Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed nami Misterium Męki Pańskiej i Kaszubska N(M)ocna Droga Krzyżowa [ZDJĘCIA]

ts
Droga Krzyżowa jest, i tym powinna być dla każdego wierzącego, drogą zbawienia. To poprzez mękę i krzyż Chrystus odkupił świat i każdego człowieka - mówi franciszkanin o. Dariusz Szymaniak z wejherowskiego klasztoru. Dwie niezwykłe drogi krzyżowe odbędą się w Wejherowie. W piątek, 5 kwietnia, wierni pokonają 47 km podczas pierwsze Kaszubskiej N(Mocnej)Drodze Krzyżowej, a w Wielki Piątek tradycyjnie na Kalwarii Wejherowskiej Misternicy Kaszubscy zapraszają na Misterium Męki Pańskiej.

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkiej Nocy, a wraz z nimi Wielki Tydzień. To najważniejsze
i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.
Jego obchody rozpoczyna Niedziela Palmowa. Tego dnia wierni podążają do kościołów z palmą w dłoni lub wiązanką przygotowaną z wierzbowych witek i suszków. Poświęcona palma ma gwarantować pomyślność i poczucie spokojnego bytu. W wielu regionach Polski zachował się zwyczaj konkurowania w przygotowaniu najbardziej okazałych palm, które częstokroć osiągają nawet kilkumetrowe rozmiary.

Dużą popularnością w całym kraju cieszą się w tym okresie również inscenizacje z życia Jezusa - tak zwane Misteria. Mają one średniowieczny rodowód, a ich początki w kulturze chrześcijańskiej sięgają X wieku.
Święto Niedzieli Palmowej nawiązuje do uroczystego, a nawet tryumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Wspomina o tym wydarzeniu w swoich relacjach każdy z czterech ewangelistów. Musiało to być zatem wydarzenie tak imponujące, że każdy z nich uznał je za godne upamiętnienia.

W tym roku Niedziela Palmowa przypada 14 kwietnia. Tego też dnia odbędzie się w Wejherowie tradycyjna już inscenizacja Misterium Wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Inscenizacja tradycyjna, ale miejsce jej prezentacji nowe. W tym roku wyjątkowo będziemy mogli wyjść Jezusowi na przeciw na terenie Węzła Śmiechowo - Północ. Początek o godz. 10.

Organizatorem inscenizacji Wjazdu Jezusa do Jerozolimy jest wejherowska parafia Św. Boromeusza. Pochód prowadzić będzie do nowobudowanego kościoła, gdzie odbędzie się plenerowa msza święta
i spotkanie biskupa z młodzieżą.

O godzinie 15 Stowarzyszenie Misterników Kaszubskich i Wejherowskie Centrum Kultury zapraszają na wzgórza Kalwarii Wejherowskiej, gdzie odbędzie się inscenizacja Misterium Męki Pańskiej prezentująca drogę Chrystusa na Golgotę.

Wydarzenie to ma już kilkunastoletnią tradycję i co roku przyciąga do Wejherowa tysiące ludzi, którzy chcą wspólnie wprowadzić się w klimat Wielkiej Nocy i uzmysłowić sobie jak wielkie było cierpienie i poświęcenie Jezusa, żeby zbawić ludzkość. Początek inscenizacji na Kalwarii Wejherowskiej przy Pałacu Piłata.

W Wielki Czwartek o godzinie 15.30 w kościele Św. Anny (ul. Reformatów 19) odbędzie się inscenizacja Pojmania Jezusa w Ogrójcu. Było to miejsce w Jerozolimie, w którym Jezus przebywał na czuwaniu modlitewnym razem z Apostołami, w wieczór przed pojmaniem. Scena ta jest tak wymowna i przejmująca, że postanowił ją uwiecznić na swym obrazie Caravaggio.

Po raz kolejny świadkami inscenizacji Misterium Męki Pańskiej będziemy w Wielki Piątek o godzinie 10.

- W inscenizacji co roku biorą udział tłumy, ponieważ wierni chcą włączyć się w Święta Wielkanocne duchowo – mówi ojciec Daniel Szustak, gwardian wejherowskiego klasztoru Franciszkanów. - Takie rekonstrukcje są bardzo potrzebne, ponieważ uzmysławiają jak wielkie było poświęcenie Jezusa dla każdego z nas. Znoszenie wyzwisk i kpin, a zwłaszcza męki na krzyżu, dowodzi ogromnej miłości, jaką Jezus darzy każdego z nas. Co ważne, to przesłanie jest dziś nadal aktualne. Za krzywdy, które wyrządzamy swoimi słabościami i grzechami, możemy zadośćuczynić jedynie miłością do bliźniego – dodaje.

- Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu rozpoczęliśmy próby i przygotowania do tegorocznych inscenizacji Misterium Wjazdu, Męki i Pojmania. W próbach uczestniczy grupa około sześćdziesięciu osób, które z wielkim zapałem i gorliwością ćwiczą poszczególne sceny. Równocześnie trwają prace nad kostiumami, niezbędnymi rekwizytami, warstwą muzyczną i wokalną inscenizacji. W tym roku szykują się też zmiany w obsadzie aktorskiej. Bardzo cieszy fakt, że z roku na rok te przygotowania przebiegają coraz sprawniej. Mamy nadzieję, że jak co roku uda nam się dostarczyć Państwu wielu wzruszeń i duchowych przeżyć. - podkreślił inicjator wejherowskich tradycji misterium, prezes Stowarzyszenia Misterników Kaszubskich - Wojciech Rybakowski.

Natomiast w piątek, 5 kwietnia, odbędzie się pierwsza Kaszubska N(M)ocna Droga Krzyżowa.Rozpocznie się w kościele Trzech Krzyży na Kalwarii Wejherowskiej, gdzie o godz. 20 odprawiona zostanie msza św. za wszystkich uczestników. Warto też zaznaczyć, że tegorocznej pierwszej edycji towarzyszy specjalne wstawiennictwo MB Wejherowskiej Uzdrowienie Chorych na duszy i ciele, w XX-rocznicę koronacji cudownego obrazu.

- Wydarzenie Kaszubskiej N(M)ocnej Drogi Krzyżowej nie jest jakimś turystycznym wyjściem, czy pielgrzymką, ale jest swoistym rodzajem modlitwy - podkreśla franciszkanin o. Dariusz Szymaniak. - Nie ma tu rozmów. Jesteś tylko Ty, a wraz z Tobą prawdziwa wewnętrzna modlitwa, rozważanie, medytacja i skupienie. Taki duchowy poligon, gdzie w sposób namacalny przez fizyczne zmęczenie, trud drogi i pokonywanie siebie, każdy przeżywa mękę Chrystusa. Staje mu się to bliższe. Pora nocy ma pomóc w jeszcze większym przeżyciu wydarzeń z kalwaryjskiej drogi Chrystusa. Droga Krzyżowa jest, i tym powinna być dla każdego wierzącego, drogą zbawienia. To poprzez mękę i krzyż Chrystus odkupił świat i każdego człowieka. Droga Krzyżowa jest ofiarą podjętą z miłości, bo nie ma większej miłości gdy ktoś oddaje życie za przyjaciół swoich. To zrobił Jezus. - dodaje.

Pomysł na taka formę drogi krzyżowej wiąże się z ideą powstania i działania grupy męskiej Vera Virtu przy wejherowskim sanktuarium.

- Wspólnota powstała trzy lata temu. Jest to duszpasterstwo skierowane do mężczyzn, którzy na nowo pokazują jak ważne miejsce w Kościele zajmuje mężczyzna wierzący, ojciec rodziny, mąż brat czy syn - wyjaśnia o. Dariusz Szymaniak. - Poprzez spotkania w różnej formie, bo i formacyjne, czy zaproszonymi gośćmi, prelegentami, jak i przez męską modlitwę, dni skupienia, comiesięczną mszę wzrasta siła ducha i chrześcijańskiej odpowiedzialności za swoją wiarę i bliskich. Za Kościół którego mężczyźni są ważną częścią jako ojcowie rodzin i mężowie. Dlatego wszelka działalność zewnętrzna jak Kaszubska N(M)ocna Droga Krzyżowa, to efekt tej świadomości i odwagi wyznania swojej wiary - tłumaczy franciszkanin.

Ilość uczestników Kaszubskiej N(M)ocnej Drogi Krzyżowej jest trudna do oszacowania. 22 marca minął termin rejestracji uczestników, którzy chcą skorzystać z pakietu jaki grupa męska Vera Virtu przygotowała.

- Tych zarejestrowanych osób jest 239, ale mamy świadomość i właściwie jesteśmy informowani na bieżąco, że wiele osób pójdzie poza rejestracją, bo np. za późno się zdecydowali, a było już po terminie zapisów. Dlatego uczestników prawdopodobnie będzie bardzo dużo. Oczywiście każdy, czy to zarejestrowany czy nie, na odcinkach trasy otrzyma przygotowane rozważania poszczególnych stacji drogi krzyżowej. Trzeba też wziąć pod uwagę, że jest to pierwsze tego typu wydarzenie, więc trudno wszystko dokładnie wyliczyć czy przewidzieć - mówi franciszkanin.

Całość trasy podczas Kaszubskiej N(M)ocnej Drogi Krzyżowej wynosi około 47 km. Początek na Wejherowskiej Kalwarii przy kościele Trzech Krzyży. Trasa jest oznaczona odblaskowymi trójkątami. Dodatkowo na stronie Vera Virtu znajduje się dokładna mapa mobilna całej trasy z poszczególnymi stacjami. Droga przebiega różnymi ścieżkami, lasem, polami i czasem przechodzi przez obrzeża poszczególnych miejscowości jak Zybertowo, Gościcino, Zielony Dwór, Luzino, Kłębowo, Kochanowo, Góra, Kniewo, czy Sanktuarium Piaśnickie. Droga Krzyżowa kończy się przy ostatniej stacji w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Wejherowie przy klasztorze franciszkanów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przed nami Misterium Męki Pańskiej i Kaszubska N(M)ocna Droga Krzyżowa [ZDJĘCIA] - Wejherowo Nasze Miasto

Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto