Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości 2014 w Radziejowie [zdjęcia]

Redakcja
Święto Niepodległości
Święto Niepodległości Karol Szmagalski
W dniu 11 listopada 2014 roku Mszą Świętą w Kościele Farnym w Radziejowie (Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny), gdzie została odprawiona liturgia w intencji Ojczyzny rozpoczęły się uroczystości Święta Niepodległości.

Delegacje z poszczególnych środowisk miasta po Mszy Świętej przemaszerowały na radziejowski rynek gdzie po okolicznościowym przemówieniu Henryka Gapińskiego Starosty Powiatu złożono wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem „Chwały Oręż Polskiego".Album fotek. Tutaj:https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10205593868306932.1073742338.1259848402&type=3 
Odbyły się także imprezy sportowe.6 listopada 2014 roku na strzelnicy sportowej w Zespole Szkół Mechanicznych w Radziejowie odbyły się zawody strzeleckie poświęcone obchodom Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. 
W dniu 9 listopada 2014 roku odbył się okolicznościowy Koncert związany z 96 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Warto przypomnieć, że:
„Odzyskanie przez Polskę niepodległości było procesem wieloletnim i stopniowym, dlatego trudno przypisać jeden dzień w 1918 roku, w którym kraj stał się wolny. Do 1936 roku święto obchodzono 7 listopada – na pamiątkę utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. Dopiero w 1937 roku przesunięto obchody na 11 listopada – tego dnia w 1918 roku Józef Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Tak, więc przed drugą wojną światową święto 11 listopada obchodzone było tylko dwa razy. Przez cały okres powojenny, aż do 1989 roku, obchody Święta Niepodległości były z kolei zakazane, a nieraz również brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO. Zamiast niego ustanowione zostało Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca – w dzień podpisania manifestu PKWN – tymczasowego organu władzy powołanego pod kontrolą Stalina w 1944 roku. Dopiero w 1989 roku Sejm RP przywrócił święto 11 listopada i ustanowił je dniem wolnym od pracy. Od tego czasu każdego roku w wielu miastach odbywają się oficjalne uroczystości, w których uczestniczą najwyżsi przedstawiciele władz świeckich i duchowych." „Odzyskanie przez Polskę niepodległości było procesem wieloletnim i stopniowym, dlatego trudno przypisać jeden dzień w 1918 roku, w którym kraj stał się wolny. Do 1936 roku święto obchodzono 7 listopada – na pamiątkę utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. Dopiero w 1937 roku przesunięto obchody na 11 listopada – tego dnia w 1918 roku Józef Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Tak, więc przed drugą wojną światową święto 11 listopada obchodzone było tylko dwa razy. Przez cały okres powojenny, aż do 1989 roku, obchody Święta Niepodległości były z kolei zakazane, a nieraz również brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO. Zamiast niego ustanowione zostało Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca – w dzień podpisania manifestu PKWN – tymczasowego organu władzy powołanego pod kontrolą Stalina w 1944 roku. Dopiero w 1989 roku Sejm RP przywrócił święto 11 listopada i ustanowił je dniem wolnym od pracy. Od tego czasu każdego roku w wielu miastach odbywają się oficjalne uroczystości, w których uczestniczą najwyżsi przedstawiciele władz świeckich i duchowych." 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Święto Niepodległości 2014 w Radziejowie [zdjęcia] - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto