Parafia pw. Chrystusa Króla i błogosławionej siostry Alicji Kotowskiej w Wejherowie obchodzi 25-lecie swojego istnienia. Z tej okazji w niedzielę, 3 lutego, odbyła się uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem abp Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego.

Parafia pw. Parafia pw. Chrystusa Króla i błogosławionej siostry Alicji Kotowskiej w Wejherowie swoich początków sięga 1986 roku. Jako podaje oficjalna strona parafii wówczas po wydaniu stosownych dekretów przez bpa Mariana Przykuckiego ordynariusza diecezji chełmińskiej, powstał nowy ośrodek duszpasterski na Osiedlu Chopina 2.

Po wybudowaniu kaplicy tymczasowej, 27 stycznia 1987 r. biskup powołał nową parafię, która otrzymała tytuł Chrystusa Króla. Proboszczem został mianowany ks. Daniel Nowak. Parafia została utworzona z części terytorium parafii św. Leona.

W 1988 roku rozpoczęto budowę kościoła i niezbędnych obiektów kościelnych. Tytuł parafii Chrystusa Króla nawiązywał do zwycięstwa wartości, za które Polacy w czasie II wojny światowej oddali życie w lasach piaśnickich. W kościele jest kaplica poświęcona męczennikom Piaśnicy. Od 2001 r. nosi tytuł bł. siostry Alicji Kotowskiej, która zginęła w Piaśnicy.

Jako pomnik wiary i miłości Ojczyzny ludzi, którzy oddali życie w Piaśnicy, kościół ten stał się Sanktuarium Męczeństwa.

Od 1995 r. Cmentarz Lasów Piaśnickich został włączony do parafii Chrystusa Króla. Od roku 1995 parafię powiększono o część osiedla przyległego dotychczas do parafii Świętej Trójcy.

W 1998 r. w Kąpinie została wybudowana kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej. W roku 2000 w Uroczystość Chrystusa Króla odbyła się konsekracja kościoła, której dokonał abp Tadeusz Gocłowski.
Od roku 2002 Kąpino stanowi oddzielną parafię.

Komentarze (8)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

wejherowianin (gość)

Banda NIEROBOW siedzi w zlotych szatach na jajach nie orzacych nie siejacych a plony od biednych KASZUBOW wydzierajacy ! Zobacz polowa tych leni chyba balowala bo zasneli kiedy FLASZKA przemawia.

lunek (gość)

Hildebrant w 1 A diabła stroji szkoda ze mnie tam na tej mszy nie było bym powiedział
temu Głódziowi jaki to przekręt jest prezydent miasta Wejherowa
co za cyrki robi ma wszystkich w gdzieś tylko palec trzyma u księży
wsdyt i hańba dla Wejherowa

lunek (gość)

Tadeusz reszka wielki oszust tak jak hildebrandt
najgorsza parafia w Wejherowie wielki burdel
bez mózgi
a za ten czołg to pan bóg go u karał
tego proboszcza Daniela łazi i się przewraca nikt go nie lubi

Wejherowianin (gość)

A gdzie jest katolik oseł Budnik ? KŁOSINOWA ? Reszka ? wielki kłamca katolik J.Domański ? czy oni zapomnieli ? albo znowu robili ferment w okuł Józefa Reszkiwgo ? bo Józef Reszka czeka jak przyjedzie z Mexico jego pracownica Iwona Romanowska ? bo w jej biurze śmierdzi w tym PCPR, tak jak w Pucku wszystko gra jak gra ale ludzie obserwują te marnowane pieniądze z naszych podatków ? już poszło pismo do Rzecznika praw dziecka a drugie poszło do prokuratury generalnej w Warszawie ? dość okradania biednego społeczeństwa ?