Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wejherowie z nową siedzibą [zdjęcia, wideo]

Tomasz Smuga
Wejherowski oddział terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ma nową siedzibę. Dotychczasowy punkt ze szpitala został przeniesiony na ul. Weteranów. 17 października miało miejsce uroczyste otwarcie.

Mieszkańcy powiatu wejherowskiego, którzy chcą oddać krew w Wejherowie zamiast do Szpitala Specjalistycznego będą jeździli na ul. Weteranów 10. To właśnie pod tym adresem mieści się teraz wejherowski oddział terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Zmiany spowodowane są rozwojem szpitala, który potrzebował dodatkowych pomieszczeń pod swoją działalność.

- W nowym punkcie wprawdzie nie ma preparatyki krwi, ale mamy za to pobór osocza. Poza tym nowy lokal jest bardziej przestrzenny i pomieszczenia są ułożone w kolejności, a nie jak było w szpitalu, że trzeba było krążyć - mówi Bogumiła Piernicka, kierownik wejherowskiego oddziału RCKiK.

Przystosowanie nowego lokalu Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa kosztowało około 200 tys. zł.

- Szukaliśmy takiego miejsca, które będzie dogodna dla krwiodawców, czyli będzie dobrze skomunikowane i będzie gdzie zaparkować. Podpisaliśmy wieloletnią dzierżawę. Myślę, że w tym nowym miejscu będziemy spokojnie przez przynajmniej 20 lat - wyjaśnia Wiktor Tyburski, dyrektor RCKiK w Gdańsku, który również dodaje, że wejherowski oddział jest jednym z prężniej działających w naszym województwie. - Konkuruje z Gdynią. Liczba dawców w skali roku przekracza 5 tys. osób. Chociaż potencjał jest większy, bo przecież powiat liczy około 220 tys. mieszkańców. Czyli jeszcze sporo możemy podnieść ten wskaźnik.

Podczas uroczystego otwarcia punktów nagrodzono też regionalnych dawców, którzy oddali ponad 20 litrów tego życiodajnego płynu. Zgodnie z ustawą takim osobom przyznaje się odznaczenie za zasługi dla zdrowia.

- Dla mnie każdy krwiodawca jest ważny. Wśród rekordzistów mamy takie osoby, które oddały ponad 150 litrów, ale obecnie nie są już dawcami. Bo taki wynik można osiągnąć oddając krew od 18 do 65 roku życia. Ale liczy się każda donacja krwi. Bo nawet jedna może komuś uratować życie - podkreśla Tyburski.

Dodajmy, że krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, przy czym przerwa pomiędzy kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż 2 miesiące. Jednorazowo od osoby ważącej 50 kg lub więcej pobiera się 450 ml krwi.

- W Wejherowie średnio mamy 500 dawców miesięcznie. Ta liczna jest podobna w porównaniu do poprzedniego roku, Zawsze tej krwi jest za mało, ale szczególnie zapraszamy osoby z RH ujemną - mówi Bogumiła Piernicka.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wejherowie z nową siedzibą [zdjęcia, wideo] - Wejherowo Nasze Miasto

Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto