Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem" - w Kiełpinie uczniowie uczcili Święto Niepodległości

Lucyna Puzdrowska
Ze zbiorów SP Kiełpino
W Szkole Podstawowej w Kiełpinie odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Niepodległości. Szkolna społeczność uczciła 100. rocznicę odzyskania przez Polskę upragnionej wolności. Był to czas podsumowań realizowanych od roku zadań związanych z tą wyjątkową rocznicą. Hasłem przewodnim jej obchodów w Kiełpinie były słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: "Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem".

Przez ten okres uczniowie brali aktywny udział w wielu projektach szkolnych i ogólnopolskich, wspierających patriotyczne postawy wśród młodych ludzi. Warto podkreślić, że w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pt. "Orzeł Biały- nasza duma", organizowanym pod patronatem senatora RP Sławomira Rybickiego, Mateusz Pettke, uczeń klasy VIII B, otrzymał wyróżnienie.

Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Społeczność szkolna w Kiełpinie zorganizowała świętowanie niepodległości dwa dni wcześniej 9 listopada. Tego dnia w klasach odbyły się zajęcia, w trakcie których uczniowie przygotowywali zróżnicowane zadania projektowe. Tematyka obejmowała 100 lat niepodległości. Najmłodsi zapisywali tekst hymnu, wyklejali symbole narodowe oraz tworzyli życzenia dla Polski z okazji 100. urodzin. W starszych klasach powstały plakaty prezentujące sylwetki ważnych Polaków. Pojawiły się między innymi postacie: Lecha Wałęsy, Tadeusza Mazowieckiego, Władysława Bartoszewskiego i Jana Pawła II. Dużo też rozmawiano o momentach przełomowych dla naszej ojczyzny, takich jak Polska po II wojnie światowej, powstanie Solidarności, postanowienia Okrągłego Stołu. Podjęto również zagadnienia z zakresu Konstytucji 1997 roku. Nie zabrakło nawiązań do czasów obecnych. Uczniowie z chęcią prezentowali też współczesne kobiety-matki-Polki. Za realizację tych zadań odpowiedzialna była Ewa Konkol,nauczycielka historii.

Podczas uroczystej akademii zaprezentowano montaż słowno-muzyczny, podczas którego w liryczny sposób przedstawiono historię naszej ojczyzny. Występujący opowiedzieli o czasach zaborów, nawiązali do strajku dzieci we Wrześni oraz odzyskania wolności. Pojawił się także marszałek Józef Piłsudski, który oddał hołd Polsce.

W końcowej części wystąpienia młodzi artyści odnieśli się do wydarzeń przełomowych z okresu 100 lat wolności i zwrócili szczególną uwagę na to, czym jest obecnie patriotyzm. Wiktor Klonowski, uczeń klasy III B oddziałów gimnazjalnych, wykonał napisany przez siebie utwór "Moja Ojczyzna". Zdecydowanie przykuł uwagę zebranych, gdyż w formie rapu opowiedział o wartościach, które są ważne dla młodego Polaka. W swoim występie podjął temat szacunku do przodków, historii oraz miłość do Boga i Ojczyzny. Na scenie mogliśmy podziwiać uczniów klas siódmych. O miłości do Polski i trudzie odzyskania wolności opowiadali: Nikodem Szreder, Amelia Tkaczuk, Julia Plichta, Paulina Łagowska, Maciej Patoka, Łukasz Mojeścik, Aleksandra Sonntag, Igor Gruchała-Węsierski, Wiktoria Okrój, Monika Sobótka, Nikola Górna, Tomasz Zwara, Igor Szymański, Zofia Jońska, Mateusz Litwic i Oskar Wiczling. Występom towarzyszyła muzyka Fryderyka Chopina oraz pieśni patriotyczne z repertuaru szkolnego chóru "Monodia" pod kierownictwem Szymona Lewandowskiego. Nie zabrakło też akcentów tanecznych w wykonaniu zespołów Iskry i Trop Dance, które tańcem opowiedziały tragiczne momenty z historii naszego kraju. Tancerzy wyśmienicie przygotowała do występu Anna Kasprzycka. Całość akademii szkolnej nadzorowała Grażyna Magulska-Plichta, nauczycielka języka polskiego pani, zaś dekoracje wykonały nauczycielki - Jolanta Malanowska i Katarzyna Kosznik.

Rekord dla Niepodległej

To nie koniec obchodów w Szkole Podstawowej w Kiełpinie. Uczniowie wzięli też udział w ogólnopolskiej akcji "Rekord dla Niepodległej". Odśpiewano hymn narodowy - w klasach, na korytarzach rozbrzmiewały dumne rytmy Mazurka Dąbrowskiego, a zespół muzyczny Scholl Life pod kierownictwem Grzegorza Laskowskiego niezwykłym wykonaniem współczesnych utworów patriotycznych zakończył w szkole obchody "Dnia dla Niepodległej".
- W naszej szkole realizowaliśmy różnorodne działania propagujące ugruntowanie poczucia tożsamości narodowej oraz pogłębianie i umacnianie postawy patriotyzmu - mówi Grażyna Magulska-Plichta. - Byliśmy organizatorami Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej, nad którym patronat objął burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński. Ponadto nasi uczniowie brali udział w różnych projektach, konkursach i zawodach, m.in. w projekcie edukacyjnym "Służba Ojczyźnie jest Moim prawem - za przykładem gen. Józefa Hallera", wieczornicach "Oblicza niepodległej Ojczyzny w poezji i ,,Udział lokalnej społeczności w walce o niepodległość Polski”. W gazetce szkolnej pojawił się artykuł ",Bohater na miarę wolności", zrealizowaliśmy też Szkolny Festiwal Nauki. Wszystkie te przedsięwzięcia związane były ze Świętem Niepodległości i historią naszego kraju przed i po odzyskaniu wolności.

Zobacz też:
Parada Niepodległości w Gdańsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto