Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddali hołd żołnierzom, którzy walczyli o wyzwolenie Wejherowa |ZDJĘCIA

Tomasz Smuga
72. rocznica wyzwolenia Wejherowa spod hitlerowskiej okupacji. Przedstawiciele władz miasta, wojska i kombatanci oddali cześć poległym w walkach o wyzwolenie Wejherowa. Zaś przeciwnicy obchodów przypominają, że Wejherowo z rąk jednego okupanta, dostało się w sidła drugiego.

Z okazji przypadającej 12 marca 72. rocznicy wyzwolenia Wejherowa spod okupacji hitlerowskiej przedstawiciele władz miasta, wojska i kombatanci złożyli kwiaty w miejscach pamięci na terenie miast m.in. przy tablic pamiątkowej przy czołgu na ul. Strzeleckiej.

- 12 marca 1945 roku to dla większości mieszkańców Wejherowa był dniem, w którym mogli odetchnąć z ulgą, że okupant II wojny światowej przegrał. Wejherowo zostało wyzwolone spod okupanta hitlerowskiego - mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent miasta. - Oczywiście nie był to dzień wyzwolenia z dzisiejszego punktu widzenia, kiedy mamy wolną Ojczyznę i sami możemy decydować o tym co robimy w naszym kraju. Ale jeśli popatrzymy na to od strony Piaśnicy, czyli z roku 1939, gdzie teraz spoczywa najwspanialszy kwiat inteligencji nie tylko Wejherowa, ale i ziemi pomorskiej, to 12 marzec był dniem w którym z radością powiedzieliśmy, że hitlerowskiego okupanta już nie ma.

Zobacz także:

Wystawa z okazji wyzwolenia Redy |ZDJĘCIA

Obchody wyzwolenia Wejherowa mają również swoich przeciwników, którzy przypominają, że Wejherowo z rąk jednego okupanta dostało się w sidła drugiego.

- Jesteśmy zdziwieni, że po raz kolejny władze miasta Wejherowa postanowiły zorganizować obchody tzw. „wyzwolenia” Wejherowa. Należy przypomnieć, że wejście żołnierzy Armii Czerwonej do Wejherowa (jak i do wielu innych polskich miast) przyniosło prócz wyparcia armii niemieckiej, ogrom cierpień wśród ludności cywilnej. Okres wyzwolenia miasta to w pamięci ówczesnych mieszkańców przede wszystkim podpalenia, grabieże, gwałty i morderstwa. Nie traktujemy tej sprawy w kategoriach politycznych, a chcemy tylko by ten tragiczny okres był przedstawiany w sposób rzetelny - czytamy w oświadczeniu stowarzyszenia "Dla Wejherowian". - Wielokrotnie władze miasta podkreślały, że ten okres w historii miasta Wejherowa jest rozdziałem trudnym. Złożoność zdarzeń mających miejsce w tamtym okresie nie usprawiedliwia jednak przedstawiania okresu wyzwolenia w sposób jednostronny. Tymczasem z roku na rok coraz większe grono mieszkańców Wejherowa widzi w tym święcie (pomimo przemian ustrojowych) próbę „gloryfikacji” żołnierzy Armii Czerwonej. Należy przy tym dodać, że pomimo udziału w walkach Ludowego Wojska Polskiego to ich znaczenie było znikome, a główne siły uderzeniowe stanowiło wojsko radzieckie. Ono również jest odpowiedzialne za krzywdy wyrządzone ludności.
Władze miasta powinny skupić się na rzetelnym przedstawieniu sytuacji ludności cywilnej, która w okresie „wyzwolenia” oraz krótko po nim była bardzo ciężka - uważają członkowie stowarzyszenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto