Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Służba w policji coraz mniej atrakcyjna. O naszą młodzież zabiegają... Niemcy

Maciej Pietrzak
Policja nie kusi dobrymi zarobkami. W lutym do pomorskiej policji przyjęto o połowę mniej osób niż było wakatów.

Ponad dwudziestu nowych funkcjonariuszy (23) złożyło pod koniec lutego ślubowanie w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Problem w tym, że w tym pierwszym etapie tegorocznego naboru przewidziano 46 miejsc.

Patrząc na od kilku miesięcy rekordowo niską stopę bezrobocia w naszym województwie (w styczniu wynosiła np 3,7 proc. w Gdańsku czy 4,3 proc. w powiecie kartuskim), nie dziwi, że wypełnienie 232 zaplanowanych na ten rok wakatów może być trudnym zadaniem.

- Od początku roku swój akces do służby w policji zgłosiło około 1000 osób, z czego po wpływie dokumentów w bieżącym opracowaniu jest ponad 300 kandydatur. Faktycznie zauważamy nieco mniejszą liczbę podań, ale myślę, że służba w policji jest na tyle atrakcyjnym zajęciem, że w przyszłości z powodzeniem przyjmiemy do pracy pozostałą na ten rok pulę funkcjonariuszy, czyli jeszcze ok. 200 osób. Mój optymizm jest poparty chociażby tym, że na ostatnich targach pracy policyjne stanowisko cieszyło się wielkim zainteresowaniem- mówi nadkom. Maciej Stęplewski z zespołu prasowego KWP w Gdańsku.

Jak zostać policjantem? Ile można zarobić? Trwa rekrutacja kandydatów na Pomorzu

Kolejne trzy tegoroczne nabory odbędą się w maju, sierpniu i grudniu.
Najwięcej wakatów czeka w komendach w Trójmieście oraz w kilku innych dużych miastach Pomorza, m.in. w Słupsku, Lęborku, Chojnicach, Człuchowie, Tczewie czy Starogardzie Gd. Kandydat do służby musi oprócz posiadania polskiego obywatelstwa m.in. cieszyć się nieposzlakowaną opinią, posiadać przynajmniej średnie wykształcenie i w przypadku mężczyzn uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Sama rekrutacja składa się z kilku etapów. Kandydaci muszą przejść m.in. przez zawierający 40 pytań test wiedzy dotyczący funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz z zakresu bezpieczeństwa publicznego, a także zaliczyć test sprawnościowy. Kandydaci przechodzą też badania psychologiczne, stają przed komisją lekarską i odbywają rozmowę kwalifikacyjną.

- Po przyjęciu do służby funkcjonariusz kierowany jest do jednej ze szkół policyjnych na około 5,5-miesięczne szkolenie zawodowe podstawowe. Zdecydowanie najczęściej do Słupska, rzadziej do Szczytna czy Legionowa. Po zakończeniu tego szkolenia, w ramach adaptacji zawodowej, jest czasowo oddelegowywany do pełnienia służby w Oddziale Prewencji Policji w Gdańsku. Czas delegowania wynosi 49 dni - czyli nowy policjant musi odbyć 37 służb - dodaje nadkom. Stęplewski.

Policyjni związkowcy podkreślają jednak, że służba jest coraz mniej konkurencyjna pod względem finansowym i płace są wciąż nieadekwatne do ponoszonego przez policjantów ryzyka. Kursant średnio dostaje 2052 złote, a początkujący policjant 2812 złotych brutto. Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów , podkreślił niedawno, że dla młodych ludzi atrakcyjniejsza finansowo niż w policji jest np. praca w dyskontach.

Coraz więcej z nich wybiera też służbę w Niemczech, co nie wymaga posiadania tamtejszego obywatelstwa. A tymczasem w policji za Odrą brakuje tysięcy funkcjonariuszy. Intensywną kampanię informacyjną rozpoczęła już u nas policja z Brandenburgii. Ma także odwiedzać szkoły w Polsce północnej i zachęcać do pracy w Niemczech. Uruchomiła już nawet stronę po polsku https://polizei.brandenburg.de/pl

Zobacz także:
Wypadek radiowozu w Wiślince. Ciężko ranne 2 policjantki

[wideo Piotr Hukało]
Wypadek radiowozu w Wiślince. Ciężko ranne 2 policjantki [ZDJĘCIA, WIDEO]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto