrza Berendta

Joanna Kielas
Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, dyrektor Teresa Patsidis
Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, dyrektor Teresa Patsidis Fot. J. Kielas
Muzeum Piaśnickie zaprasza na wykład prof. Grzegrza Berendta. Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zaprasza na otwarty wykład prof. Grzegorza Berendta pt. „Zacieranie śladów zbrodni niemiecko-nazistowskich na Pomorzu Gdańskim w 1944 r. Działalność komanda 1005”.

Wykład prof. Grzegrza Berendta odbędzie się 17 maja o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Wejherowie przy ul. 12 Marca 195.

- Na nasze wydarzenie zapraszamy uczniów, nauczycieli, członków stowarzyszeń i wszystkich zainteresowanych zagadnieniem - mówi Janosz Józefczyk, specjalista ds. komunikacji i promocji. - Ze względu na tematykę spotkania zalecane jest uczestnictwo osób w wieku od 13 roku życia.

Podczas prelekcji omówione zostaną kwestie związane z niszczeniem przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa III Rzeszy Niemieckiej dowodów masowych zbrodni popełnianych od początku II wojny światowej na ludności cywilnej Polski i innych podbitych państw. Akcji tej nadano kryptonim 1005 i klauzulę najwyższej poufności. W 1944 r. przystąpiono do realizowania jej na Pomorzu Gdańskim i Kujawach. W trakcie wykładu zostanie przedstawiony obecny stan wiedzy na temat tego, kto i z jakim skutkiem realizował akcję 1005 na terenie Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie. Akcja ta była także ostatnim aktem Zbrodni Piaśnickiej.

Prof. dr hab. Grzegorz Berendt jest członkiem kadry naukowej Uniwersytetu Gdańskiego i Instytutu Pamięci Narodowej. Piastuje funkcję Kierownika Pracowni Historii Żydów. W kręgu jego zainteresowań badawczych są m.in. zagadnienia dotyczące dziejów polskich Żydów i ludności Pomorza Gdańskiego w XX w. Prof. Berendt jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych - m.in. „Żydzi na gdańskim rozdrożu (1945-1950)”; „Żydzi na terenie Wolnego Miasta Gdańska w latach 1920–1945”; „Danuta Siedzikówna „Inka” (1928–1946)” [wraz z Marzeną Kruk]; „II wojna światowa w Lęborku i okolicy”.

Wstęp na wykład jest bezpłatny.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto