Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Solidarność dla Niepodległości", czyli cykl spotkań w Wejherowskim Muzeum [ZDJĘCIA]

ab
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Wejherowska Wspólnota Pokoleń - Muzeum Solidarności w ramach projektu „Solidarność dla Nepodległości” zorganizowali cykl spotkań z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Przedsięwzięcie skierowane jest do szerokiego grona odbiorców, zarówno dzieci, młodzieży jak i seniorów - opowiada Izabella Bukowska, kustosz wejherowskiego muzeum. - Przede wszystkim projekt przyczynia się do nawiązywania więzi międzypokoleniowej poprzez zaangażowanie młodego pokolenia, jak i osób starszych. W wydarzeniu uczestniczą osoby z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jak również pensjonariusze z Domu Pomocy Społecznej w Wejherowie. Angażujemy społeczność całego powiatu wejherowskiego - dodaje.

W ramach programu dla młodzieży zostały zorganizowane wykłady pt. „Kaszubi w Niepodległej”. Michał Hinc, doktor nauk humanistycznych, w zakresie historii przybliżył młodym mieszkańcom powiatu wejherowskiego jak wyglądała dola Kaszubów w trudnych czasach dla Polaków. Dodatkowo Renata Makiła, przygotowała autorskie oprowadzenie po lasach Piaśnickich specjalnie na tą okazję. Uczniowie udali się autokarem, aby przejść ścieżką edukacyjno-historyczną, gdzie oddali hołd ofiarom zbrodni na tamtych terenach.

Kolejnym etapem projektu była prelekcja historyczna w siedzibie wspólnoty. Na zakończenie cyklu spotkań został przygotowany konkurs z zajęć przeprowadzonych w ramach przedsięwzięcia. Uczniowie będą mieli okazje obejrzeć film pt. Droga do wolności, oraz posłuchać muzyki patriotycznie na żywo.

Wejherowska Wspólnota Pokoleń- Muzeum Solidarności założona przez Zygmunta Pałasza, Edwarda Formelę i Mieczysława Sellina. Celem wspólnoty jest podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości obywateli.

-Wspólnota powstała po to, aby każdy mógł nas odwiedzić i z nami porozmawiać - mówi Mieczysław Sellin, działacz Solidarności. - Do nas może przyjść każdy. To bardzo ważne, żeby spotkać się rozmawiać i wymieniać swoje poglądy na różne tematy. Nasze muzeum cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Mam wycieczki szkolne, turystów z zagranicy i nawet posłowie chętnie nas odwiedzają - dodaje jeden z założycieli.

-Jesteśmy chodzącymi świadkami historii i chcemy opowiedzieć szczególnie młodym pokoleniom jak wyglądała nasza droga do wolności - opowiada Henryk Zalasiński. - Chcemy szerzyć świadomość ludzi i opowiadać ważne dzieje Pomorzan. Bardzo dużo wydarzeń jest fałszowanych i niewiele mówi się o Gdyni. My na postawie własnych doświadczeń, chcemy Polakom ukazywać prawdę - wspomina działacz Solidarności walczącej.

Program dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Wideo:
Pruszcz Gdański: Bicie rekordu Guinnessa Polski w jednoczesnym malowaniu orła na 100-lecie odzyskania niepodległości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto