Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poetyckie urodziny w wejherowskim muzeum [ZDJĘCIA]

Julia Chomicz
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie obchodziło swoje 50. urodziny. Był to również dzień urodzin jednej z najwybitniejszych poetek i kaszubskich tłumaczek.

Piątek 9 listopada w wejherowskim muzeum przerodził się w poetycki wieczór. Tego dnia swoje święto obchodziło wejherowskie muzeum i wybitna Kaszubska poetka - Ida Czaja.

W programie dla gości przygotowany został koncert Agnieszki Kostenckiej i Andrzeja Marczyńskiego, taneczny występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Liniewie oraz słodkości w postaci tortu urodzinowego. Głównym punktem programu była promocja zbioru wierszy Bolesława Leśmiana przełożona na język kaszubski przez Idę Czaja pt. W malënowim chróscewim i wëbróné baladë, oraz ich recytacja w wykonaniu autorki.

Obecną siedzibą Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej jest Pałac Przebendowskich, będący dawniej częścią XVIII wiecznego zespołu pałacowo-parkowego. Muzeum cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Najczęściej są to grupy zorganizowane, emeryci oraz uczniowie szkół. W ubiegłym miesiącu ponad 4,5 tysiąca osób odwiedziło muzeum. Z roku na rok, muzeum odwiedza o 1,5-2 tysiąca nowych osób. Zdarzają się również turyści spoza granic kraju. Specjalnie dla nich, muzeum przygotowało literaturę w językach obcych. Najczęstszą grupą są Niemcy i turyści anglojęzyczni, natomiast trzecią grupą co do wielkości są Rosjanie. Aktualnie muzeum zakończyło sezon, ale z uwagi na szeroki wachlarz działalności kulturalnej, od wczesnych godzin porannych do wieczornych, drzwi w Pałacu Przebendowskich nie zamykają się. Jak przyznają pracownicy muzeum, kaszubskie tradycje, obyczaje i historia cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Kaszubskie korzenie jest czymś co sprawia, że wiemy kim jesteśmy - opowiada Tomasz Fopke, dyrektor muzeum. - Człowiek bez korzeni jest niczym krzew, który został wyrwany z ziemi i wiatr szamoce nim na wszystkie strony. Ten krzew nie wie kiedy, gdzie się znajdzie i o jakiej porze. Mając ukorzenienie, tak jak w przypadku tego krzewu wiemy na co możemy liczyć, na kim i na czym możemy się oprzeć. Mówię tutaj o systemie wartości i kulturze, której najważniejszą częścią jest jej język. Ucząc się języka, dbając o kulturę kaszubską, oraz mając w szczególnej opiece tradycję i historię przodków, ukorzeniamy się i zapuszczamy korzenie w owym miejscu. To nie jest tylko zarezerwowane dla osób, które żyją tutaj z dziada pradziada. Osoby, które przyjeżdżają na ten teren mają szczególną okazję, aby zakorzenić się tutaj i samemu zostać Kaszubą. Definicja Kaszuby jest taka: Kaszubą jest ten, który sam o sobie może powiedzieć, że nim jest - dodaje Tomasz Fopke.

Największym życzeniem urodzinowym dyrektora muzeum jest utrzymanie progresu i rozwoju na takim poziomie, jaki udało się wypracować przez ostatnie lata. Dzięki temu za 10- 20 lat muzeum ma szansę stać się Narodowym Muzeum Kaszubskim.

Ida Czaja, urodziła się 50 lat temu. Zgodnie z presją tamtych czasów rodzice Idy starali się nauczać dzieci jedynie w języku polskim. Jak sama przyznaje było to niemożliwe. Często w domu mimowolnie wkradał się język kaszubski, który w latach 70 i 80 był szykanowany. W 1990 roku Ida Czaja zadebiutowała w czasopiśmie "Tatczëzna". Na język kaszubski przełożyła m.in. dramat Williama Szekspira Romeo i Julia, wiersze Bolesława Leśmiana oraz twórczość Cypriana Norwida. Poetka jest również nauczycielką języka polskiego i kaszubskiego. Jak sama przyznaje czuje się w połowie Polką, a w połowie Kaszubką. W swoim życiu stara się łączyć miłość do poezji i swoich korzeni. -

- Obecnie tworzę nowe wiersze i zbieram materiał na nowy tomik - mówi Ida Czaja. - Moim największym marzeniem jest, aby przepiękna poezji księdza Twardowskiego, zabrzmiała w języku kaszubskim - dodaje.

Wideo:
"W tym radosnym wydarzeniu wzięło udział 30 tysięcy osób". Wielka parada niepodległościowa w Gdańsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto