Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Silny wiatr na Pomorzu. Brak prądu, sztorm, usuwane drzewa, wypadki [AKTUALIZACJA]

red.
Orkan Barbara zbliża się do Polski. Wiatr będzie wiał z prędkości od 40 km/h do 55 km/h, z porywami do 110 km/h. Strażacy na Pomorzu interweniowali już kilkadziesiąt razy. Zobaczcie jak zachować się w trakcie wichury na zewnątrz czy w trakcie jazdy samochodem.

Aktualizacja, godz. 16.05

Wiatr odpuszcza. W środę wiatr będzie już słaby i umiarkowany.

Aktualizacja, godz. 13.50

Z powodu fatalnych warunków pogodowych zamknięty dla odwiedzających jest Park Oliwski. Ta sama sytuacja dotyczy wszystkich cmentarzy komunalnych w Gdańsku.

Decyzja o otwarciu parku i cmentarzy podejmowana będzie na bieżąco, w miarę poprawiania się warunków pogodowych.

Aktualizacja, godz. 13.20

Do tej pory strażacy interweniowali na Pomorzu 230 razy.

Aktualizacja, godz. 10.30

- Droga: Sławno Postomino przez Staniewice jest koszmarna. Pełno gałęzi i drzew na drodze. Prędkość nie większa niż 60 km/h. W Sławsku, Pieńkowie i Postominie Energa walczy z odzyskaniem prądu - informuje nasz Czytelnik.

Aktualizacja, godz. 9.30

Strażacy gasili palące się sadze w kominie w Brzozówce, odebrali też niecodzienne wezwanie ze Sztumu - właściciel posesji prosił o pomoc w uwolnieniu psa, którego głowa utknęła w ogrodzeniu. Na szczęście udało mu się samemu oswobodzić zwierzę.

wideo: X-news

Aktualizacja, godz. 8

Wichura w powiecie kartuskim
Pierwsza fala wiatru wystąpiła ok godz. 18, w dniu 26.12.2016. W Chwaszczynie strażacy usuwali powalone drzewo. O godz. 19 nadeszło zgłoszenie z Pałubic a o godz. 19.25 - z Tuchlina.

Kolejne uderzenie wiatru strażacy odnotowali po godz. 3.40. Alarmy nadeszły ze Staniszewa, Hopów i Sianowa Leśnego. Nad ranem,27 grudnia, około godz. 6 wiatr wzmógł się i przewrócił drzewa w Goręczynie, Starkowej Hucie, na drodze wojewódzkiej w kierunku Nowej Karczmy oraz w Mściszewicach.

Gwałtowny wiatr nad Pomorzem - w powiecie kartuskim strażacy usuwali 10 wiatrołomów

Aktualizacja, godz. 7.40

W wielu domach nie ma prądu. Jak informuje spółka Energa Operator, obecnie awarie prądu odnotowano w 16 miejscowościach. W regionie Koszalin, do którego należą m.in. powiaty lęborski, wejherowski, bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski, kościerski, słupski jest awaria masowa. Bez zasilania pozostaje ok. 30000 odbiorców i 1200 stacji transformatorowych.

Aktualizacja, godz. 7.15

Jak informują strażacy, w związku z wichurą strażacy interweniowali od wczoraj 134 razy. Tylko w nocy z powodu połamanych konarów i gałęzi straż wyjeżdżała 93 razy. Poszkodowana została jedna osoba. W powiecie malborskim kierowca stracił panowanie nad autem, gdy na jego samochód spadło drzewo.

Informacje o powalonych drzewach w dużej mierze zaczęły spływać nad ranem, więc niewykluczone, że liczba interwencji się zwiększy.

Aktualizacja, godz. 7
Elewacja spadła z budynku muzeum w Lęborku

Wideo: nadesłane

Wichura na Pomorzu 26 grudnia

Ostrzeżenie o silnym wietrze na Pomorzu wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej obowiązuje od 26 grudnia (poniedziałek) od godz. 18 do 27 grudnia (wtorek) do godz. 14.


Sprawdź też gdzie brakuje prądu na Pomorzu:

Aktualizacja, godz. 21.50

Na Bałtyku sztorm. W ciągu dnia na Bałtyku utrzymywał się wiatr zachodni do północno zachodniego o sile 6 do 7 w skali Beauforta, w porywach do 8. Wieczorem w porywach 9 do 10, po północy lokalnie wiatr na Bałtyku może przybrać na sile nawet do 11 w skali Beauforta.


Aktualizacja, godz. 21

Jak informuje burmistrz Piotr Zabrocki z Czarnego, w gminie tej (powiat człuchowski) brakuje prądu w Domisławiu, Krzemieniewie i Raciniewie.

Aktualizacja, godz. 19

Strażacy ze Sławna mają już osiem wezwań w miejsca, gdzie wichura obaliła drzewa. Takie zdarzenia mają miejsca w gminie wiejskiej Darłowo.

- Wiatr przewraca drzewa na drogi, ale na szczęście nikomu z ludzi nic się nie stało - mówi st. kpt. Piotr Słupski, oficer prasowy powiatowego komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie. - Nasze jednostki mają pełne ręce roboty, bo zajmują się usuwaniem drzew przy użyciu pił motorowych.

Powiat: Uwaga na wichurę! Lecą drzewa na drogi! Brak prądu! [ZDJĘCIA]

Aktualizacja, godz. 18

Wypadek na obwodnicy Trójmiasta. Około godz. 16.30 na wysokości zjazdu do Centrum Handlowego Auchan na jezdni w kierunku Gdyni zderzyły się trzy samochody osobowe. Na miejscu wciąż pracują strażacy, jedna osoba została lekko poszkodowana.

26 grudnia, poniedziałek

Do tej pory strażacy interweniowali około 10 razy. Głownie są to interwencje dotyczące usuwania powalonych drzew, konarów czy oderwanych blach.

W tej chwili strażacy zajmują się usuwaniem drzew w Szemudzie i w Zamostnym w powiecie wejherowskim.

Ponadto interweniowali w miejscowościach: Dretyń (powiat bytowski), Lichnowy (powiat malborski), Gdańsk przy ul. Mikołaja Gomółki, gdzie usuwano drzewo na jezdni oraz także w Gdańsku przy ul. Rybackiej 1, gdzie usuwano zwisająca pod dachem blachę. Ponadto interwencje objęły miejscowości Zombrowo i Pierzchowice (powiat sztumski), Warblewo (powiat słupski) i Ostrówek (powiat człuchowski).

Ostatnia taka silna wichura na Pomorzu wystąpiła pod koniec listopada. Wówczas zamknięto molo w Brzeźnie, a także molo w Sopocie.

  • Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu – zawierają one ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami pogodowymi;
  • Usuń z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętaj, że mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich i osób postronnych;
  • Dokładnie zamknij okna i drzwi;
  • W miarę możliwości wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe;
  • Nie planuj wycieczek w góry, nie wychodź z domu, np. na zakupy (zabezpiecz minimalny zapas żywności);
  • Sprawdź czy masz pod ręką oświetlenie awaryjne (np. latarkę) oraz naładowany telefon komórkowy;
  • Nie obserwuj niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W czasie nawałnicy nie podchodź do okien i drzwi;
  • Jeżeli jesteś w budynku, w centrum huraganowego wiatru lub trąby powietrznej, usiądź pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, najlepiej na najniższej kondygnacji, np. w piwnicy;
  • Bezwzględnie nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi i tak lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe;
  • Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku;
  • Unikaj otwartej przestrzeni. Jeżeli nie masz możliwości schronienia się przed burzą lub huraganem, to najlepiej wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół) – podczas huraganu schroń się w nim, podczas burzy nie siadaj, nie kładź się na ziemi – przykucnij;
  • Odsuń się od metalowych przedmiotów i nie dotykaj ich.
  • Podczas burzy, poza budynkiem, nie używaj telefonu komórkowego.

Gdy jedziesz samochodem:

  • Zmniejsz prędkość jazdy i miej świadomość, że gdy wyjeżdżasz z zalesionego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad samochodem i doprowadzić do wypadku;
  • Jeżeli bardzo silny wiatr lub intensywne opady deszczu zaskoczą Cię podczas podróży samochodem, najlepiej nie kontynuuj jazdy (zatrzymaj się, poszukaj bezpiecznego schronienia).
  • Najlepiej, jeśli możesz, zatrzymaj się na poboczu (włącz światła awaryjne) lub na najbliższym parkingu. Jeśli burza Cię zaskoczy, a nie możesz schronić się w budynku, to zostań w odpowiednio zaparkowanym pojeździe;
  • Nie parkuj samochodu pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi. Pamiętaj, że wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne i najlepiej, aby nie przebywać podczas burzy w ich pobliżu). Ponad to, złamana gałąź lub drzewo może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające.

Pamiętaj, że chwilowa poprawa pogody oraz cisza nie oznaczają, że jest bezpiecznie!

W przypadku śnieżycy:

Jeśli jesteś na zewnątrz budynku lub musisz wyjść pamiętaj:

  • Ubierz się ciepło, najlepiej w kilka warstw odzieży tak, by łatwo było zdjąć sweter, gdy się spocisz w trakcie np. wysiłku. Załóż nieprzewiewną kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nieprzemakalne buty.
  • Nie wychodź na mróz głodny.
  • Zabezpiecz skórę twarzy i rąk przed mrozem (tłustym kremem, nie należy używać nawilżającego!)
  • Powiedz komuś (np. rodzinie)dokąd idziesz i oszacuj czas jaki ciebie nie będzie. Pamiętaj, że podczas śnieżycy chodzi się znacznie wolniej. W dodatku łatwiej zabłądzić: przysypane śniegiem ścieżki.


Kiedy warunki pogodowe są bardzo złe, starajmy się nie wychodzić na zewnątrz.
ZAWSZE, jeśli zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego zainteresuj się tą osobą, sam udzielając jej pomocy lub poinformuj odpowiednie służby o zaistniałej sytuacji.

W listopadzie z powodu wichury zamknięto molo w Sopocie

(wideo P. Świderski)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto