Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tablicę upamiętniającą, tych którzy byli internowani, odsłonięto w Strzebielinku

Tomasz Smuga
Tablicę upamiętniającą, tych którzy byli internowani, odsłonięto w Strzebielinku. To w tym miejscu w pierwszym roku stanu wojennego funkcjonował ośrodek odosobnienia. Przez jego mury przewinęło się blisko 500 internowanych.

Ośrodek w Strzebielinku utworzono w pawilonach oddziału zewnętrznego Zakładu Karnego w Wejherowie. Wśród uwięzionych tam działaczy opozycji - których Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego uznała za niebezpiecznych - znalazło się 31 członków Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", w tym 6 członków prezydium oraz wielu działaczy związkowych, m.in.: Andrzej Gwiazda, Lech Kaczyński, Andrzej Drzycimski, Maciej Jankowski, Adam Kinaszewski, Jacek Kuroń, Tadeusz Mazowiecki, Jacek Merkel, Karol Modzelewski, Janusz Onyszkiewicz, Jan Rulewski, Henryk Wujec, Jerzy Kiszkis.

Andrzej Drzycimski - jeden ze współorganizatorów Zjazdu Strzebielinkowców i były internowany - przyznaje, że impulsem do zorganizowania zjazdu była pewna gimnazjalistka.

- Powód może wydawać się prozaiczny. W jednym z gimnazjum w gminie Gniewino ogłoszono konkurs historyczny. Jedna z gimnazjalistek zainteresowała się co było za tymi murami w Strzebielinku. Okazało się, że internowany był jej wujek przez którego udało się jej do nas dotrzeć i napisać pracę. Ale na koniec zadała nam pytanie: "To co? Po mojej pracy nic nie będzie? Może jakaś tablica?". I tak to się zaczęło - wspomina Drzycimski.

Płyta pamiątkowa (według projektu Bogdana Pietruszki, twórcy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 roku) wykonana została z czarnego granitu z metalową dużą literą V i wieńczącym napisem "Solidarność". Na tablicy jest również wyryte przesłanie: "Chcieli zabić pamięć. Chcieli zabić nadzieję. Za tym murem od 13 XII 1981 do 23 XII 1982 znajdował się obóz internowanych przez władze komunistyczne PRL. Pozbawiono wolności ponad 490 członków i sympatyków NSZZ "Solidarność". Obok tablicy zostały umieszczone plansze informacyjne z planem i zdjęciami z obozu oraz listą internowanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto