Rekordowa liczba uczestników XIII Wojewódzkiego Kaszubskiego Biegu Przełajowego w Lini [ZDJĘCIA]

ab
22 kwietnia w Lini odbył się XIII Wojewódzki Kaszubski Bieg Przełajowy Terenami Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. W tegorocznym biegu wzięła udział rekordowa liczba 700 uczestników z całego Wybrzeża. W biegu głównym (10 km) w kategorii OPEN Kobiet zwyciężyła Maria Maj-Roksz z czasem 0:41:56. Wśród panów najszybszy okazał się Tadeusz Zblewski z czasem 0:34:25

22 kwietnia w Lini odbył się XIII Wojewódzki Kaszubski Bieg Przełajowy Terenami Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. W tegorocznym biegu wzięła udział rekordowa liczba około 700 uczestników z całego Wybrzeża.

Tradycyjnie bieg rozpoczęto od uroczystego przemarszu po bieżni stadionu za Gminną Orkiestrą Dętą z Lini. Następnie przy dźwiękach orkiestry odśpiewano hymn państwowy. Modlitwę w intencji wszystkich zawodników poprowadził ks. Łukasz Nowotny. Bogusława Engelbrecht – wójt gminy Linia otworzyła oficjalnie bieg witając wszystkich przybyłych zawodników, trenerów, opiekunów, rodziców oraz licznych kibiców.

Pierwsze na Lini startu stanęły dzieci w kategorii krasnoludków z rocznika 2011 i młodsze. Najmłodsi rywalizowali na dystansie 200 metrów, wśród dziewcząt zwyciężyła Emilia Hermann z UKS Ekoludek Szczynurze, kolejne miejsca zajęły Zuzanna Trepczyk oraz Sandra Drywa obie z Lini oraz Wiktoria Lange ze Strzepcza. W tej samej kategorii chłopców zwyciężył Ignacy Krawczyk OSP Kłosowo, kolejne miejsca na podium zajęli Mateusz Waleśkiewicz z Wicka oraz Dawid Hopa z Lini.

Na dystansie 400m biegali uczniowie klas z roczników 2008 – 2010. W gronie dziewcząt zwyciężyła Amelia Sławska z GKS Żukowo a kolejne miejsca na podium zdobyły: Maja Marszewska z Hopowa oraz Małgorzata Reichelt ze Stobna. W gronie chłopców zwyciężył Oskar Roda z Wejherowa a kolejne miejsca medalowe przypadły w udziale Kryspinowi Garskiemu z Bytowa oraz Dawidowi Stenka z SP w Rokitach.

Po raz pierwszy w Lini rywalizowali zawodnicy z różnym stopniem niepełnosprawności. Przy wielkim aplauzie kibiców w gronie dziewcząt zwyciężyła Kornelia z Luzina a kolejne miejsca zajęły: Tatiana z Luzina oraz Marzena z Kochanowa. W gronie chłopców zwyciężył Łukasz z Bytowa a kolejne miejsca na podium zajęli Jakub z Wejherowa oraz Błażej z Luzina.

Na dystansie 1000 metrów wystartowały dziewczęta z roczników 2005-2007. Na podium stanęły: Amelia Pobłocka z UKS Olimpijczyk Skorzewo, Magdalena Rybandt z GKS Żukowo oraz Aleksandra Kotłowska z SP Pobłocie. Wśród chłopców w tej samej kategorii zwyciężył Mateusz Buśko z UKS Ekoludek Szczenurze, a kolejne miejsca zajęli: Mikołaj i Szymon Półczyńscy z GKS Żukowo.

Kolejną kategorię stanowiły dziewczęta z roczników 2002-2004, które biegały na 1400 metrów. Dwa równorzędne pierwsze miejsca wywalczyły: Weronika i Julia Mikołajewskie z GKS Żukowo, a wraz z nimi na podium stanęły Julia Gruchała z LKB im. Braci Petk Lębork Oraz Julia Ciećwierz z GKS Cartusia Kartuzy. Chłopcy z roczników 2002-2004 pokonywali dystans 1800 metrów. Zwyciężył Daniel Marszk z GKS Cartusia Kartuzy, a kolejne miejsca wywalczyli: Mikołaj Szczerba z SP Rokity oraz Filip Lewandowski z SKLA Sopot.

Rywalizowali również juniorki i juniorzy z roczników 1999-2001. Zwyciężyła Sylwia Bulczak z Tuchlina przed Dagmarą Groth z GKS Żukowo oraz Renatą Strupińską z LKB Braci Petk Lębork. W gronie juniorów zwyciężył Norbert Jefimczyk z Damnicy przed Nikodemem Strongowskim z GKS Cartusia oraz Andrzejem Labuda z Kartuz. Wszyscy zawodnicy w kategoriach dzieci i młodzieży otrzymywali w pakietach medale oraz słodkie upominki. Trzy najlepsze osoby z każdej kategorii zostały nagrodzone medalami, pucharami, dyplomami oraz plecakami. Każdy z uczestników otrzymywał także los do loterii.

Na końcu wystartowali zawodnicy w biegu głównym na dystansie 10 km. W kategorii OPEN Kobiet zwyciężyła Maria Maj-Roksz z Maja – Team Wejherowo. Kolejne miejsca na podium wywalczyły Joanna Rutkowska z GKS Kaszubi Luzino oraz Barbara Bączek – Motała z Amex Bączek Iława. W gronie mężczyzn w kategorii OPEN triumfował Tadeusz Zblewski z LKB im. Braci Petk Lębork przed Wojciechem Serkowskim z GKS Żukowo i Arkadiuszem Połeć z Sopotu.

W kategorii weteranek 40-49 lat zwyciężyła Joanna Garska z Bytowa przed Dorotą Krzoska z Brus oraz Katarzyną Damps z Ziaja Skorzewo. W gronie mężczyzn 40-49 lat zwyciężył Bartosz Mazerski z LKS Zantyr Sztum a kolejne miejsca zajęli Grzegorz Kujawski z Pucka oraz Marek Jakubowski z Pszczółek.

W gronie zawodniczek w kategorii 50-59 lat zwyciężyła Izabela Konecko z Sopotu, kolejne miejsca zajęły Bożena Pobłocka z Lęborka oraz Edyta Knitter – Klasa z Mściszewic. W gronie panów w kategorii 50-59 lat zwyciężył Piotr Pobłocki z Lęborka, przed Bogdanem Cebula z LKS Zantyr Sztum oraz Markiem Labuda z Lęborka.

W kategorii 60 lat i więcej zwyciężyła Grażyna Witt z Sopotu przed Marią Białczak z Kębłowa. W gronie mężczyzn w kategorii 60 + zwyciężył Benedykt Król z Werblini przed Krzysztofem Nagórek ze Słupska oraz Mirosławem Anaczkowskim z LKS Szantyr Sztum.

Organizatorzy wyróżnili także najlepszych zawodników z Gminy Linia. Wśród kobiet zwyciężyła Elżbieta Wiczkowska z Lini przed Małgorzatą Kozerską – Bulczak i Beatą Miotk –obie ze Strzepcza. Wśród mężczyzn zwyciężył Patryk Szulcek z Lini przed Tomaszem Stenka z Lewina i Mirosławem Wetta z Lini.

Wszyscy w/w otrzymali nagrody finansowe, puchary i dyplomy. Z racji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości wyróżniono pucharami przedstawicieli służb mundurowych, które wręczył Komendant Straży Miejskiej w Wejherowie Zenon Hinca. Puchary wywalczyli: Arkadiusz Połeć z Sopotu, Dariusz Guzowski z Trzebielina oraz Marcin Klonowski ze Sztumu.

Głównymi Organizatorami imprezy byli: Gminne Stowarzyszenie LZS i Gminny Dom Kultury w Lini. Wpółorganizatorami przedsięwzięcia byli natomiast: Urząd Gminy w Lini, Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Pomorskie Zrzeszenie LZS, Urząd Marszałkowski oraz liczni sponsorzy i darczyńcy

Dziewczyny na krańcu świata. Międzynarodowa ekspedycja, złożona niemal wyłącznie z kobiet, zdobyła biegun północny