Tylko u nas obejrzysz szopki bożonarodzeniowe wszystkich pięciu kościołów z Wejherowa nie wychodząc z domu. Która jest najbardziej oryginalna, kolorowa, ma najwięcej postaci? Zapraszamy do oglądania!

Przedstawimy szopki w następującej kolejności:
- PARAFIA ŚW. ANNY W WEJHEROWIE - to tradycyjnie największy źłóbek przygotowywany przez ojców franciszkanów, tegoroczny jest już 65 w historii wejherowskiego zakonu.

Początki dokumentacji budowy wejherowskiego żłóbka sięgają 1948 r. Wejherowskie Greccio budowane jest w prezbiterium i swoimi wymiarami stało się jednym z największych na Kaszubach. Fakt ten wpłynął na bardzo duże zainteresowanie nie tylko najmłodszych, ale też i starszych.

Od kilkunastu lat do budowy całej scenerii żłóbka wykorzystuje się około 120 różnych figur drewnianych, gipsowych, z masy żywicznej i plastiku. Oprócz figur postaci są również: zwierzęta, wiatrak, młyn, ogniska, domki, choinki, jałowiec, sosny, brzozy, żarnowiec, mech leśny, krzaki jagody i wrzosu oraz siano i kora drzew. Ponadto 23 silniki 12V, 60 żarówek, 3 kg wkrętów i ok. 50 metrów przewodów elektrycznych. Zużyto 6 m bieżnych deski i 12 m łat.

Aktualne wymiary:
* Niebo: 30 m bieżących materiału i ok.120 gwiazd

* Panorama: 20 m kwadratowych materiału

* Cały żłóbek od szczytu nieba do posadzki: 18 m wysokości, 10 m głębokości i 15 m szerokości. W tym roku dodatkowo (ołtarz św. Antoniego): 4 m szerokości, ok. 2 głębokości i 11 wysokości.

Tegoroczny żłóbek, zgodnie z zamysłem autorów, jest nawiązaniem do okolicznych lasów. Stąd tłem stały się okoliczne wzgórza, pojawił się również kącik morski. Nie byłoby żłóbka u franciszkanów wejherowskich bez kolejki elektrycznej. Ponieważ żłóbek jest jubileuszowy, więc pojawia się kolejny skład pociągu. Mamy też kolejne ruchome elementy: praczka, pasące się owce, bawiące dzieci i kuter. Ruchomych figur jest 23.

Dzisiejszy żłóbek to widoczna praca od 1 grudnia. Jednak trzeba nam wiedzieć, że jego budowa rozpoczęła się już w lutym.
Na podstawie strony: www.franciszkanie-wejherowo.pl- PARAFIA TRÓJCY ŚWIĘTEJ W WEJHEROWIE

- PARAFIA ŚW. LEONA WIELKIEGO W WEJHEROWIE
- PARAFIA NMP KRÓLOWEJ POLSKI W WEJHEROWIE
- PARAFIA CHRYSTUSA KRÓLA W WEJHEROWIE

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!