Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w gminie Linia. Był list od prezydenta Dudy i kompania honorowa MW [ZDJĘCIA]

Joanna Kielas
Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w gminie Linia, w Pobłociu
Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w gminie Linia, w Pobłociu Fot. GDK Linia
Gminne Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Pobłociu w gminie Linia. W Pobłociu odbyły się gminne uroczyste obchody z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości zaingerowały obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości w Gminie Linia. Uroczystość była także związana z małym jubileuszem 5-lecia nadania szkole imienia i sztandaru.

Gminne Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Pobłociu w gminie Linia. Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Strzepczu, której przewodził dziekan Marynarki Wojennej ks. kmdr Zbigniew Rećko, wspólnie z nim mszę odprawili ks. kan. Jan Borkowski ze Smażyna i Andrzej Kmiecik ze Strzepcza. Następnie wszyscy uczestnicy obchodów udali się do Pobłocia, gdzie czekała już kompania honorowa Batalionu Dowodzenia Marynarki Wojennej z Wejherowa.

Przy dźwiękach gminnej orkiestry dętej z Lini wciągnięto flagę państwową na maszt i odśpiewano hymn państwowy. Żołnierze złożyli meldunek o gotowości do uroczystości dowódcy batalionu MW kmdr por. Arturowi Gajdemskiemu. Kapitan Arkadiusz Szulborski odczytał Apel Poległych, a kompania honorowa oddała salwy honorowe. Następnie pod pamiątkową tablicą liczne delegacje złożyły wiązanki i zapaliły znicze.

Później w szkole wszystkich przybyłych powitał dyrektor Jerzy Skielnik, który przypomniał krótko historię nadania imienia i sztandaru szkole i dziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczości. Kolejnym punktem obchodów było poświęcenie i uroczyste odsłonięcie panteonu – tablicy pamiątkowej w murach szkoły poświęconej bohaterom – Żołnierzom Wyklętym. Uroczystego odsłonięcia dokonali kombatanci Feliks Langa i Kazimierz Bojanowski. Poświęcenia natomiast dokonał ks. kmdr Zbigniew Rećko.

Do uczestników uroczystości okolicznościowe przemówienie wygłosiła wójt gminy Linia Bogusława Engelbrecht dziękując za oddolna inicjatywę powstania tablicy pamiątkowej. Jak podkreśliła uroczystość w Pobłociu to wyjątkowa chwila, którą społeczność lokalna zainicjowała obchody 100-lecia niepodległości. Następnie wszyscy przybyli wysłuchali okolicznościowego programu słowno – muzycznego przygotowanego przez uczniów szkoły z Pobłocia o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, który w roku bieżącym jest bohaterem szkoły.

Po akademii uroczyście podsumowano II Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Historia, Pamięć, Tożsamość, Teraźniejszość”. Laureatami konkursu zostali: w kategorii szkół podstawowych trzecie miejsce zajęła Iga Kośla z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębnicy Kaszubskiej, drugie miejsce Leon Jabłoński ze Szkoły Podstawowej w Niepoczołowicach i pierwsze miejsce Katarzyna Laskowska ze Szkoły Podstawowej w Pobłociu.

W kategorii klas gimnazjalnych trzecie miejsce zajęła Kinga Banit z Zespołu Szkół w Łebieniu, drugie miejsce ex aequo Natalia Sędzicka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębnicy Kaszubskiej i Wiktoria Pozorska ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Gdańsku, pierwsze miejsce również ex aequo Nikola Szlaska z Zespołu Szkół w Łebieniu oraz Borys Niski ze Szkoły Podstawowej w Trąbkach Wielkich.

Leon Jabłoński, Katarzyna Laskowska i Kinga Banit wystąpili ze swoim wierszami przed zgromadzona publicznością wzbudzając zachwyt i wzruszenie. Ponadto w związku ze świętem szkoły w Pobłociu zorganizowano także II Wojewódzki Konkurs Wiedzy Historycznej „Historia, Pamięć, Tożsamość, Teraźniejszość”, trzecie miejsce zajęta Anna Domska ze Szkoły Podstawowej w Łęczycach, drugie miejsce Alicja Borycka ze Szkoły Podstawowej w Łęczycach i pierwsze miejsce Anna Strehlke ze Szkoły Podstawowej nr 67 w Gdańsku.

Warto nadmienić, iż oba konkursy przebiegały w trzech etapach: gminnym, powiatowym – który odbył się w IPN w Gdańsku oraz finałowy, w którym w Pobłociu wystąpiło 10 najlepszych laureatów obu konkursów. Dyplomy, cenne publikacje książkowe oraz ryngrafy przygotowane przez IPN wręczyli Krzysztof Drażba i Bogusława Engelbrecht. Prowadzący uroczystość Tadeusz Lech odczytał list, który specjalnie na uroczystości w Pobłociu przesłał Prezydent RP Andrzej Duda. Na zakończenie uczestnicy obchodów zasiedli do suto zastawionych stołów.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Szkoła Podstawowa i Rada Rodziców z Pobłocia, Urząd Gminy Linia i Gminny Dom Kultury w Lini.

Wideo:
Prezydent odznaczył osoby zasłużone dla niepodległości. "Żołnierze niezłomni nie zgadzali się na Polskę, która nie będzie prawdziwie wolna"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto