(© Tomasz Smuga)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Dobiegła końca rewitalizacja Parku Miejskiego w Wejherowie. Na jego odnowę przeznaczono 9 mln zł. I chociaż przy realizacji wielu inwestycji w Wejherowie pojawiają się krytyczne głosy dotyczące celowości wydania miejskich pieniędzy, w tym przypadku nie ma wątpliwości, że uzyskany efekt wart był swojej ceny.

Jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w parku jest wybudowany plac zabaw dla dzieci, największy w powiecie wejherowskim oraz jeden z największych w regionie. Zajmuje on powierzchnię 2,5 tys. m kw, powstał na wzór jednego z placów, znajdującego się w stolicy.

- W jednym z warszawskich parków podpatrzyłem plac zabaw, gdzie nawierzchnia została wykonana z materiałów przeciwupadkowych. Postanowiliśmy podobny pomysł wprowadzić w naszym placu zabaw, żeby dzieci mogły bawić się bezpiecznie - zdradza Wojciech Kozłowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Wejherowa. - Zwiedziłem również wszystkie place zabaw w Trójmieście razem z dziećmi, bo to one najlepiej wiedzą, co im się podoba.

Park Miejski im. A. Majkowskiego został zrewitalizowany za środki, które pochodziły z budżetu miejskiego oraz z dotacji unijnych. Odnowa parku podzielona była na dwa etapy.

- Pierwszy polegał na przywróceniu walorów historyczno-przyrodniczych i był realizowany od czerwca 2009 do lipca 2010 roku. Chodziło o przywrócenie m.in. historycznego układu ścieżek, pielęgnacji drzewostanu, czy wybudowanie altanki widokowej, która tutaj kiedyś się znajdowała - mówi Kozłowski.

- Drugi, właśnie zakończony projekt pod nazwą "Rewitalizacja przestrzeni publicznej śródmieścia Wejherowa", w zakresie parku trwał od czerwca 2010 do września 2011 r. Łączna wartość prac w parku w ramach tego projektu to blisko 5 mln zł, z czego unijna dotacja stanowi 50 proc. czyli 2,5 mln zł - uzupełnia Piotr Bochiński, zastępca prezydenta Wejherowa.

"Kaszubski salon", jak określają park mieszkańcy Wejherowa, przez te 3 lata wzbogacił się o ponad 3 km ścieżek i dróg oraz 550 metrów pomostów drewnianych, wytyczono i oznakowano ścieżkę przyrodniczą. Posadzono około 300 nowych drzew i 3,8 tys. krzewów i bylin. Wykonano także automatyczną instalację nawadniającą. I utworzono 10 tys. m kw. trawników. Powstała również "strefa wypoczynku i rekreacji rodzinnej", w skład której wchodzi znajdująca się na świeżym powietrzu siłownia.

- Korzystam z niej dwa, czy trzy razy w tygodniu, a nawet częściej jeśli czas na to pozwoli - mówi Jerzy Bielecki, mieszkaniec Wejherowa. - Uważam, że to świetny pomysł z tą siłownią na świeżym powietrzu. Widać, że ludzie się tym interesują, przychodzą i ćwiczą.

- Jak widzimy, wejherowski park wygląda coraz piękniej, każdy może tu odnaleźć przestrzeń dla siebie i korzystać z uroków tego miejsca o każdej porze roku - dodaje Leszek Glaza, przewodniczący Rady Miasta Wejherowa.

- Zmodernizowaliśmy park dla mieszkańców Wejherowa. Ma im służyć i to jest zawsze cel mojego działania jako prezydenta miasta. Park to tylko dobry przykład tego, jak urzeczywistniamy wizję miasta przyjaznego i atrakcyjnego dla wejherowian - kończy Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!